www.infoglobe.cz » Rakousko: Seckauské Taury – v říši žulových velikánů

Rakousko: Seckauské Taury – v říši žulových velikánů

Publikováno: 23.10.2016
Rozsáhlé horské masivy a pohoří Východních Alp, táhnoucí se napříč územím Rakouska, jsou nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro outdoorové vyžití a aktivity ve vysokohorském prostředí během každého ročního období. Seckauské Taury jsou krásným a okouzlujícím pohořím, které zaujme a udělá hluboký dojem na každého milovníka turistiky a krás přírody.

Seckauské Taury – vstupní brána do Nízkých Taur

Seckauské Taury

Seckauské Taury (Seckauer Tauern) tvoří jeden ze čtyř podcelků pohoří Nízké Taury (Niedere Tauern), které zařazujeme do horské soustavy Centrálních krystalických Alp. Horské masivy Seckauských Taur se rozprostírají na východním okraji Nízkých Taur v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Pohoří má charakteristický vysokohorský ráz, stopy po erozivní činnosti ledovců můžeme pozorovat téměř na každém kroku. Exponované horské hřebeny oddělené hlubokými údolími, členité skalnaté vrchy, vysokohorské louky s pasoucím se dobytkem, jakož i lesy ležící na úpatích hor – takové jsou Seckauské Taury. Na rozdíl od severních vápencových Alp je toto krásné pohoří tvořené žulovými masivy. Z geomorfologického hlediska připomínají například slovenské Západní Tatry, túry jsou proto srovnatelné. Výhodná je také jejich poloha. Na severní hranici pohoří dole v údolí vede dálnice A9, ze které je možné na více místech odbočit a poměrně rychle se tak dostat do okrajových obcí a usedlostí a z nich následně podnikat celodenní túry do okolí. Důležitým bodem je i městečko Trieben, ze kterého vede směrem na jih silnice č. 114, která nás může zavést do turisticky zajímavých lokalit v západní části pohoří.

vysokohorská krajina Seckauských Taur

Možnosti outdoorového vyžití

výhled z hory Lattenberg

V této oblasti je relativně málo chat, na túry je proto třeba se vždy dobře připravit a správně je naplánovat. Údolími i hřebeny vedou značené turistické trasy – turisté tak mají na výběr z množství stezek. Podniknout můžeme nenáročné procházky údolími, výstupy na hory nebo i náročnější celodenní přechody přes hřebeny pohoří. Velmi oblíbená je hlavně letní turistika, avšak najdete tu i skialpinistické trasy, takže na své si jistě přijdou i milovníci zimních outdoorových aktivit. Atraktivní jsou výstupy na několik dominantních vrchů tohoto alpského pohoří – Seckauer Zinken, Großer Griesstein, Hochreichart, Gamskogel nebo na nejvyšší vrch Seckauských Taur – Geierhaupt.

masivní Hochreichart – druhá nejvyšší hora pohoří

Geierhaupt – nejvyšší hora Seckauských Taur

pohled z Geierhauptu – na horizontu jsou vidět Ennstalské Alpy

Geierhaupt je mohutný vrch vyčnívající z výrazného dlouhého hřebene Seckauských Taur. Tvoří přirozenou dominantu celé oblasti a se svou nadmořskou výškou 2 417 m je oprávněně nejvyšší horou tohoto pohoří. Túra na Geierhaupt je náročným celodenním přechodem po hřebeni se začátkem v lokalitě Liesing. Turistická stezka nás nejdříve vede lesní cestou, kolem lomu a až k chatě Beinsteineralm, následně po travnatém úbočí až do sedla Bärensultsattel (1 794 m n. m.). Ze sedla pokračuje túra po hřebeni přes vrchy Bärenkogel, Lattenberg, Goldkogel, Kerschkern, Krügltörl, Schrimpfkogel a následně až na vrchol Geierhauptu (2 417 m n. m.). Po zdolání vrcholu pokračujeme značenou stezkou přes skalnatý, místy exponovaný hřeben, jehož součástí jsou hory Grieskogel a Hocheggriedel. Stezka směřuje přes porosty kosodřeviny, po tomto úseku začíná klesat dolů do lesa a podél potoka nás přivádí na cestu v oblasti Liesing.

výhled z hory Geierhaupt na Nízké Taury

Túry na hory a hřebeny jsou krásné, ale zároveň i náročné. Výhledy, které se nám během výletů naskýtají, jsou pohádkové. Směrem na západ můžeme obdivovat množství dalších vrchů patřících pohoří Nízké Taury. Na severu se otevírají panoramatické výhledy na vápencové štíty Ennstalských Alp a přírodního parku Gesäuse, na severovýchodní straně se vyjímají šedé vrcholky Eisenerzských Alp. Pokud jednou navštívíte Seckauské Taury, zamilujete si je.
 
