www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky" - VIDEO

ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky" - VIDEO

Publikováno: 22.1.2013
Jedna z nejlépe dochovaných středověkých tvrzí v Česku stojí v areálu bývalého JZD – na strategickém místě, ze kterého je vidět na celou Polabskou nížinu.

Malá vesnička Vyšehořovice, kde se všichni znají jménem, disponuje neobvyklým počtem památek. Kdyby se jejich koncentrace přepočítala na velikost obce či počet jejích obyvatel, půjde zřejmě o českou raritu. V dohledné vzdálenosti stojí od sebe goticko-renesanční tvrz, románsko-gotický kostel a zvonice – všechny jmenované památky, bohužel, ve velmi špatné kondici. Ve Vyšehořovicích stojí také fara a socha sv. Jana Nepomuckého, které svým zevnějškem zdobí svou vesnici.

Vyšehořovice - zbytky presbytářeVyšehořovice - zbytky presbytářeVyšehořovice - ruiny zvonice

Vyšehořovice - zbytky presbytáře

Tvrz zachráněná „jezeďáky“

Největší kliku měla gigantická tvrz z poloviny 13. století, která za socialismu sloužila jako skladiště všeho možného nepotřebného, ne-li jako skládka JZD, jehož součástí se po znárodnění stala. Paradoxně, díky tomuto „zakonzervování“ částečně odolala neustále působícím povětrnostním vlivům a tím, že byla za branou, také vandalismu, a stala se tak jednou z mála památek, kterou komunisti, i když nevědomky, pomohli zachránit. Potlesk si ale zaslouží práce, vytrvalost a nadšení lidí ze Sdružení přátel Vyšehořovické tvrze, kteří se dnes spolu s majitelkou snaží ze všech sil vrátit tuto středověkou usedlost k životu.

Vyšehořovice

Vyšehořovická tvrz Vyšehořovická tvrz Vyšehořovická tvrz Vyšehořovická tvrz

Pro laika hromada kamení nad jakousi prohlubní, pro odborníky ale vstupní brána s padacím mostem. Opředená legendami o duších zemřelých vojáků, kteří v bitvách bránili tvrz do posledního dechu, čeká na rekonstrukci nároží, které ji obklopovalo. Na vysvětlenou je třeba dodat, že prý spadla pokaždé, když se někdo pokoušel tvrz zprovoznit – podle legendy za to můžou duše padlých vojáků, podle expertů jde jednoduše o narušenou statiku celé tvrzi. 

Odborně a s láskou

Rekonstrukci objektu má na starosti mistr kameník Milan Tichý: „Každým rokem se vyhodnocovaly problémy stavby a řešily se pracemi, které ji dokázaly podržet ve svém původním objemu. Je to náročné především finančně, a tak to jde pomalu,“ vysvětluje.

Podívejte se na krátký rozhovor s odborníky! 

Svou srdeční záležitost přijel obhlédnout taky archeolog Jaroslav Špaček: „Letos bychom měli dobudovat zřícené nároží a vlastně celou část jihovýchodního paláce, pak mu dáme i střechu,“ sděluje nám plány rekonstrukce. Oba odborníci nás s nadšením provází zříceninou paláce obklopující prostor, kdy kdysi stávala vysoká věž, popisují, kde co stávalo, co se už podařilo obnovit a na čem bude ještě spousta práce.

Práce s kamenem, práce mravenčí

Každý kámen se musí vzít několikrát do ruky, porovnat s fotodokumentací, najít rub a líc než se vsadí na své nové místo. Kousek po kousku se tak znovu staví zborcené masivní stěny, podobně jako domeček z kostek, do kterého někdo drknul, a vy teď ten stejný musíte stavět znovu. Milan Tichý ukazuje, kde stával padací most, černou kuchyni nebo trávu nahoře na hraně fortifikací, která slouží jako dokonalá izolace chránící vrstvy zdiva pod sebou.

Vyšehořovická tvrzVyšehořovická tvrzVyšehořovická tvrz

Vyšehořovická tvrz

Materiál, který se používá k rekonstrukci tvrze, je většinou původní. „Bylo štěstí, že většinou zůstal na svém místě, paradoxně díky tomu, že tvrz byla součástí JZD. Pro srovnání mě napadá Kunratická tvrz, kde jsou v zemi jen nějaké základy obvodových zdí, tady je ten obrovský objem pohromadě. To je to bohatství a taky vysvětlení toho, proč to má takovou hodnotu,“ říká Milan Tichý.

Vyšehořovická tvrz

Podium, které stojí mezi paláci, jak se prostoru mezi zdmi říká, svědčí už o současném společenském dění ve Vyšehořovické tvrzi a nepřímo také o rostoucím povědomí lidí, nejen z blízkého okolí. „Důležité je, aby si místní lidé uvědomili hodnotu takových věcí, a uměli si jich vážit. Památky, které je obklopují se jedině tak můžou zachovat pro další generace,“ vysvětluje Tichý, jeden z hybných článků sdružení. „Počítáme s tím, že obnovíme střechy a v místě, kde stála strážní věž, plánujeme postavit rozhlednu,“ dodává zapáleně a doufá, že by tudy jednou mohla vést taky cyklostezka.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Čelákovice – město králů - VIDEO
Publikováno: 11.5.2010
Město na Labi je od Prahy vzdálené necelých 20 kilometrů. Od pradávna se o Čelákovicích hovoří jako o královském městečku.

ČR, Přerov nad Labem I.- skanzen: o staletí zpět – VIDEO
Publikováno: 1.5.2012
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem – naoko upravená, když ale člověk zapátrá víc, je taková jako všechny ostatní – trochu nepořádná. Hlavní turistickou atrakcí je místní skanzen – nejstarší v republice a čtvrtý nejstarší v Evropě. Odborníci ho oficiálně nazývají jako Polabské národopisné muzeum. O něj ale místní pečují jako o klenot.

ČR, zámek Ctěnice: umění kovářských mistrů - VIDEO
Publikováno: 25.12.2012
Do stájí jezdeckého klubu Ctěnice přijel kovář. Nic zvláštního to není, protože koňské kopyto potřebuje jeho péči jednou za dva měsíce. My jsme ale byli s kamerou u toho a připravili jsme pro Vás minidokument o starém dobrém kovářském řemesle. Pod ruce jsme se dívali kováři Jaroslavu Kaufnerovi.

ČR, Šestajovice: kouzlo plamene svíčky - VIDEO
Publikováno: 9.7.2013
Letos to s počasím nevypadá nijak valně, proto jsme se rozhodli dát Vám, milí čtenáři, také tip na zajímavou „zaštřešenou“ aktivitu, která se dá snadno propojit s tou venkovní, když se počasí umoudří.

ČR, Klášterní Skalice: magie jediného pilíře - VIDEO
Publikováno: 15.10.2013
Jednou z velmi zajímavých zastávek při putování Podlipanskem je malá středočeská vesnička zvaná Klášterní Skalice. Podle samotného názvu se není těžké dopídit toho, že tam kdysi stával klášter.

ČR, Škvorec: známá neznámá obec - VIDEO
Publikováno: 3.12.2013
Cestu k zámečku Škvorec, ve stejnojmenné obci na Kolínsku, najdete jednoduše. Prostě se zeptáte místních nebo se jen slepě necháte vést hlavní silnicí.

ČR, Kostelec nad Černými lesy – zámek: nejkrásnější památka regionu – VIDEO
Publikováno: 10.12.2013
Zajímavé a půvabné městečko ležící na pomezí dvou okresů – Prahy východ a Kolína. Podle úřadů se dřív řadil ke Kolínu, je to ale pár let, co bylo rozhodnuto, že Kostelci nad Černými lesy to bude líp slušet blíž ku Praze. A tak byl s definitivní platností přiřknut k okresu Praha – východ.

ČR, Kouřim – skanzen: o staletí zpět - VIDEO
Publikováno: 10.6.2014
V Kouřimi, starobylém a půvabném městečku ležícím přesně v astronomickém středu Evropy, jsme zavítali do skanzenu – patrně naposled v jeho staré podobě. V budoucnu se totiž významně rozroste o řadu dalších historických budov.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Jenštejn: zapomenutý hrad v jedné malé vsi
Jenštejn je nenápadná vesnička jen pár kilometrů od Prahy. Její dominantou je hradní zřícenina s ...

ČR: jaro v Čelákovicích
Malé město na Labi leží nedaleko Prahy. Díky tomu se sem za poslední léta stěhuje stále víc lidí....


Souvisejicí videa

ČR, Šestajovice: kouzlo plamene svíčky
Jen pár kilometrů od Prahy najdete místo, kde se dá snadno nahlédnout do tajů výroby svíčky. V Še...

ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky"
Jen kousek od Prahy, a ještě blíž od Čelákovic stojí opravdový skvost – středověká tvrz Vyšehořov...

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o staletí zpět
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem. Hlavní turistickou a...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.4.2020
Před pár dny jsme vám přinesli informace o virtuálních procházkách po muzeích nebo galeriích a dnes budeme v tomto trendu pokračovat. Tentokrát vám představíme vizuálně i poslechově úžasnou virtuální turistiku po amerických národních parcích.

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všechno důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete ZDE a o Salvadoru ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 5. 4. 2020
svátek:Miroslava
dnes:
neděle 5.4.
15 °C
zítra:
pondělí 6.4.
13 °C