Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.
Základní informace o kraji Lokality Služby | Články Fotogalerie Videogalerie | Diskuze |
Fotogalerie

SR, Trnava: Tradiční trnavský jarmark
I letos se konal Tradiční trnavský jarmark, který je zároveň nejstarším jarmarkem na Slovensku. Návštěvníci měli možnost shlédnout ukázky tradičních lidových řemesel přímo na pěší zóně tohoto krajského města. Děti si také přišly na své, a to díky kolotočům, které lemovaly boční uličky. O dobrou zábavu se staral kulturní program na Trojičním náměstí. Kromě návštěvy stánků řemeslníků, komerčních prodejců a bufetů se návštěvníci mohli přenést v čase a zúčastnit se akce Středověk pod hradbami na městské promenádě. Celou atmosféru si můžete prohlédnout na uvedených fotografiích.
Text: Oskar Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Foto: Karin Hörmannová

Západní Slovensko - Vyhlídkový let
Od našich skvělých kamarádů jsme jako svatební dar dostali nádherný dárek - hodinový vyhlídkový let. Vzlétli jsme i přistáli na letišti Boleráz u Trnavy. Letěli jsme přes Malé Karpaty směrem do Bratislavy, cestou jsme obdivovali hrad Červený kámen, televizní věž na Kamzíku, Bratislavský hrad a mnoho dalších známých i méně známých míst z ptačí perspektivy. Dále jsme se přes Dunaj přesunuli do Gabčíkova, odkud jsme letěli směrem na Ořechovou Potoň, kde jsme pod sebou měli známý silniční okruh Slovakia Ring. Cestou zpět do Trnavy jsme si ještě udělali malé neplánované mezipřistání na letišti ve Sládkovičově, neboť volání přírody je občas nevypočitatelné, zejména pokud jste nachlazení. Po necelé hodince a půl jsme se vrátili zpět na letiště v Bolerázu. Zde nás už čekali kamarádi s obrovskou porcí právě dovařeného kotlíkového guláše a dobře chlazenými pivy. Pro nás oba byl tento vyhlídkový let opravdu nezapomenutelným zážitkem.
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie. Při toulkách městem jistě narazíte na mnohá krásná zákoutí. Neměli byste však vynechat ani návštěvu nádherné románské kamenné Rotundy sv. Jiří, gotického Kostela sv. Michala Archanděla ze 14. století nebo Kapli sv. Anny z 15. století. Ozdobou náměstí je překrásný secesní kulturní dům z roku 1905. Také vám doporučuji zastavit se v některé z okolních vinných sklepů a ochutnat chloubu skalických vinařů - červené víno Skalický rubín.
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníkového náměstí ve Skalici, se začalo koncem 14. století. Není však vyloučeno, že byl tento původně jednolodní kostel v období pozdní gotiky (1450-1470) přestavěn na trojlodní baziliku, postavenou na základech mnohem starší stavby. V průběhu své historie kostel několikrát vyhořel, následně byl ale vždy opraven. Také prošel několika přestavbami. Během jedné z nich byl doplněn o mohutnou věž s pozdněrenesanční arkádou, do které můžete spolu s průvodkyní vkročit i vy. Z jejího vrcholu se vám naskytne překrásný výhled nejen na Skalici, ale i široké okolí.
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohraničuje řeka Morava, tvořící státní hranici s Českem a Rakouskem, ze severu Bílé Karpaty a Myjavská pahorkatina a z východu Malé Karpaty. Kromě toho, že Záhoří je rájem pro houbaře, na své si zde přijdou i milovníci historie, přírody, nebo vodních sportů. Pojďte se spolu s námi podívat na pravděpodobně nejstarší kostel na Slovensku, který se dokonce uchází o zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO - Kostel sv. Margity Antiochijské. Druhým zajímavým místem, které zachycuje dnešní fotogalerie jsou Adamovská jezera. Ta jsou nejen oblíbenou oblastí chatařů a milovníků vodních sportů, ale zároveň i oázou pro tisíce vodních ptáků. Adamovská jezera patří totiž k ornitologicky nejvýznamnějším lokalitám nejen na Záhorí, ale v rámci celého Slovenska. Nachází se zde nejvýznamnější slovenské hnízdiště husy divoké, žije zde největší kolonie racků chechtavých na Záhorí, a celá tato lokalita je důležitou migrační zastávkou mnoha stěhovavých druhů.
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová

SR, Piešťany – město rodu Winterů
Dnes prostřednictvím naší fotogalerie navštívíme město Piešťany, které je spjato s rodinou Winterů. Její členové vybudovali a proslavili Piešťany na celém světě – jako lázeňský ráj, kde se lámou berle. My vás zavedeme nejen na samotný lázeňský ostrov, ale i do městského parku či historického centra. Nezapomeneme připojit ani pár fotografií z rekreační oblasti Sĺňava, která leží v těsné blízkosti.
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová

