www.infoglobe.cz » Rakousko: Ybbstalské Alpy – jarní výstup na vrch Großer Zellerhut

Rakousko: Ybbstalské Alpy – jarní výstup na vrch Großer Zellerhut

Publikováno: 11.3.2018
Severní vápencové Alpy jsou rozlehlý horský systém nacházející se v převážné míře na území Rakouska. Jedním z pohoří, které je součástí tohoto horského pásma, jsou právě Ybbstalské Alpy. V tomto článku vás zveme na túru do jejich jižní části, kde společně absolvujeme jarní výstup na vrch Großer Zellerhut.

Ybbstalské Alpy – pohoří, které překvapí

Ybbstalské Alpy (Ybbstaler Alpen) jsou pohořím, které tvoří severovýchodní část Severních vápencových Alp. Rozprostírají se na celkové ploše 1 750 km², leží na území rakouských spolkových zemí Horní Rakousko, Dolní Rakousko a Štýrsko. Ve srovnání s jinými alpskými pohořími v Rakousku nepatří Ybbstalské Alpy k příliš vysokým horám. Nejvyšším vrcholem tohoto převážně vápencového pohoří je Hochstadl (1 919 m n. m.), vypínající se v masivu Kräuterin. Z pohledu cestovního ruchu a turistiky je v této oblasti snad nejdůležitějším centrem známé poutní městečko Mariazell. Turisticky významné a atraktivní jsou především vrchy Ötscher, Dürrenstein, Hochkar či monumentální Ötschergräben – 6 km dlouhý kaňon, který je hluboko zaříznutý do slabě triasových vápenců a dolomitů.

masiv Kräuterin a vrch Hochstadl

Grünau – výchozí bod

Vyrážíme z osady Grünau, která se nachází přibližně 3 km na západ od nedalekého městečka Mariazell. Na menším parkovišti u hlavní silnice můžete nechat auto a vydat se na krásný přechod probouzející se alpskou přírodou. Kráčíme po značené turistické trase č. 293 přes údolí Seewirtgraben, sledujeme stezku a poměrně lehkým stoupáním postupně nabíráme výšku. Terén se pozvolna mění, stoupání je náročnější, až nakonec strmě stoupáme vzhůru do důležitého mezibodu túry – do sedla Zeller Sattel. Vstupujeme na hřeben v těsné blízkosti nevysokého vrchu Hüttenkogel (1 473 m n. m.), kde si chvíli odpočineme a pookřejeme nad okouzlujícími výhledy na vrcholky pohoří Hochschwab.

vrch Dürrenstein

pohled z vrchu Mittlerer Zellerhut na Vorderer Zellerhut  výhled z vrchu Großer Zellerhut

Krásná hřebenová túra

V sedle Zeller Satellite se napojíme na značenou turistickou trasu č. 292 a pokračujeme po hřebeni směrem na západ. Oblast hřebene je pouze místy pokryta porosty jehličnatých stromů, kráčíme přes poslední ostrůvky rozbředlého sněhu a neustále se nám otevírají stále hezčí výhledy na okolní vrchy Ybbstalských Alp a Hochschwab. Stoupáním po hřebeni se dostáváme na vrchol masivu Mittlerer Zellerhut (1 586 m n. m.), ze kterého se nám naskytne pohled směrem na vrch Vorderer Zellerhut (1 629 m n. m.), jakož i na výraznou velkou horu vyčnívající v západní části hřebene – Großer Zellerhut. Pokračujeme po hřebeni, až se nakonec ocitáme na strmém úpatí našeho cílového vrchu a začínáme stoupat.

na hřebeni – cestou k vrchu Großer Zellerhut

Großer Zellerhut

V nadmořské výšce 1 639 m se dostáváme na Großer Zellerhut, přes který zároveň prochází hranice mezi rakouskými spolkovými zeměmi Dolní Rakousko a Štýrsko. Tento vrch nabízí výhled napříč okolní horskou krajinou Alp. Vidíme z něj snad všechny nejvýraznější dominanty Ybbstalských Alp – nápadnou horu Ötscher (1 893 m n. m.), nepřehlédnutelný Dürrenstein (1 878 m n. m.) nebo členitý masiv Kräuterin s dominantním vrchem Hochstadl (1 919 m n. m.). Respekt vzbuzují obrysy pohoří Hochschwab, které rozpoznáváme na horizontu při pohledu směrem na jih.

hora Ötscher

Großer Zellerhut patří možná k méně známým vrchům Ybbstalských Alp. Krásné a fascinující výhledy z jeho vrcholu vás však okouzlí a přesvědčí o jeho turistické přitažlivosti. Pokud toužíte objevovat nová, dosud neznámá přírodní zákoutí rakouských Alp, túra na Großer Zellerhut určitě naplní vaše očekávání.

GPS: (Grünau) 47°46'13.1"N 15°16'00.8"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Mariazell – nejen poutní místo
Publikováno: 31.1.2011
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Mariazell jsou zároveň i horské klimatické lázně a nad městečkem se rozprostírá oblíbené lyžařské středisko, pro svoji dostupnost v posledních letech navštěvované stále více i lyžaři ze Slovenska a z Čech.

