www.infoglobe.cz » Rakousko, Graz: Schloßberg - ochránce Štýrského Hradce

Rakousko, Graz: Schloßberg - ochránce Štýrského Hradce

Publikováno: 31.8.2012
Majestátní pevnost po staletí bránila město před nepřáteli a dnes je oblíbenou odpočinkovou destinací a hlavním turistickým cílem.

Uhrturm

V centru krásného čtvrtmilionového Štýrského Hradce se do výšky 120 metrů nad hlavním náměstím města tyčí jeho staletý ochránce, Schloßberg. Pojedete-li na výlet do hlavního města rakouského regionu Štýrsko - Grazu (Štýrského Hradce), nebudete litovat, když tuto pevnost zařadíte jako první zastávku během vaší návštěvy.

Schloßberg

Pokud se na Schloßberg budete chtít dostat z centra města, respektive z jeho hlavní třídy Herrengasse, na níž navazuje Sackgasse, nabízí se vám v zásadě tři možnosti. Můžete zvolit intenzivní zážitek v podobě vystoupání téměř tří stovek schodů nahoru, přičemž se před vámi za odměnu bude postupně odkrývat výhled na krásné  střechy okolních domů, až uvidíte celé město jako na dlani.

Schloßberg

Druhou možností je použití výtahu jezdícího v 77 metrů vysoké šachtě. Stroj k Schloßbergu přibyl teprve v roce 2000 a zavede vás k němu několik desítek metrů dlouhá chodba, která vás v letních měsících příjemně osvěží chladným vzduchem. Do třetice se na horu můžete vydat s podobným efektem jako v případě schodů, ale s mnohem menší námahou, protože to za vás obstará lanová dráha postavená na konci 19. století. K jejímu použití vám stačí mít platný lístek na hromadnou dopravu a pokud ho nemáte, v automatu u lanové zastávky si jej můžete bez problému obstarat.

Schloßberg

Když se vynadíváte na úchvatný Graz ohraničený hustými lesy, čeká na vás poutavý průzkum okolí samotné pevnosti. Schloßberg je součástí Grazu téměř devět staletí. V roce 1125 zde byl postaven původní románský hrad, neboli „gradec“ – malý hrad, po němž město získalo své jméno. V polovině 16. století během renesanční vlny se z Schloßbergu stala masivní pevnost, která zůstala nedobyta až do doby napoleonských válek. Napoleon roku 1809 při obsazení Vídně totiž hrozil jejím naprostým zničením, to donutilo posádku Schloßbergu se vzdát. V současné době Schloßberg patří společně s historickým centrem města do seznamu památek UNESCO.

Turecká kašna

Schloßberg je dnes však spíše stínem své bývalé slávy a jeho nejvíce ikonickou součástí je Uhrturm neboli hodinová věž, jejíž základy pocházejí s největší pravděpodobností z 13. století. Dnes je věž součástí okolního parku, na nějž byla pevnost koncem 30. let 19. století přeměněna. Po namáhavém výšlapu zjistíte, jak je příjemné si lehnout do trávy nebo sednout na lavičku a prohlížet si krásnou architekturu tohoto klidného města.

Vížka

Až se nasytíte pohledu, vydejte se prozkoumat další části komplexu. Naleznete například ještě Kanónovou chýši, která jednu dobu působila jako vězení, avšak dnes je muzeem vojenské posádky. Pozornost si zaslouží také turecká kašna, jejíž hloubka je 94 metrů a pevnosti v době obléhání měla zajistit přísun vody. Minout byste neměli také Cerriniho zámeček pojmenovaný po veliteli obrany proti Napoleonovi.

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Zima na štýrský způsob
Publikováno: 25.12.2019
Tentokrát se vydáme na lyžařské kopce, chaty a lanovky do Štýrska. Řekneme si něco o novinkách letošní sezony, o sportovním vyžití, o relaxaci a nevynecháme ani kulturní akce.

Rakousko, Štýrsko – cyklistika, pikniky a skvělé akce
Publikováno: 24.4.2019
Po delší době se vrátíme do půvabné rakouské spolkové země Štýrsko, která je stále vyhledávanější turistickou destinací. Tentokrát se zaměříme na cykloturistiku, ale nevynecháme ani další zajímavé aktivity nebo akce, které dělají Štýrsko výjimečným.

Rakousko: Schladmingské Taury –  zážitkový výstup na horu Hochwildstelle
Publikováno: 30.7.2017
Schladmingské Taury jsou mezi turisty pojmem. Toto oblíbené alpské pohoří umožňuje absolvovat více i méně náročné túry – ať už dlouhé treky hlubokými údolími, přechody přes sedla, nebo túry zaměřené spíše na výstupy na vysoké štíty či hřebeny. Mimořádně atraktivní je i pyramidový masiv Hochwildstelle – druhý nejvyšší vrch Schladmingských Taur.

