Cerová vrchovina - Slovensko

Poloha:
Cerová vrchovina se nachází na jihu středního Slovenska, na hranici s Maďaskem, v Banskobystrickém kraji, v okresech Lučenec a Rimavská Sobota. Patří do Matransko-slánské oblasti, která je součástí Vnitřních Západních Karpat.
Rozloha: 503 km²
Nejvyšší vrch: Karanč, 728 m n.m.
Lokality Služby | Články Fotogalerie | Videogalerie Diskuze |
Stručná charakteristika:
Cérová vrchovina vznikla v době posledních fází vulkanické činnosti. Základem jsou neogenní sedimenty s převahou vápenitých pískovců, které prorazily andezitové, ryolitové a bazaltové vulkanity a jejich tufy. Reliéf má převážně kopcovitý charakter, ve kterém vystupují vypreparované bazaltové výplně sopečných komínů a struskových kuželů. Devět metrů vysoký čedičový „vodopád“ Šomoška, je nejnázornější struktura čedičového rozpadu v rámci Slovenska. V Cérové vrchovině se nachází i nejvýraznější vypreparovaný sopouch Soví hrad u Šuric, který tvoří 85 metrů vysokou skálu¨.2696-147178-147179>
Dalším zajímavým sopouchem v této lokalitě je hradní vrch Hájčanka. Sloupová jeskyně s délkou 1182 metrů, je největší jeskyně Slovenska v nekrasových horninách. Cérová vrchovina patří převážně do teplé, zčásti do mírně teplé klimatické oblasti. Západní část je odvodňovaná Ipel'em a východní část Rimavou, dohromady i s jejich přítoky. Povrch pokrývají převážně listnaté lesy, převládá hlavně buk, dub, hrab, ale vyskytuje se zde i borovice. Významným krajinotvorným prvkem jsou početné louky, pastviny, trvalé travnaté porosty, křoviny a oranice.
Cérová vrchovina byla na rozloze 162 km² vyhlášená za Chráněnou krajinnou oblast díky bohatému a relativně nenarušenému přírodnímu potenciálu.
Lokace:
