řeka Ohře - Česká republika

Pramen:
Pramení na území Německa u Wiesenstadru, na svazích Schneebergu, ve výšce 752 m n. m.
Délka toku:
300 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Na území České republiky řeka vstupuje u obce Pomezná. Po několika kilometrech jsou její vody zadržovány přehradní nádrží Skalka s kamenitou 17 metrů vysokou hrází. Přehrada byla vybudována v letech 1962 až 1964 je využívána pro průmyslové a rekreační účely a současně na ochranu před povodněmi. Pod přehradou leží v okolí toku historické a architektonicky cenné město Cheb, jehož německé pojmenování Eger souvisí s keltským označením Ohře. Městu dominuje areál hradu stojícího na místě akropole, původního slovanského hradiště. Na rozhraní Krušných hor a Slavkovského lesa protéká řeka Kynšperkem, kdysi významným pomezním přemyslovským hradištěm přestavěným ve 13. století na královský hrad. Dominantou města je barokní kostel nanebevzetí Panny Marie z počátku 18. století. Od Kynšperku mění Ohře poklidný ráz, stává se proudnější a zařezává se hlouběji do údolí. V Sokolovské pánvi se na toku rozkládá průmyslový Sokolov, známý hnědouhelnými doly, který vznikl ve 13. století jako Valkenawe (sokolí luh), později Falkov. Za Sokolovem řečiště svírá hluboké zalesněné Údolí Ohře – přírodní památka s četnými jeskyněmi. Na skalnatém ostrohu obtékaném Ohří ze tří stran se vypíná hrad Loket s městem v podhradí se zachovalými zbytky původního středověkého opevnění. Město je od roku 1979 městskou památkovou rezervací. Pod Loktem vtéká řeka do malebného údolí Svatošských skal, skupiny bizardních skalních pilířů a sloupů chráněných od roku 1933 jako přírodní rezervace. Po opuštění žulového masivu skalních stěn se tok stáčí obloukem doprava, údolí se rozestupuje a řeka vstupuje do Karlovarské kotliny.

Na soutoku Ohře a Teplé leží lázeňské město Karlovy Vary s dvanácti teplými minerálními prameny a řadou  stavebních památek. Pod Karlovými Vary obtéká řeka masiv Doupovských hor, její proud se zrychluje, v korytě přibývají kameny a tvoří se peřeje. Na levém břehu se rozkládá Klášterec nad Ohří. V hladině řeky se zrcadlí několikrát přestavovaný novogotický zámek s muzeem porcelánu. Pod Kláštercem je tok spoután Kadaňským stupněm, přehradní nádrží vybudovanou v letech 1966 až 1971 s betonovou, 18 metrů vysokou hrází sloužící k hydroenergetickým, průmyslovým a rekreačním účelům. V podhůří Doupovských hor se rozprostírá v údolí řeky historické město s památkovou rezervací Kadaň. Pod ním protéká Ohře rychlým spádem ostrým zákrutem Želinského meandru, hlubokým stržovitým údolím s četnými peřejemi, které se však obnažují jen při minimálním vzdutí Nechranické přehrady.

Vodní nádrž Nechranice postavená v letech 1961 až 1968 k zásobování průmyslu a energetiky užitkovou vodou, k výrobě elektrické energie a rekreačním účelům, patří svou sypanou, 50 metrů vysokou hrází k největším na území České republiky. Pod hladinou nádrže zůstal zajímavý peřejnatý úsek řeky tzv. Kadaňský oblouk. Za přehradou pokračuje Ohře rovinatou krajinou s malým spádem ke starobylému Žatci s městskou památkovou rezervací. Od Žatce protéká řeka úplnou rovinou a míjí na levém břehu Postoloprty a protéká městem Louny postaveným na staré obchodní cestě do Saska. Levý břeh řeky zdobí zámek Libochovice, obklopený anglickým parkem a stejnojmenným městečkem, založeným původně při brodu. Pod Libochovicemi odbočuje z hlavního toku 8,5 kilometru dlouhý kanál Malé Ohře, uměle vybudovaný k pohonu mlýnů, který se do hlavního toku vrací u starobylé Budyně nad Ohří. Řeka má v této oblasti charakter lužní řeky, protéká četnými zákruty úrodnou oblastí a horizont nad levým břehem lemují kužely vrcholů Českého středohoří. U jezu v Hoštěnicích odbočuje z hlavního toku další umělý kanál, 5 kilometrů dlouhý Brozanský náhon, vybudovaný pro pohon mlýna v Brozanech. Mezi náhonem a tokem Ohře vznikl ostrov sv. Klimenta. Náhon se do hlavního toku vrací u Doksan, kde leží jeden z nejcennějších klášterních komplexů na našem území, založený v 1. polovině 12. století a přestavěný v 18. století na zámek. Pod Bohušovicemi nad Ohří obdočuje vpravo koryto tzv. Staré Ohře, které se již nevrací k hlavnímu toku, ale vlastním ramenem ústí pod Českými Kopisty do Labe. Řečišť obou toků Nové i Staré Ohře bylo důmyslně využito k ochraně pevnosti Terezín. Komplex opevnění byl vybudován v letech 1780 až 1787 k vojenským účelům a pojmenován na počest císařovny Marie Terezie. Od Terezína dělí řeku už jen dva kilometry od jejího ústí do Labe, nedaleko Litoměřic, ve výšce 143 m n. m.

Z přítoků přijímá Ohře zleva Slatinný potok, Libocký potok, Svatavu, Chodský potok, Rolavu, Dalovický potok, Bystřici, Pekelský potok, Klášterecký potok, Prunéřovský potok, Hutnou, Chomutovku a zprava Odravu, Lobezský potok, Teplou, Liboc, Blšanku, Smolnický potok.

 

Ubytování

Ve všech větších městech a obcích.

 

Zásobování a zdravotní střediska

Cheb, Kynšperk nad Ohří, Sokolov, Loket, Karlovy Vary, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec, Libochovice

 

Zajímavosti na řece:

 

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 9.8.2010

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C