UNESCO: Alpinismus je už rok kulturním dědictvím lidstva
Publikováno: 30.12.2020
Přesně 11. prosince 2019, v Mezinárodní den hor, zahrnulo shromáždění UNESCO v kolumbijské Bogotě alpinismus do reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Rakousko, Štýrsko – Mariazellská bazilika
Publikováno: 12.2.2014
Přesto, že známé rakouské poutní městečko Mariazell jsme navštívili už mnohokrát, teprve nedávno se nám podařilo přijít v době, kdy byly otevřeny i brány Mariazellské baziliky, a tak jsme tento unikátní poutní skvost poprvé navštívili i zevnitř.

Rakousko, Štýrsko – Mariazell: Atmosféra adventního období
Publikováno: 5.2.2014
Maličké městečko Mariazell, které je nejznámějším poutním místem v Rakousku a jedním z nejvýznamnějších ve střední Evropě, jsme nenavštívili poprvé. Tak jako jiné roky, opět jsme se do Rakouska vydali na několik dní, abychom si vychutnali skvělé lyžování a trošku si odpočinuli od každodenních starostí.

Rakousko: Štýrsko – krajina zeleného srdce
Publikováno: 24.4.2013
Na návštěvě ve spolkové zemi Štýrsko zůstaneme i dnes. V předchozích článcích jsme představili rekreační region Murtal a Vysoké Štýrsko. Tentokrát se podíváme do největšího a zároveň hlavního města Štýrska - Grazu, a k tomu vám přibalíme pár dobrých cestovatelských tipů v okolí.

Rakousko: Štýrsko – Murtal, dovolená plná zážitků
Publikováno: 7.5.2014
Po roce opět zavítáme do dovolenkové oblasti Murtal, která se nachází západně od města Graz ve spolkové zemi Štýrsko. Tento region přivítá své návštěvníky množstvím zajímavých atrakcí a akcí, o kterých si řekneme více v následujících řádcích.

Rakousko: Štýrsko – příliš půvabu na krátký výlet
Publikováno: 14.5.2014
Po návštěvě z minulého týdne v dovolenkové oblasti Murtal vás dnes provedeme i dalšími regiony Štýrska, ve kterých najdete odpočinek i zážitky v jednom. Dáme vám tipy na akce, památky či atrakce, na které budete dlouho vzpomínat.

Rakousko: Štýrsko, krajina přírody a pohybu
Publikováno: 22.5.2016
Po delší přestávce se opět vydáme do spolkové země Štýrsko, která se nachází na jihovýchodě Rakouska. Teprve nedávno se zde otevřela nová (950 kilometrů dlouhá) turistická trasa, která vás provede od ledovce až k vinařským oblastem.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – hornatá krajina plná dobrodružství
Publikováno: 8.1.2014
Dnes se vydáme do sousedního Rakouska, kde navštívíme hornatou krajinu Vysokého Štýrska. Představíme vám ji, jako oblast idylické přírody, sportovně-rekreačního vyžití a chybět nebude ani tip na zajímavé akce.

Rakousko, Vysoké Štýrsko – tajný tip pro milovníky sněhu
Publikováno: 3.12.2015
Více než 50 lyžařských vleků a přes 120 kilometrů sjezdovek v 18 dokonale udržovaných lyžařských střediscích mezi Semmeringem, pohořím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami nabízí region Vysoké Štýrsko.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko, Štýrsko - Medvědí soutěska a hora Hochlantsch
Publikováno: 11.2.2015
Rakousko je alpská země oplývající nespočtem přírodních krás. Nemusí to být vždy jen proslulá lyžařská střediska nebo do výšek sahající zasněžené vrcholky monumentálních alpských štítů, které se vyplatí navštívit. Neméně zajímavé jsou i dvě obdivuhodné lokality nacházející se nedaleko města Graz v pohoří Grazer Bergland – Medvědí soutěska a hora Hochlantsch.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – region zamilovaných
Publikováno: 10.4.2013
Vysoké Štýrsko se rozkládá od Štýrského Semmeringu k pohoří Hochschwab a dále až za Eisenerzské Alpy. Tato hornatá krajina již od nepaměti láká domácí Rakušany, ale i návštěvníky z okolních zemí k výletům po krásné, místy až nespoutané přírodě.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Štýrsko: Hartberg – předvánoční atmosféra
Menší štýrské městečko Hartberg, ve kterém žije jen asi 6 a půl tisíce obyvatel, nás přivítalo ve...

Rakousko: Zima na štajerský způsob
Zimní dovolenkové dny s sebou přinášejí skvělou zábavu během lyžovačky, ale i adrenalinové zážitk...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou III.
Po zimě přichází jaro. Příroda opět ožije a není lepšího nápadu, než si vyjít na procházku do hor...

Rakousko: Vysoké Štýrsko – ráj dovolenkářů
Pojďte se společně s námi vydat do hornaté krajiny Vysokého Štýrska, která je rájem turistů. Idyl...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou II.
Nejzelenější země Rakouska vás zve na návštěvu půvabných hor, lesů, vinic, ovocných sadů a mnoha ...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Rakousko: Graz – pohled do Štýrského Hradce I
V dnešní fotogalerii s námi zavítáte do Štýrského Hradce, druhého největšího rakouského města, je...

Rakousko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Zároveň to j...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
8.6.2021
Milovníci adrenalinu se dočkali. Ve Vysokých Tatrách vznikne nová zajištěná cesta v Příčném sedle, která tak nahradí původně plánovanou ferratu od vodopádu Skok na Přední Solisko v Mlynickém údolí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 13. 6. 2021
svátek:Antonín
dnes:
neděle 13.6.
16 °C
zítra:
pondělí 14.6.
24 °C