řeka Ohře - Česká republika

Pramen:
Pramení na území Německa u Wiesenstadru, na svazích Schneebergu, ve výšce 752 m n. m.
Délka toku:
300 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Na území České republiky řeka vstupuje u obce Pomezná. Po několika kilometrech jsou její vody zadržovány přehradní nádrží Skalka s kamenitou 17 metrů vysokou hrází. Přehrada byla vybudována v letech 1962 až 1964 je využívána pro průmyslové a rekreační účely a současně na ochranu před povodněmi. Pod přehradou leží v okolí toku historické a architektonicky cenné město Cheb, jehož německé pojmenování Eger souvisí s keltským označením Ohře. Městu dominuje areál hradu stojícího na místě akropole, původního slovanského hradiště. Na rozhraní Krušných hor a Slavkovského lesa protéká řeka Kynšperkem, kdysi významným pomezním přemyslovským hradištěm přestavěným ve 13. století na královský hrad. Dominantou města je barokní kostel nanebevzetí Panny Marie z počátku 18. století. Od Kynšperku mění Ohře poklidný ráz, stává se proudnější a zařezává se hlouběji do údolí. V Sokolovské pánvi se na toku rozkládá průmyslový Sokolov, známý hnědouhelnými doly, který vznikl ve 13. století jako Valkenawe (sokolí luh), později Falkov. Za Sokolovem řečiště svírá hluboké zalesněné Údolí Ohře – přírodní památka s četnými jeskyněmi. Na skalnatém ostrohu obtékaném Ohří ze tří stran se vypíná hrad Loket s městem v podhradí se zachovalými zbytky původního středověkého opevnění. Město je od roku 1979 městskou památkovou rezervací. Pod Loktem vtéká řeka do malebného údolí Svatošských skal, skupiny bizardních skalních pilířů a sloupů chráněných od roku 1933 jako přírodní rezervace. Po opuštění žulového masivu skalních stěn se tok stáčí obloukem doprava, údolí se rozestupuje a řeka vstupuje do Karlovarské kotliny.

Na soutoku Ohře a Teplé leží lázeňské město Karlovy Vary s dvanácti teplými minerálními prameny a řadou  stavebních památek. Pod Karlovými Vary obtéká řeka masiv Doupovských hor, její proud se zrychluje, v korytě přibývají kameny a tvoří se peřeje. Na levém břehu se rozkládá Klášterec nad Ohří. V hladině řeky se zrcadlí několikrát přestavovaný novogotický zámek s muzeem porcelánu. Pod Kláštercem je tok spoután Kadaňským stupněm, přehradní nádrží vybudovanou v letech 1966 až 1971 s betonovou, 18 metrů vysokou hrází sloužící k hydroenergetickým, průmyslovým a rekreačním účelům. V podhůří Doupovských hor se rozprostírá v údolí řeky historické město s památkovou rezervací Kadaň. Pod ním protéká Ohře rychlým spádem ostrým zákrutem Želinského meandru, hlubokým stržovitým údolím s četnými peřejemi, které se však obnažují jen při minimálním vzdutí Nechranické přehrady.

Vodní nádrž Nechranice postavená v letech 1961 až 1968 k zásobování průmyslu a energetiky užitkovou vodou, k výrobě elektrické energie a rekreačním účelům, patří svou sypanou, 50 metrů vysokou hrází k největším na území České republiky. Pod hladinou nádrže zůstal zajímavý peřejnatý úsek řeky tzv. Kadaňský oblouk. Za přehradou pokračuje Ohře rovinatou krajinou s malým spádem ke starobylému Žatci s městskou památkovou rezervací. Od Žatce protéká řeka úplnou rovinou a míjí na levém břehu Postoloprty a protéká městem Louny postaveným na staré obchodní cestě do Saska. Levý břeh řeky zdobí zámek Libochovice, obklopený anglickým parkem a stejnojmenným městečkem, založeným původně při brodu. Pod Libochovicemi odbočuje z hlavního toku 8,5 kilometru dlouhý kanál Malé Ohře, uměle vybudovaný k pohonu mlýnů, který se do hlavního toku vrací u starobylé Budyně nad Ohří. Řeka má v této oblasti charakter lužní řeky, protéká četnými zákruty úrodnou oblastí a horizont nad levým břehem lemují kužely vrcholů Českého středohoří. U jezu v Hoštěnicích odbočuje z hlavního toku další umělý kanál, 5 kilometrů dlouhý Brozanský náhon, vybudovaný pro pohon mlýna v Brozanech. Mezi náhonem a tokem Ohře vznikl ostrov sv. Klimenta. Náhon se do hlavního toku vrací u Doksan, kde leží jeden z nejcennějších klášterních komplexů na našem území, založený v 1. polovině 12. století a přestavěný v 18. století na zámek. Pod Bohušovicemi nad Ohří obdočuje vpravo koryto tzv. Staré Ohře, které se již nevrací k hlavnímu toku, ale vlastním ramenem ústí pod Českými Kopisty do Labe. Řečišť obou toků Nové i Staré Ohře bylo důmyslně využito k ochraně pevnosti Terezín. Komplex opevnění byl vybudován v letech 1780 až 1787 k vojenským účelům a pojmenován na počest císařovny Marie Terezie. Od Terezína dělí řeku už jen dva kilometry od jejího ústí do Labe, nedaleko Litoměřic, ve výšce 143 m n. m.

Z přítoků přijímá Ohře zleva Slatinný potok, Libocký potok, Svatavu, Chodský potok, Rolavu, Dalovický potok, Bystřici, Pekelský potok, Klášterecký potok, Prunéřovský potok, Hutnou, Chomutovku a zprava Odravu, Lobezský potok, Teplou, Liboc, Blšanku, Smolnický potok.

 

Ubytování

Ve všech větších městech a obcích.

 

Zásobování a zdravotní střediska

Cheb, Kynšperk nad Ohří, Sokolov, Loket, Karlovy Vary, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec, Libochovice

 

Zajímavosti na řece:

 

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 9.8.2010


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2021
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí v rámci mezinárodního společenství o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, environmentálních i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 9. 2021
svátek:Jonáš
dnes:
pondělí 27.9.
20 °C
zítra:
úterý 28.9.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X