SR: Malé Karpaty – napříč jarní přírodou
Jaro teprve začíná, ze svahů a údolí Malých Karpat zmizely poslední zbytky sněhu. Sluneční paprsky hřejí stále intenzivněji, dny se prodlužují a příroda v chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty se po dlouhé zimě pomalu probouzí. Zpod nánosů podzimního listí vystrkují své bílé hlavičky sněženky, na některých místech tvoří jejich porosty bílé koberce. V lesích Malých Karpat se velmi dobře daří i dalším poslům jara – dymnivce duté či fialkám. Medvědí česnek oživuje fádní malokarpatský les, na otevřených prostranstvích můžete místy objevit i porosty konikleců s fialově zbarvenými květy. Příroda Malých Karpat opět ožívá, probouzející se první jarní květy se nekompromisně prodírají na povrch a přebírají tak vládu v znovuzrozeném karpatském lese.
Text a foto: Radoslav Biskupič
Překlad: Stanislava Waniová

SR: Malé Karpaty – toulky zimní přírodou
Malé Karpaty jsou nevysoké pohoří ležící v západní části Slovenska, které netřeba nějak zvlášť představovat. Turistiku si v tomto malebném koutě oblíbili zejména obyvatelé přilehlých regionů, zvláště pro Bratislavany jsou Malé Karpaty nejbližším a nejrychleji dostupným horstvem, kde se lze bez omezení a během celého roku věnovat lehkým procházkám v přírodě či celodenní turistice. Toto pohoří má své nezaměnitelné kouzlo i během zimy. Bílá malokarpatská krajina láká příznivce zimních outdoorových aktivit k běžkování i na túry s možností výstupů na významné vrchy Malých Karpat, z jejichž vrcholů se nabízejí překrásné výhledy na okolní vrchy, údolí a nekonečné roviny Záhorské a Podunajské nížiny. Podmanivé a okouzlující výhledy jsou hlavně z vrcholů Skalnaté (704 m n. m.), Vápenné (752 m n. m.), Vysoké (754 m n.m.), Černé skály (662 m n. m.) nebo Děvínské Kobyly (514 m n. m.).
Text a foto: Radoslav Biskupič
Překlad: Stanislava Waniová

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil útočiště pro zvířata žijící dlouho v zajetí, v nevhodných podmínkách soukromých chovů či v cirkusech. Cílem bylo ukázat veřejnosti zranitelnost zvířecích druhů, zvýšit povědomí o ochraně přírody a dát lidem motivaci k respektu a lásce ke zvířatům. S odstupem času se tento cíl pomalu naplňuje. V současné době mohou návštěvníci parku obdivovat kočkovité šelmy, opice, kopytníky a další zvířata v unikátním prostředí, kde o ně královsky pečují. Ze zvířat přímo srší radost, o čemž se jistě musíte přesvědčit sami. Inspirujte se následujícími fotografiemi a vydejte se podpořit tento úžasný projekt.
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat
V okolí pohoří Malých Karpat se rozprostírají mnohé malebné vesničky. My dnes navštívíme obec Boleráz s její místní částí Klčovany a obce Čáry, Lošonec, Brestovany, Dolné Lovčice, Zavar a Križovany nad Dudváhom. Obdivovat budeme nejen sakrální památky, ale i okolní přírodu.
Text: Oskár Mažgút
Foto: Pavel Jemala

SR, Bučany – kráska Podunajské pahorkatiny
Tentokrát navštívíme malebnou obec Bučany nacházející se přibližně 9 kilometrů od krajského města Trnava (směrem na Piešťany). Obec nabízí k vidění několik pozoruhodných památek, jako je kostel sv. Margity Antiochijské z roku 1410, přestavěn v 18. století, či zřícenina pozdně rokokového zámečku. Snad největší atrakcí této vesnice je Nyáryovská kurie situovaná na nejvyšším místě obce, která slouží jako kulturně společenské centrum.
Text: Oskár Mažgút
Foto: Pavel Jema

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.
V okolí pohoří Malých Karpat se nachází mnoho malebných vesniček. My dnes prostřednictvím fotografií navštívime místní část Jaslovských Bohunic - Paderovce a také obce Pusté Úľany, Petrova Ves, Pavlice, Voderady, Košolná, Šúrovce, Radošovce a Bohdanovce nad Trnavou. Obdivovat budeme nejen sakrální památky, ale i okolní přírodu.
Text: Oskár Mažgút
Foto: Pavol Jemala
Překlad: Stanislava Waniová

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální části Trnavské pahorkatiny, v nadmořské výšce 146 m. Město, ležící u říčky Trnávka, vzniklo na křižovatce starých obchodních cest, využívaných od pravěku. První písemná zmínka pochází ještě z roku 1211. Trnava jako první město na území Slovenska dostala výsady svobodného královského města, jež jí v roce 1238 udělil uherský král Belo IV.
Text/Foto: Branislav Grebečí
Lokace:
