řeka Labe - Česká republika

Pramen:
Pramení v Královéhradeckém kraji, v Krkonošských rašeliništích na Labské louce, ve výšce 1384 m n. m.
Délka toku:
1154 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Od pramene směřuje řeka nejprve k jihu a jihovýchodu, u Pardubic se prudce obrací k západu a posléze k severozápadu. Protéká Krkonošemi, územím KRNAPu, jako horská řeka, která četnými stupni a peřejemi překonává značný spád. Od Jaroměře se stává nížinným tokem a více než dvě třetiny své délky na našem území plyne mírným proudem Polabskou nížinou. V důsledku splavňování bylo střední Labe mezi Jaroměří a Střekovem výrazně zkráceno a původní meandrující tok narovnán. Průtok ovlivňuje řada plavebních komor. Naši republiku opouští v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Na Labi nejdeme tři vodní nádrže. Tři kilometry jihozápadně od Špindlerova Mlýna byla už v roce 1916 dokončena Labská, se zděnou 41,5 metrů vysokou hrází, která je využívána k ochraně před velkými vodami, nadlepšování průtoků a rekreačním účelům. Druhá, Les Království u Dvora Králového se zděnou 41 metrů vysokou hrází, byla dokončena v roce 1919 (elektrárna v roce 1923) a je využívána k hydroenergetickým účelům a jako ochrana před povodněmi. Na okraji Ústí nad Labem leží nádrž Střekov (s betonovou 16 metrů vysokou hrází), dostavěná v roce 1934. Přehrada slouží k výrobě elektřiny a k průmyslovým účelům.

Na horním toku v Krkonoších tvoří řeka meandry a vodopády v divoké skalnaté rokli Labský důl, kde přijímá první přítoky – z pravé strany Pančavu, z levé strany Pudlavu a Bílé Labe. Protéká horským střediskem Špindlerův Mlýn na soutoku s Dolským (Svatopetrským) potokem a teče do Vrchlabí, které bývalo v 16. a 17. století významným horním městem. Při ústí říčky Čistá leží Hostinné s městskou památkovou rezervací a zámkem přestavěným v roce 1835 na papírnu Labský mlýn. Ve městě Dvůr Králové nad Labem, které je známé Rukopisem královédvorským nebo zoologickou zahradou s volným výběhem africké zvěře, je řeka sevřena kolmými nábřežními zdmi. Mezi Dvorem Králové a Jaroměří se rozprostírá jeden z nejkrásnějších barokních areálů Kuks (s plastikami M. B. Brauna), založený hrabětem F. A. Šporkem. Pod Kuksem se Labe stává velkou řekou. Na strategicky výhodném místě soutoku Labe, Úpy a Metuje vzniklo již v 11. století přemyslovské hradiště. Po jeho zániku zde Přemysl Otakar II. založil město Jaroměř. Od roku 1948 se součástí Jaroměře stal původně samostatný Josefov, pevnost, kterou dal v letech 1780 až 1789 postavit císař Josef II.

Soutok Labe a Orlice svírá historické renesanční jádro východočeské metropole Hradec Králové. Staré centrum je obklopené širokými ulicemi a náměstími, jimž tvář moderního města dal především architekt J. Kotěra a jeho žák J. Gočár. Charakteristickou dominantou kraje mezi Hradcem Králové a dalším východočeským střediskem Pardubicemi je Kunětická hora  (na pravém břehu). Pardubice se zachovalou středověkou částí kolem Pernštýnského náměstí a rozlehlým zámeckým areálem leží při ústí Chrudimky. Za městem se Labe rozlévá do šířky a míjí město Přelouč, za nímž se nachází cenná přírodní památka labské rameno Votoka. Řeka dále protéká Týncem nad Labem a směřuje ke Kolínu, centru středního Polabí a říčnímu přístavu, s výraznou dominantou raně gotického trojlodního kostela sv. Bartoloměje. V Kolíně ústí do Labe řeka Klejnárka. V okolí lázní Poděbrady protéká Labe pásmem ochrany léčivých zdrojů. Mezi Libicí, Velkým Osekem a Poděbrady, u ústí Cidliny, teče řeka komplexem zachovalého lužního lesa, chráněné přírodní památky Libický luh. Dále zvolna plyne bývalým královským městem Nymburkem. V labské hladině se dodnes zrcadlí zbytky městských středověkých hradeb s baštami. U Čelákovic se rozkládá 21 hektarů přírodní rezervace Hrbáčkovy tůně se slepými rameny Václavkou, Kozím chlupem a Homolkou. U soutoku s Jizerou leží Lázně Toušeň. V roce 1960 vzniklo dvojměsto spojením Staré Boleslavi na pravém a Brandýsa nad Labem na levém břehu. Výraznou dominantou je mohutný renesanční zámek nad řekou. Severozápadním směrem Labe míří přes Kostelec nad Labem a Neratovice k Mělníku, kde přijímá svůj největší přítok Vltavu. Na ostrohu nad soutokem se vypíná věž trojlodního kostela sv. Petra a Pavla v sousedství renesančního zámku. Proti Mělníku leží na protějším břehu obec Hořín s jedním z nejkrásnějších barokních zámků. Na okraji kokořínské pískovcové oblasti se rozkládá malebné městečko s barokním zámkem Liběchov.