Rakousko: Seckauské Taury – v říši žulových velikánů
Publikováno: 23.10.2016
Rozsáhlé horské masivy a pohoří Východních Alp, táhnoucí se napříč územím Rakouska, jsou nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro outdoorové vyžití a aktivity ve vysokohorském prostředí během každého ročního období. Seckauské Taury jsou krásným a okouzlujícím pohořím, které zaujme a udělá hluboký dojem na každého milovníka turistiky a krás přírody.

Rakousko, Štýrsko – Mariazellská bazilika
Publikováno: 12.2.2014
Přesto, že známé rakouské poutní městečko Mariazell jsme navštívili už mnohokrát, teprve nedávno se nám podařilo přijít v době, kdy byly otevřeny i brány Mariazellské baziliky, a tak jsme tento unikátní poutní skvost poprvé navštívili i zevnitř.

Rakousko, Tauplitz – nezapomenutelná lyžovačka
Publikováno: 22.1.2014
V zeleném srdci Rakouska dnes navštívíme malebné městečko Tauplitz, které má více než stoletou lyžařskou tradici. Řadí se tak mezi nejstarší lyžařské oblasti ve Štýrsku.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – hornatá krajina plná dobrodružství
Publikováno: 8.1.2014
Dnes se vydáme do sousedního Rakouska, kde navštívíme hornatou krajinu Vysokého Štýrska. Představíme vám ji, jako oblast idylické přírody, sportovně-rekreačního vyžití a chybět nebude ani tip na zajímavé akce.

Rakousko: Štýrsko – krajina zeleného srdce
Publikováno: 24.4.2013
Na návštěvě ve spolkové zemi Štýrsko zůstaneme i dnes. V předchozích článcích jsme představili rekreační region Murtal a Vysoké Štýrsko. Tentokrát se podíváme do největšího a zároveň hlavního města Štýrska - Grazu, a k tomu vám přibalíme pár dobrých cestovatelských tipů v okolí.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – region zamilovaných
Publikováno: 10.4.2013
Vysoké Štýrsko se rozkládá od Štýrského Semmeringu k pohoří Hochschwab a dále až za Eisenerzské Alpy. Tato hornatá krajina již od nepaměti láká domácí Rakušany, ale i návštěvníky z okolních zemí k výletům po krásné, místy až nespoutané přírodě.

Rakousko, Graz: Historické centrum Štýrského Hradce
Publikováno: 12.10.2012
Jak vypadá historické centrum univerzitního města, ve kterém pobýval mimo jiné i Johannes Kepler?

Rakousko: Mariazell – nejen poutní místo
Publikováno: 31.1.2011
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Mariazell jsou zároveň i horské klimatické lázně a nad městečkem se rozprostírá oblíbené lyžařské středisko, pro svoji dostupnost v posledních letech navštěvované stále více i lyžaři ze Slovenska a z Čech.

Štýrsko – kolébka zimních sportů
Publikováno: 29.11.2010
Jako Zelené srdce Rakouska (Das grüne Herz Österreichs) nazývají spolkovou zemi Štýrsko. Vděčí za to zejména velkým plochám zeleně, lesů, ale i podmínkám pro zdravý životní styl. Není divu, že jeho střediska patří k turistickým cílům na rodinnou dovolenou i sportovní vyžití po celý rok.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: zimní ráj jménem Schladming-Dachstein
Vychutnejte si pohled na krásu rakouské rekreační oblasti Schladming-Dachstein, která se nachází ...

Rakousko: Zima na štajerský způsob
Zimní dovolenkové dny s sebou přinášejí skvělou zábavu během lyžovačky, ale i adrenalinové zážitk...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou III.
Po zimě přichází jaro. Příroda opět ožije a není lepšího nápadu, než si vyjít na procházku do hor...

Rakousko: Tauplitz – nejstarší lyžařská oblast
Přeneste se prostřednictvím naší dnešní fotogalerie do malebné rakouské obce Tauplitz, nad kterou...

Rakousko: Vysoké Štýrsko – ráj dovolenkářů
Pojďte se společně s námi vydat do hornaté krajiny Vysokého Štýrska, která je rájem turistů. Idyl...

Rakousko: Graz – pohled do Štýrského Hradce I
V dnešní fotogalerii s námi zavítáte do Štýrského Hradce, druhého největšího rakouského města, je...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C