www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Dudváh » Články » SR, Šúrovce: obec s nádhernou rotundou - VIDEO

řeka Dudváh - Slovensko

Pramen:
Délka toku:
97 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Články

SR, Šúrovce: obec s nádhernou rotundou - VIDEO
Publikováno: 6.9.2021
Na úrodné Podunajské nížině mezi Váhem a Dudváhem v blízkosti města Sereď se rozprostírá obec Šúrovce. Vesnice s více než 2 300 obyvateli je vzdálená jen 12 km od okresního města Trnava. Obec vznikla spojením původních obcí Velké Šúrovce, Valtův Šúr, Varův Šúr a Zemianske Šúrovce.

Myslíme si, že obyvatelé můžou být na svou obec velmi hrdí. Najdete zde krásný kostel se zajímavou historií, kapličky a další pozoruhodné památky. Pojmenování obce pochází z bažin a šúrova, aspoň tak to uvádí starší literatura. Zajímavostí je, že vesnička ležela na důležité cestě směřující od Baltu a Čech přes Holič, Šaštín, Trnavu a pokračovala ke Štúrovu a Budínu až na Balkán.

Šúrovce - Kaplička Sedmibolestné Panny Marie

Mezi nejzajímavější historické památky obce určitě patří kostel sv. Michaela Archanděla, kaplička Sedembolestné Panny Marie, rotunda svatého Krištofa nebo sousoší Nejsvětější Trojice. Památek je však v obci mnohem víc, proto se k nim dnes postupně vydáme.

Šúrovce - Křížová cesta

Šúrovce - Kamenný kříž Šúrovce - Socha sv. Vendelína

Začneme návštěvou kapličky Sedembolestné Panny Marie, která sa nachází v části Zemanské Šúrovce a byla postavená v letech 1868–1869 na podnět místního faráře Ignáce Töröka. V roce 2011 byla vykonaná rekonstrukce a přibyla k ní i křížová cesta u příležitosti 200. výročí vysvěcení kostela sv. Michaela Archanděla. Pěkně upravený areál parčíku doplňuje kamenný kříž z roku 1875. 

Šúrovce - Kaplička

Po levé straně směrem do obce Zavar sa nachází v kovové ohrádce socha sv. Vendelína. Na mohutném podstavci je umístěný nápis, který vás obohatí o informaci, že tato sakrální památka pochází z roku 1839.

Šúrovce - Kaplička

Na križovatce ulic Krakovská a Zemanský dvůr vás pro změnu zaujme malá kaplička, která je bez nápisů a byla postavená pravděpodobně při příležitosti Blahoslavení Jana Pavla II., což dokazuje i obraz v interiéru kapličky. Ze zadní strany je osazený dřevěný kříž. 

Šúrovce - Farský kostel sv. Michala Archanděla

Šúrovce - Pomník padlých Šúrovce - Socha Panny Marie

Postupně se přesouváme do centra obce, kterému dominuje klasicistický farní kostel svatého Michaela Archaděla, který byl vybudovaný v letech 1793–1811 na místě staršího chrámu. Před kostelem je umístěný pomník padlých v 1. a 2. světové válce. Nádvoří Bohostánku doplňuje socha svatého Michaela Archanděla i nádherná fontána, u které stojí socha Panny Marie a naproti ní památník Nenarozeným dětem. Nechybí tu ani misijný kríž s roky 1941, 2003 a 2013. 

Šúrovce - Trojiční sloup

Šúrovce - Památník Nenarozeným dětem Šúrovce - Socha sv. Michala Archanděla

Šúrovce - Stará studna

Po chvíli přicházíme ke kapličce Božského Srdce (križovatka cest Hlavní a Seredská, Valtův Šúr). Po obou stranách vstupu do kostelíka jsou osazené tabule se jmény padlých v 1. a 2. světové válce a v zadní části je umístěná Lurdská jeskyně. 

Šúrovce - Kaplička Božského Srdce

Podívat byste se měli i na Valtašúrskou ulici v blízkosti Raisova domu, kde najdete památník padlých v 1. a 2. světové válce, který dal postavit u příležitosti 25. výročí SNP dobrovolný hasičský sbor Šúrovce. Téměř na konci stejné ulice se u sebe „tulí“ kamenný kříž z roku 1832 a zvonice v současnosti už bez zvonů. 

Šúrovce - Lurdská jeskyně Šúrovce - Socha sv. Floriána

Šúrovce - Památník padlých

V Šúrovcích mají i druhou sochu svatého Floriána z roku 1856, situovanou v zahradě rodinného domu. Nádhernou památkou je rotunda svatého Krištofa zdobená fotografiemi významných osobností slovenského národa. Kopuli rotundy zdobí socha svatého Krištofa. 

Šúrovce - Rotunda sv. Krištofa

Na výstupu z obce do Horného Čepeňa se ještě nachází tvarově zajímavý kovový kříž s ukřižovaným Kristem. Místní hřbitov je situovaný v časti Valtův Šúr a svůj odpočinek zde našlo mnoho významných osobností. Nechybí tu ani ústřední kříž renovovaný v roce 1882 a samozřejmě dům smutku. 