Polabskou nížinou míjí řeka na levém břehu bývalé biskupské a arcibiskupské město Roudnici nad Labem s monumentálním barokním zámkem a na soutoku s Ohří leží bývalé královské město Litoměřice se zachovalými hradbami s hranolovými věžemi, parkány a baštami. Tři kilometry západně po proudu se nad řekou tyčí do výšky necelých 400 metrů památný vrch Radobýl. Za Litoměřicemi opisuje řeka oblouk kolem Lovosic s nedalekým čedičovým vrchem Lovošem. Slunečné stráně kolem toku jsou osázeny vinnou révou u Velkých Žernosek a poté řeka vstupuje Bránou Čech – Porta Bohemica – mezi kužele Českého středohoří a protéká úzkým kaňonem k Ústí nad Labem, na jehož okraji vévodí na strmé skále zříceniny hradu Střekov, střežícího vodní cestu. V Ústí nad Labem přibírá Labe Bílinu a pokračuje zvolna širokým korytem k Děčínu. Ozdobou města, rozkládajícího se na obou březích Labe při soutoku s Ploučnicí, jsou mosty. Přes Labe – moderní betonový z roku 1985 a Tyršův most z roku 1933 vybudovaný na původních kamenných pilířích řetězového mostu, přes Ploučnici kamenný most ze 16. století se sochami F. M. Brokoffa a řetězová lávka z roku 1831.

Za Děčínem směřuje Labe Českým Švýcarskem ke státní hranici. Poslední obcí na našem území je Hřensko, z větší části zaklíněné do hlubokého kaňonu labského přítoku Kamenice. Hranici protíná řeka na nejnižším místě - ve výšce 115 m n.m. a opouští území České republiky a teče dále územím Německa a v Cuxhavenu ústí širokou deltou do Severního moře.

Informace pro vodáky

Labe již bylo sjeto nad Špindlerovým Mlýnem, ale tento terén nepatří k běžným a navíc se nachází na území KRNAPu, kde platí zákaz sjíždění. Říční tok od přehrady Labská je divoký v úzkém údolí, kde četnými peřejemi a stupni překonává značný spád. V tomto úseku jsou každoročně pořádány slalomové či raftové závody. Pod Vrchlabím se údolí trochu otevírá a spád se zmírňuje, časté jezy ještě tok zpomalují. V úseku Vrchlabí - Hostinné jsou pořádány turistické vodácké sjezdy. Koryto je zde již 10-20 m široké, místy kamenité s přírodními prahy a porostem na březích. Pod Hostinným opouští horskou krajinu a teče mírným proudem k Jaroměři, kde dostává typický charakter nížinné řeky. Od Pardubic je vodní cestou pro velké lodě. Koryto je regulované, s mnoha starými rameny, široké 50-60 m. Pod Mělníkem protéká Českým středohořím a před hranicí malebným údolím Děčínských stěn. Mimo jezů a lodní dopravy zde nic plavbu neruší. Přítoků má Labe mnoho a jsou většinou v naší kilometráži popsány.

Ubytování

Autokempy najdeme ve Vrchlabí, Pardubicích, Přelouči, Poděbradech, Ostré, Kostelci, Mělníku, Liběchově, Litoměřicích a Děčíně. Ubytování lze zajistit ve všech větších městech.

 

Zásobování

Labe protéká civilizací, v každém menším městě najdete co je třeba.

 

První pomoc

Labe protéká civilizací, v každém menším městě najdete co je třeba.

 

Zajímavosti na řece:

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 6.8.2010

 

rossyservice

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 5. 2022
svátek:Viola
dnes:
středa 25.5.
14 °C
zítra:
čtvrtek 26.5.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X