www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Čelákovice – město králů

ČR, Čelákovice – město králů

Publikováno: 11.5.2010
Město na Labi je od Prahy vzdálené necelých 20 kilometrů. Od pradávna se o Čelákovicích hovoří jako o královském městečku.

Cestou od nádraží, procházkou po poměrně rušné třídě, by to ale dneska asi nikdo neřekl. Novodobá historie přidala královskému městečku na prachu, hluku, počtu aut a obyvatel. 

čelákovický kostel

kríž u kostela historické jádro Čelákovic sluneční hodiny na budově děkanského úřadu

Od doby, kdy v Čelákovicích vyrostlo první dřevěné opevněné sídlo, se město rozrostlo o řadu domů, domků a v poválečné éře i o nudná komunistická sídliště. Ta se možná stanou turisticky zajímavými až o pár desítek let později.  

Normální městský život

Na průčelí novobarokní radnice z roku 1911 visí čelákovická vlajka. Ulice 5. května, na které radnice stojí, žije normálním všedním dnem. Lidé čekají na autobus nebo chodí sem a tam s hlavou plnou starostí. Ti, co našli práci v Čelákovicích, zůstali ve městě, ostatní už brzy ráno odjeli pracovat do Prahy. Vlak je s hlavním městem ideální spojnicí.

radnice

Čelákovická tvrz – turistické lákadlo

Kousek od řeky Labe panuje naprosto jiná atmosféra – klid a pohoda. Kolem říčního ramene, kudy vede naučná stezka až do Lysé nad Labem, korzují maminky se svými ratolestmi. Zamilovaný pár krmí věčně hladové a lidmi rozmazlené kachny. Nad nimi stojí na skále tvrz. Za ní se tyčí 19 a půl metru vysoká kostelní věž. Spolu s budovou děkanského úřadu z roku 1782 tvoří historické jádro města. 

kostel – pohled od řeky

naučná stezka podél řeky naučná stezka lemující labské rameno zdymadla na Labi

Původně dřevěná pevnost na skále nad levým labským břehem vznikla v Čelákovicích už ve 12. století. Kolem roku 1300 pak byla přestavěna do kamenné podoby. Archeologové svými průzkumy prokázali, že v místě kdysi (v 10. století) stávalo slovanské sídliště a později pak hradiště. Po mnoha rekonstrukcích, z nichž ta poslední vrátila tvrz do původní goticko-renesanční podoby, se dnes Čelákovice mohou pochlubit vůbec nejlépe dochovanou tvrzí ve středních Čechách.

ÚRYVEK ZE STARÉ SEDLČANSKÉ KRONIKY   

47. strana

Tuto známost činím, že v roce 1804 se dělala nová silnice ze Kbela do Brandýsa, kteří cestě, jsme byli přitaženi s peněžitou pomocí tak s tím samým se vydalo z obecní kasy jednomu každému sousedu po 10 zl. aneb rýnských. Tak čtrnácti sousedům činí v sumě 140 zl. rýnských, že tomu tak a ne jinak stalo se v Sedlčankách dne 20. září roku 1804

Matěj Koštýř, rychtář sedlčanský

(Sedlčanská kronika je v celé podobě na stránkách města Čelákovice)

 

Text/foto: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ovčáry - ráj vodomilů - VIDEO
Publikováno: 4.1.2011
Kde je voda, tam je život. To platilo nejen před dlouhými staletími, ale platí to vlastně i dnes, i když to v současné době asi každý už vnímá trochu jinak. Zatímco dříve se u vody stavěla sídliště a osady jen proto, aby byl zaručen dostatek tekutin pro jejich obyvatele, dnes se dá voda koupit v supermarketu a nikdo si s tím hlavu neláme. Ovšem i tak nás tento živel mocně přitahuje.

Všetaty: Památník Jana Palacha
Publikováno: 28.11.2019
K objektům Národního muzea přibyl v říjnu další objekt. Od poloviny listopadu byl ve Všetatech zahájen zimní provoz a s ním i odlišná otevírací doba. Památník Jana Palacha vznikl na místě původního domu rodiny Palachových. Expozice zachycuje dobu a čin Jana Palacha v kontextu událostí 20. století.

ČR, Kouřim – skanzen: o staletí zpět - VIDEO
Publikováno: 10.6.2014
V Kouřimi, starobylém a půvabném městečku ležícím přesně v astronomickém středu Evropy, jsme zavítali do skanzenu – patrně naposled v jeho staré podobě. V budoucnu se totiž významně rozroste o řadu dalších historických budov.

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků - VIDEO
Publikováno: 25.2.2014
Zámek v Brandýse nad Labem měli v oblibě nejvýznamnější čeští panovníci. Vyšlechtili si ho tak, aby se na svém letním sídle nedaleko od Prahy cítili co možná nejlépe. Teď je výsledek jejich úsilí k dispozici nám – obyčejným lidem.

ČR, Klášterní Skalice: magie jediného pilíře - VIDEO
Publikováno: 15.10.2013
Jednou z velmi zajímavých zastávek při putování Podlipanskem je malá středočeská vesnička zvaná Klášterní Skalice. Podle samotného názvu se není těžké dopídit toho, že tam kdysi stával klášter.

ČR, Šestajovice: kouzlo plamene svíčky - VIDEO
Publikováno: 9.7.2013
Letos to s počasím nevypadá nijak valně, proto jsme se rozhodli dát Vám, milí čtenáři, také tip na zajímavou „zaštřešenou“ aktivitu, která se dá snadno propojit s tou venkovní, když se počasí umoudří.

ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky" - VIDEO
Publikováno: 22.1.2013
Jedna z nejlépe dochovaných středověkých tvrzí v Česku stojí v areálu bývalého JZD – na strategickém místě, ze kterého je vidět na celou Polabskou nížinu.

ČR: Přerov nad Labem II. – zámek: spory o vlastnictví - VIDEO
Publikováno: 8.5.2012
O Přerově nad Labem se poslední dobou hovoří hlavně v souvislosti s místním zámkem. Ten donedávna oficiálně vlastnil Český rozhlas, dnes se o novém majiteli jen spekuluje. Nikdo nic nemá, nikdo nic neví.

ČR, Přerov nad Labem I.- skanzen: o staletí zpět – VIDEO
Publikováno: 1.5.2012
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem – naoko upravená, když ale člověk zapátrá víc, je taková jako všechny ostatní – trochu nepořádná. Hlavní turistickou atrakcí je místní skanzen – nejstarší v republice a čtvrtý nejstarší v Evropě. Odborníci ho oficiálně nazývají jako Polabské národopisné muzeum. O něj ale místní pečují jako o klenot.

ČR: Káraný - jak to, že Jizera proudí Prahou? - VIDEO
Publikováno: 14.2.2012
Obec, ke které by Pražané měli vzhlížet s respektem. Tamní vodárna totiž zásobuje Prahu zdravou, pitnou vodou.

Bwindi Orphans aneb jak Česko pomáhá v Ugandě  - VIDEO
Publikováno: 7.2.2012
V únoru, jehož mrazivé teploty lámou české rekordy, se Infoglobe vypravil za teplem - do Afriky. Totiž ne přímo tam, jen za těmi, kteří se rozhodli pomoci lidem v Ugandě, zemi sužované chudobou, na výstavu věnovanou Ugandě.

ČR: Průhonice - kouzelný podzim v Průhonickém parku - VIDEO
Publikováno: 29.11.2011
Není ročního období, ve kterém by nestálo zato vidět Průhonický park. Podzim hrající všemi barvami pak dokáže přírodně krajinářský unikát, který patří na seznam národního kulturního dědictví UNESCO, rozveselit takřka dokonale, stejně jako tamní zámek.

ČR: Lázně Toušeň - tam, kde se léčí špičkoví sportovci - VIDEO
Publikováno: 22.11.2011
Lázně Toušeň jsou překvapivě živým místem. Je neděle a zřejmě jeden z posledních letošních dní. Po labském, ale taky po břehu Jizery, korzují desítky lidí.

ČR: Zápy - kopec v polabské rovině
Publikováno: 14.10.2011
Městys ležící asi dvacet kilometrů od Prahy a jen pět od jejího severovýchodního okraje. V Zápech žije jen několik stovek lidí, ale přesto je tohle místo rušné. Jezdí tam spousta aut, o to míň jsou tam vidět lidé.

ČR: Jenštejn - černé ruiny hradní věže
Publikováno: 7.10.2011
Karlštejn, Landštejn a Jenštejn. Co mají tato tři místa, kromě koncovky štejn, společného? Kdo by tipoval, že je to hrad, nemýlil by se. Jen těžko by se ale dal Jenštejn srovnávat s dvěma prvně jmenovanými.

ČR: Zeleneč - oblíbené místo k bydlení
Publikováno: 16.9.2011
Obec nedaleko Prahy, kam se dá z hlavního města celkem pohodlně dojet i na kole.


Souvisejicí videa

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků
Brandýský zámek leží na vyvýšeném bodě na pravém labském břehu. Bývalé mimopražské sídlo řady výz...

ČR, Škvorec: známá neznámá obec
Škvorec  - místo, kde kdysi stával hrad a dnes naproti sobě stojí hned dva zámky, leží necel...

ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky"
Jen kousek od Prahy, a ještě blíž od Čelákovic stojí opravdový skvost – středověká tvrz Vyšehořov...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.1.2020
Pokud chcete zažít dotek s blízkými i vzdálenými zeměmi, jedinečnou atmosféru cestovatelského dobrodružství či závan volnosti, navštivte mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITF SLOVAKIATOUR, který se uskuteční od 23. do 26. ledna na výstavišti Incheba.

19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.
18.1.2020
XXIV. ročník závodu psích spřežení po hřebenech Orlických hor se koná ve dnech 21.–25. ledna. Je určen nejen musherům a jejich psům, ale také návštěvníkům. Hned v úvodu si musíme připomenout, že tento závod na dlouhou trať je závislý na počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 20. 1. 2020
svátek:Ilona
dnes:
pondělí 20.1.
1 °C
zítra:
úterý 21.1.
-2 °C