GPS: (Geierhaupt) 47°22'29.0"N 14°38'16.8"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Graz: Schloßberg - ochránce Štýrského Hradce
Publikováno: 31.8.2012
Majestátní pevnost po staletí bránila město před nepřáteli a dnes je oblíbenou odpočinkovou destinací a hlavním turistickým cílem.

Rakousko: Schladmingské Taury –  zážitkový výstup na horu Hochwildstelle
Publikováno: 30.7.2017
Schladmingské Taury jsou mezi turisty pojmem. Toto oblíbené alpské pohoří umožňuje absolvovat více i méně náročné túry – ať už dlouhé treky hlubokými údolími, přechody přes sedla, nebo túry zaměřené spíše na výstupy na vysoké štíty či hřebeny. Mimořádně atraktivní je i pyramidový masiv Hochwildstelle – druhý nejvyšší vrch Schladmingských Taur.

Rakousko, Štýrsko - Medvědí soutěska a hora Hochlantsch
Publikováno: 11.2.2015
Rakousko je alpská země oplývající nespočtem přírodních krás. Nemusí to být vždy jen proslulá lyžařská střediska nebo do výšek sahající zasněžené vrcholky monumentálních alpských štítů, které se vyplatí navštívit. Neméně zajímavé jsou i dvě obdivuhodné lokality nacházející se nedaleko města Graz v pohoří Grazer Bergland – Medvědí soutěska a hora Hochlantsch.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko, Vysoké Štýrsko – tajný tip pro milovníky sněhu
Publikováno: 3.12.2015
Více než 50 lyžařských vleků a přes 120 kilometrů sjezdovek v 18 dokonale udržovaných lyžařských střediscích mezi Semmeringem, pohořím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami nabízí region Vysoké Štýrsko.

Rakousko: Štýrsko – krajina zeleného srdce
Publikováno: 24.4.2013
Na návštěvě ve spolkové zemi Štýrsko zůstaneme i dnes. V předchozích článcích jsme představili rekreační region Murtal a Vysoké Štýrsko. Tentokrát se podíváme do největšího a zároveň hlavního města Štýrska - Grazu, a k tomu vám přibalíme pár dobrých cestovatelských tipů v okolí.

Rakousko: Štýrsko – příliš půvabu na krátký výlet
Publikováno: 14.5.2014
Po návštěvě z minulého týdne v dovolenkové oblasti Murtal vás dnes provedeme i dalšími regiony Štýrska, ve kterých najdete odpočinek i zážitky v jednom. Dáme vám tipy na akce, památky či atrakce, na které budete dlouho vzpomínat.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – hornatá krajina plná dobrodružství
Publikováno: 8.1.2014
Dnes se vydáme do sousedního Rakouska, kde navštívíme hornatou krajinu Vysokého Štýrska. Představíme vám ji, jako oblast idylické přírody, sportovně-rekreačního vyžití a chybět nebude ani tip na zajímavé akce.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Zima na štajerský způsob
Zimní dovolenkové dny s sebou přinášejí skvělou zábavu během lyžovačky, ale i adrenalinové zážitk...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou III.
Po zimě přichází jaro. Příroda opět ožije a není lepšího nápadu, než si vyjít na procházku do hor...

Rakousko: Vysoké Štýrsko – ráj dovolenkářů
Pojďte se společně s námi vydat do hornaté krajiny Vysokého Štýrska, která je rájem turistů. Idyl...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou II.
Nejzelenější země Rakouska vás zve na návštěvu půvabných hor, lesů, vinic, ovocných sadů a mnoha ...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Rakousko: Graz – pohled do Štýrského Hradce I
V dnešní fotogalerii s námi zavítáte do Štýrského Hradce, druhého největšího rakouského města, je...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
8.6.2021
Milovníci adrenalinu se dočkali. Ve Vysokých Tatrách vznikne nová zajištěná cesta v Příčném sedle, která tak nahradí původně plánovanou ferratu od vodopádu Skok na Přední Solisko v Mlynickém údolí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 13. 6. 2021
svátek:Antonín
dnes:
neděle 13.6.
16 °C
zítra:
pondělí 14.6.
24 °C