Spišsko-šarišské medzihorie - Slovensko

Poloha:
Spišsko-šarišské mezihoří se nachází na severovýchodě Slovenska, v Prešovském kraji,
v okresech Sabinov, Stará Ľubovňa a Prešov. Patří do Podholno-magurské oblasti, která je součástí Vnějších Východních Karpat.
Rozloha: 124 km²
Nejvyšší vrch: Hromovec, 895 m n.m.
Lokality Služby | Články Fotogalerie | Videogalerie Diskuze |
Stručná charakteristika:
Spišsko-šarišské mezihoří je erozně-tektonická deprese, obklopená pohořími a má protáhlý tvar ve směru ze severozápadu na jihovýchod. Budují ho převážně paleogenní horniny vnitrokarpatského flyše a horniny bradlového pásma. Georeliéf převážně středohorského charakteru je kopcovitý, s nízkými plochými hřbety a širokými úvalovými údolími. Nejnižší část Spišsko-šarišského mezihoří patří do teplé, výše položené do mírně teplé a nejvýšší oblasti do chladné klimatické oblasti.
Severozápadní část území odvodňuje řeka Poprad a jihovýchodní řeka Torysa. Převážná část povrchu je odlesněná. Jehličnaté a listnaté lesy se střídají s plochami oranic, luk a pastvin. Ve Spišsko-šarišském mezihoří se nachází hodně zajímavých objektů, jako například hřeben Hromovce mezi Lipany a Starou Ľubovňou, nebo zajímavé skalnaté formy bradel, v podhoří Čergova. Na jihozápadě se rozkládá podcelek Stráže, který je zajímavý především tím, že je sopečného původu. V okolí Velkého Šariša jsou kuželovité sopečné exoty. Krásný výhled na širokou krajinu Šariše se otevírá z andezitového kopce, který vyčnívá nad obcí Velký Šariš, a na vrcholu (570 m n.m.), ukrývá zříceninu Šarišského hradu, který patří k nejrozsáhlejším středověkým hradům Slovenska.
Lokace:
