Komárno

Publikováno: 29.4.2010
Město Komárno patří počtem obyvatel (přibližně 40 000) do první dvacítky největších měst na Slovensku. K jeho pamětihodnostem patří například zachovalá pevnost z dob, kdy Turci ohrožovali Evropu, množství historických staveb a také památníků, připomínajících slavné rodáky, termální koupaliště nebo pohraniční most přes Dunaj do maďarského města Komárom.

KomarnoKomárno patří mezi nejstarší města na Slovensku. Vyrostlo u soutoku nejdelší slovenské řeky Váh s mohutným Dunajem, i když dnes už nikdo neví přesně, kde ten soutok v minulosti byl, neboť – jak napovídá historický název KomarnoVáhu (vagus = latinsky neuspořádaný, bloudivý, toulavý) – řeka zejména v nižších polohách často měnila svoje koryto. Skutečností zůstává, že v sousedství dnešního města je archeologicky doložen římský tábor Kelemantia jako jeden z oporných bodů obranné linie proti barbarům „limes romanus“.

Historie města

KomarnoDějiny samotného města začínají v roce 1265, kdy mu král Béla IV. udělil městská práva. Tehdy už na ostrovu při soutoku řek stál historický hrad, bránící středoevropský prostor před nájezdy Tatarů. V polovině 16. století, poté, co výboje Turků zasáhly uherské metropole Budín a Ostřihom, hrad přestavěli na středověkou pevnost, jež byla i v průběhu následujících století dále zdokonalována a přestavována podle nejnovějších poznatků evropských (zejména italských) fortifikačních stavitelů. Tak vznikl ojedinělý pětiúhelníkový obranný systém, skládající se z několika pevností, předsunutých polygonálních bašt, násypů, vodních příkopů a dalších objektů, jež sloužili vojenským účelům téměř do konce 20. století. KomarnoPřestože část historického opevnění byla zničena opakovaným silným zemětřesením koncem 18. století a některé jeho prvky musely ustoupit rozvíjejícímu se městu a železniční dopravě, komplex nadále představuje největší bastionové opevnění ve střední Evropě a od konce 20. století se v něm postupně rekonstruují některé objekty kasární, vstupní brány a bašty, jež ožívají díky muzejním expozicím Komarno - lapidarium(v jedné z bašt se nachází lapidárium s největší sbírkou kamenných římských památek na území Slovenska), dále galériím, obchodním a restauračním zařízením.

Privilegia svobodného královského města dostalo Komárno v roce 1745 od císařovny Marie Terezie. V té době to bylo páté největší město v Uhrách (asi 10 000 obyvatel). Významným nositelem hospodářského rozvoje města byl přístav a s ním spojený obchod se dřevem a zemědělskými produkty úrodného regionu Žitného ostrova a Podunajské nížiny. Komarno - muzeumOd 19. století se k němu připojily i loděnice, ve druhé polovině 20. století dokonce největší vnitrozemský producent říčně-námořních lodí. Po vybudování mostu přes Dunaj koncem 19. století dopravní a obchodní význam města dále rostl. Tehdy se ke Komárnu připojilo předměstí „Újszöny“ na pravém břehu Dunaje. Jejich spojení však trvalo pouhá dvě desetiletí, jelikož po roce 1918 obě části znovu rozdělila hranice, přičemž maďarské předměstí si už ponechalo maďarský název města Komárom (dnes asi 20 000 obyv.). Komarno - pravoslavny kostolHistorické přemostění Dunaje je zajímavé tím, že na slovenské straně se první pole dá otevřít, aby umožnilo přístup do loděnic na Alžbětině ostrově i velkým lodím.

Pamětihodnosti

Ve městě se narodila řada významných osobností, z nichž vzpomeňme alespoň několik jmen: uherský a český král Ladislav Pohrobek (1440-1457), maďarský spisovatel Mór Jókai (1825–1904), hudební skladatel Franz Lehár (1870–1948) a další. Jim jsou věnovány nejen památníky a muzejní expozice, ale i pravidelný hudební festival a další kulturní akce. Architektonicky zajímavé stavby jsou převážně na centrální pěší zóně. Typickým symbolem města je neorenesanční budova radnice s typickou věží. Před ní je zajímavý Trojičný sloup ze 17. století. Nedaleko od radnice se nachází bývalý Kulturní palác Jókaiho spolku, dnes Podunajské muzeum s expozicemi dějin města a života obyvatel v minulosti. KomarnoDalší expozice věnované událostem ve městě od roku 1848 po současnost a slavným rodákům se nacházejí v Zichyho paláci.

V jeho sousedství však turisty přitahuje úplně nová atrakce – pestrobarevné Nádvoří Evropy. Skupina architektů zde na přelomu milénia vybudovala na ploše něco přes půl hektaru novou turisticky zaměřenou čtvrť s obchody, galeriemi a kavárnami, v níž každá budova napodobňuje různé stavební slohy ve 45 regionech celé Evropy. KomarnoNáměstí s parčíkem a fontánou uprostřed doplňují sochy historických panovníků. Z dalších zajímavých staveb stojí za pozornost například Důstojnický pavilon, postavený ve stylu anglické neogotiky původně jako ubytovna pro císařské důstojníky s rodinami, nebo pravoslavný kostel Přesvaté Bohorodičky s bohatou kolekcí uměleckých předmětů, jež tu v minulosti zanechali utečenci z Balkánu, hlavně ze Srbska, prchající před tureckými vojsky. KomarnoMultikulturnost města s vysokým podílem maďarsky hovořících obyvatel dokladují další církevní stavby včetně židovské synagogy.

K turistickým atraktivitám města patří též celoročně otevřené termální koupaliště, zásobované dvěma prameny s teplotou do 40°C. Na okraji města na břehu ramena Váhu je loděnice s areálem vodních sportů. V blízkosti města u obce Iža se nachází přírodní muzeum Kelemantia s vykopávkami z římské doby, zařazené mezi národní kulturní památky. Vyhledávané je i termální koupaliště Patince 13 km od Komárna. V okolí města je několik přírodních rezervací v lokalitách lužních lesů nebo s výskytem vzácných druhů ptactva.

Text: Jiří Výborný

Foto: autor a flickr.com

 

zpět



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Plovoucí mlýn v Kolárově
Publikováno: 30.12.2010
Na okraji městečka Kolárovo, u ramene řeky Váh, zakotvila unikátní technická památka – poslední z plovoucích mlýnů. Z městečka k němu vede další zajímavost – pravděpodobně nejdelší krytý dřevěný most ve střední Evropě.

Slovensko: Vodní dílo Gabčíkovo
Publikováno: 3.2.2011
Název malé obce Gabčíkovo, nedaleko Šamorína, vstoupil do povědomí občanů středoevropských zemí – zejména Slovenska, Česka a Maďarska, jako synonymum vodního díla, jež svou velikostí vyvolává nejen pozitivní či negativní reakce, ale i mezinárodní soudní spory. I v tomto případě však platí: lépe jednou vidět, než stokrát jen slyšet.

Slovensko: Šaľa - město na Váhu
Publikováno: 24.2.2011
Obec Šaľa ve svém více než tisíciletém vývoji překonala mnohé změny. Ve středověku byla centrem řemesel, později, díky své výhodné poloze na Podunajské rovině, měla výlučně zemědělský charakter. Změna nastala až po druhé světové válce, kdy na podporu zemědělské produkce padlo rozhodnutí vybudovat velký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., přímo v katastru obce.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 5. 5. 2024
svátek:Klaudie
dnes:
neděle 5.5.
11 °C
zítra:
pondělí 6.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X