www.infoglobe.cz » Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava

Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava

Publikováno: 9.1.2012
Mnohokrát jsme z televizních novin poslouchali ne právě šťastné zprávy o turistech, kteří se vydali do hor a přecenili své síly nebo podcenili sílu hor a nevyzpytatelnost počasí. Touto sérií článků chceme přispět k tomu, abyste se ve zprávách neocitli i vy. V první části si povíme o bezpečném nocování a o nezbytné výbavě při výletu do hor.

Důležitá věc před každou jednou túrou je, co nejlépe se seznámit s trasou výletu a zapamatovat si některé orientační body jako jsou vrcholy, sedla a podobně. Při výletu do neznámého terénu by měla být mapa nedílnou součástí vaší výbavy. Doporučujeme buď turistickou mapu nebo výřez mapy s požadovaným terénem, ​​který se dá volně stáhnout z některého mapového serveru. Vhodnou součástí výbavy je i zařízení GPS, obsahující trasu túry.
V zimním období se při vysokohorské túře doporučuje lavinová výbava, zahrnující lavinový vyhledávač, sondu a lopatku. Vyhledávač sám o sobě nemá význam bez sondy, která při zavalení umožňuje vyhledat postiženého a to nejlépe do 15 minut, kdy je největší pravděpodobnost přežití.
Účinnou pomůckou jsou také batohy s airbagem a lavinové míče. Batohy fungují tak, že se při spuštění rozbalí kolem těla a hlavy velký vzduchový polštář. Ten udržuje tělo na povrchu sněhové masy a zabraňuje jeho zasypání. Lavinový míč zase po spuštění vytvoří plátěnou kouli, která je spojena s osobou lankem. Při sesuvu laviny zůstane míč na povrchu sněhu a díky lanku je možné lokalizovat postiženého.

Výbava pro bezpečné přenocování

V případě, že vás v horách zastihne noc, je vhodné mít s sebou alespoň malou karimatku, nejlépe nafukovací. V létě jako podložka poslouží i vyprázdněný batoh. Všechny kvalitní batohy mají totiž zádovou stranu vyztuženou. V zimě zase můžete použít jako výplň batohu větve kosodřeviny nebo smrku, čímž získáte lepší izolovanou podložku na přespání.
Pokud již předem plánujete strávit noc v horách, kvalitní spací pytel s péřovou výplní je nejlepší volbou. Pokud spací pytel nemáte, oblečte si na sebe všechno, co s sebou máte. Suché tričko a suché nohy jsou hlavně v zimním období nezbytností.
Doporučeným kouskem vybavení je i parafínová svíčka, která poskytne v noci osvětlení, ale i kousek tepla. Taková svíčka dokáže zvýšit teplotu ve stanu nebo v zákopu až o čtyři stupně. V zimě se dá svíčka využít jako mazadlo na lyže nebo stoupací pásy.

Lyžařská výbava na túry

Základ výstroje tvoří lyžáky a lyže, bez kterých se lyžařská túra uskutečnit nedá. Výběr druhu lyží závisí na charakteru túry.
K lyžím patří stoupací pásy. Při výběru je důležitý způsob úchytu na lyži. V případě gumových zachycení na špičce hrozí prasknutí, pokud neopatrně zavadíte špičkou lyže o vyčuhující skálu. Spolehlivější jsou napínáky na patě, tehdy je o špičku zachycené kovové lanko.
Další nedílnou součástí lyžařské výbavy jsou hole. Ty lyžařské, na rozdíl od chodeckých, mají větší a otáčivý kroužek pro lepší manipulaci v měkkém sněhu. Třídílné skládací hole se hodí spíše na trekking, než na horské lyžování. Odborníci nedoporučují hole, z nichž se v případě rizika dá složit lavinová sonda. Jde spíše o módní výstřelek, než o praktickou pomůcku. Na druhé straně se vám může hodit čakanový hrot, kterým se dají hole dovybavit, a to hlavně ve strmých sněhových terénech.
Lyžařské mačky jsou výbornou pomůckou v terénu s plochami ztvrdlého a zledovatělého sněhu. V českých a slovenských podmínkách nejsou naprostou nezbytností.

Vhodná výbava na vysokohorské túry

Důležitou součástí při cestě do hor je vhodné oblečení. Větrovka a kalhoty by měly být z kvalitního voděodolného a paropropustného materiálu. Tyto vlastnosti se navzájem vylučují, i když výrobci na visačkách uvádějí něco jiného. V zimním období je lepší upřednostnit oblečení, které je více voděpropustné, ale zároveň paropropustné, protože kondenzovaná pára v nízkých teplotách hned mrzne.
Zvláštní pozornost věnujte výběru obuvi. V současnosti je výběr opravdu široký. Hlavními kritérii jsou tvrdost chodidlové podložky, její zakřivení, tvrdost gumy na podrážce, výška holenní části a tvrdost kůže. Vrchní materiál musí být nepromokavý jak v zimní, tak v letní obuvi.Text: Zuzana Megerssová
Zdroj a foto: hory.sk

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Základní rozdělení lyží
Publikováno: 28.11.2007
Na rozdělení lyží panují rozdílné názory. Ani odborná veřejnost není jednotná. Toto je všeobecný přehled, se kterým byste si měli vystačit.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody
Publikováno: 15.6.2014
Zajímavá knižní edice s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama systematicky mapuje ty nejkrásnější a nejzajímavější trasy a místa, která rozhodně stojí za to navštívit. Minulý týden jsme si představili Cykloprůvodce Nejkrásnější cyklovrcholy a dnes si přiblížíme další letošní novinku, a to knížku Nejkrásnější pěší přechody, kterou vyhraje jeden z vás.

SR: výjimečná publikace o Slovensku
Publikováno: 16.5.2016
Pokud máte rodinu, známé nebo přátele žijící v zahraničí, určitě byste jim rádi povyprávěli o zemi pod Tatrami – Slovensku. Díky publikaci One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia je můžete seznámit se Slovenskem velmi poutavou formou.

SR: Drátenictví je zapsané do světového seznamu UNESCO
Publikováno: 16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.

SR: Běhej s rozumem
Publikováno: 1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější hřebenovky
Publikováno: 9.10.2013
V květnu tohoto roku byla oficiálně uvedena do života další velmi zajímavá knižní novinka z edice Po Slovensku od vydavatelství DAJAMA, která nese název Nejkrásnější hřebenovky. Pokud i vy patříte k milovníkům turistiky a chtěli byste mít tuto jedinečnou knížku ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

Slovensko: Bezpečně na hory VII. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 27.2.2012
Více než šest týdnů jsme vám, našim čtenářům, přinášeli seriál o bezpečnosti na horách. Dnes se tato série článků chýlí ke konci. V závěrečné části se budeme věnovat pohořím Malá a Velká Fatra, kde si řekneme, jaká rizika na nás číhají v letním období.

Jak se připravit na cestu horským terénem?
Publikováno: 17.12.2009
Následující informace jsou pro znalce samozřejmostí, ale úplným nováčkům mohou být užitečné.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

Slovensko: Bezpečně na hory VI. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 20.2.2012
V dosavadních částech našeho seriálu jsme se věnovali převážně vysokohorským pohořím. Dnes se zaměříme na pohoří téměř o 1000 m níže. Budeme se věnovat Malé a Velké Fatře. Tento výškový rozdíl se projevuje na klimatickém charakteru daných pohoří a tím i na jemně odlišných rizicích pohybu v tomto území.

Nová mobilní aplikace Horské záchranné služby
Publikováno: 7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.

Vysoké Tatry: Sáňkování ve dne i v noci
Publikováno: 28.1.2012
Vysoké Tatry mají co nabídnout v každém ročním období. V zimě sem lidé přicházejí především za kvalitním lyžováním. Ale ani nelyžaři se zde nudit nebudou.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Houbařský ráj – relax ve stínu lesa
Houbařská sezona je v plném proudu a my vám přinášíme pár foto inspirací z více míst Slovenska. V...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-2 °C
zítra:
pátek 27.11.
1 °C