Šúrovce - Útřední kříž (hřbitov)

Šúrovce - Kovový kř힊úrovce - Kamenný kříž 

Poslední zastávkou je část Varův Šúr a Hlohovecká ulice, kde sa nachází další hřbitov. Hned u vstupu na vás „hledí“ malá kaplička a na konci hřbitova je ústřední kríž z roku 1801. 

Šúrovce - Dům smutku

Zde  končí naše procházka po pamětihodnostech obce Šúrovce. Doufame, že se vám líbila a inspirovala vás k návštěvě.  

 

GPS: 48°19'56.6"N 17°43'04.7"E

Text, foto, video: Pavol Jemala, Slovensko zdola. 

Hudba: Pixabay, Chillout 5 -1329

Překlad: Stanislava WaniováSouvisejicí články

SR, Sereď: Muzeum holokaustu - VIDEO
Publikováno: 31.7.2022
Po krátkém čase opět navštívíme město Sereď. Tentokrát vám představíme autentické místo vážící se k tragickému období řešení židovské otázky na Slovensku v době druhé světové války. Možná už tušíte, že tím místem bude Muzeum holokaustu, které vzniklo v prostorách bývalého pracovního a koncentračního tábora v Seredi.

SR, Sereď: procházka okolo zámku  - VIDEO
Publikováno: 17.7.2022
Dnes se vydáme do více než 15 tisícového města Sereď, situovaného v jihozápadní části Slovenska na pravém břehu řeky Váh. Tato nejdelší slovenská řeka byla od nepaměti úzce spjatá s dějinami Seredě (tehdejší Zereth), o kterém první písemné zmínky najdeme z roku 1313. My se ale nebudeme věnovat dějinám tohoto napolitánkami proslaveného města, ale půjdeme vstříc jeho výjimečným památkám.

SR, Vlčkovce: vesnička konkurující městu - VIDEO
Publikováno: 6.12.2021
Dnes navštívíme jednu z nejstarších obcí v okrese Trnava – Vlčkovce. Od krajského města jsou vzdálené necelých 10 km a díky své poloze byly v minulosti, tak jako dnes, významnou křižovatkou mezi Trnavou a Nitrou.

SR, Šelpice: venkovská turistika - VIDEO
Publikováno: 4.10.2021
Po návštěvě Bohdanovců nad Trnavou z minulého týdne se přes most přesuneme do sousední obce Šelpice. Od krajského města Trnava jsou vzdálené jen 6 km severozápadním směrem. Známými se staly hlavně díky výšivkářství, vinohradnictví a divadelní činnosti místních ochotníků.

SR, Zavar: Obec s klasicistním kostelem – VIDEO
Publikováno: 14.6.2021
Obec Zavar leží 8 km od Trnavy, na východním okraji Trnavské sprašové tabule. První písemná zmínka pochází z roku 1255. V obci se nachází množství sakrálních památek a zajímavých objektů z historie. Mezi ty nejatraktivnější dozajista patří klasicistní zámeček, nový kostel zasvěcený Narození Panny Marie z roku 1907 či rodný dům hudebního skladatele Gejzy Dusíka.

SR, Dolné Lovčice: vesnička vyzdobená památkami i květenou - VIDEO
Publikováno: 21.6.2021
Vesnička Dolné Lovčice, nacházející se 6 km od krajského města Trnava, láká milovníky toulek po obcích a městech klidnou atmosférou, několika sakrálními památkami a zajímavostmi.

SR, Brestovany: obec, která stojí za návštěvu – VIDEO
Publikováno: 28.6.2021
Obec Brestovany leží v severozápadní části Podunajské nížiny, jen 10 km od okresního města Trnava v nadmořské výšce od 140 do 150 metrů. Katastrální území sestává z částí Velké Brestovany, Malé Brestovany a Horní Lovčice.

SR, Križovany nad Dudváhem: malovaná krása – VIDEO
Publikováno: 19.7.2021
Každá vesnice má na svém území něco zvláštního a zajímavého. Stačí se jen projít po ulicích a přesvědčíte se, že jinak tomu není ani v Križovanech nad Dudváhom, které reprezentují hlavně malované sochy.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Trnava: známá – neznámá očima Mateje Bela
Publikováno: 19.12.2018
Přijměte pozvání na procházku historickou Trnavou, kterou nás provede „slavná ozdoba Uherska“ – Matej Bel. Objevme spolu s ním neznámá zákoutí města a jeho dějin a nechme se unášet atmosférou trnavských ulic v osmnáctém století.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění II
Publikováno: 20.5.2020
Po návštěvě Trnavy v minulém týdnu se dnes vydáme poznávat okolí malebného regionu. Navštívíme přírodní místa v podobě chráněných oblastí, rezervací i areálů, středověkých klenotů a nevynecháme ani pohledy z výšky na tento nádherný kus Slovenska.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění III
Publikováno: 27.5.2020
Minulý týden jsme poznávali Trnavský kraj z výšky, pozvali jsme vás do přírody a navštívili středověkou zříceninu. Dnes vyrazíme na procházku výjimečnými městy.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění III
Publikováno: 3.6.2020
Po týdnu se opět vracíme do Trnavského kraje, přesněji do okolí Skalice. Navštívíme turisticky vyhledávanou lodní cestu, také se vydáme k jedinečnému automotodromu a procházku tímto regionem ukončíme na vinné (cyklo) cestě.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Slovensko

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Ľubomír
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X