www.infoglobe.cz » ČR, Chotilsko: Drtinova rozhledna na Besedné

ČR, Chotilsko: Drtinova rozhledna na Besedné

Publikováno: 15.6.2015
Česko se stalo během několika posledních let doslova rozhlednovou velmocí. Jen za rok 2014 jich bylo nově otevřeno 24 a horečná výstavba zdaleka neustává.

Klub přátel rozhleden uspořádal anketu, v níž byla nejhezčí loňskou rozhlednovouDrtinova rozhledna novinkou zvolena Špulka u Lbosína, píšeme o ní zde. Bude-li anketa vypsána i za rok 2015, bude jistě favoritem nová rozhledna na vrchu Besedná (496 m n. m.) mezi Chotilskem a Živohoští, a to pro nádherný kruhový výhled do zvlněné krajiny a snad také zajímavou historii spojenou s její předchůdkyní stojící na témže místě do 60. let 20. století.

Těžko by asi turista v předchozích 50 letech zabloudil na Besednou jen tak. Turistické trasy vrch obcházely. Až nyní je k rozhledně vyznačena nová „Drtinova naučná stezka“. V širším okolí jsou oblíbené značené trasy ve skalách podél vody s výhledem na Slapy. A ty se jevily vždy atraktivnější než kopec mající od přehrady dvoukilometrový odstup. Kdo z příchozích neznal historii tohoto místa, nenapadlo by jej hledat tu bod tak dalekého výhledu. Za jasného počasí dohlédnete na pražský Petřín nebo na šumavskou Kleť.

Drtinova rozhledna - panorama

Tyto výhledy učarovaly místnímu rodáku a patriotovi, prof. PhDr. Františku Drtinovi, žáku a příteli T. G. Masaryka, který byl na vrcholu kariéry (v r. 1918) poslancem revolučního Národního shromáždění a náměstkem ministra školství a národní osvěty. Právě prezident Masaryk, ale také Julius Zeyer, Alois Jirásek či Josef Suk bývali častými hosty profesora Drtiny v jeho rodném Hněvšíně a stejně jako on podléhali kouzlu místa, odpočívali zde a nechávali se inspirovat. Zkrátka – měli to tu rádi. Proto když se ve dvacátých letech místní turistický spolek rozhodl postavit na Besedné rozhlednu, obdržel významný příspěvek do veřejné sbírky i od prezidenta Masaryka. 22 m vysoká rozhledna vzhledu husitské hlásky byla otevřena roku 1926 a těšila se velké oblibě až do šedesátých let, kdy byla již jako velmi zchátralá stržena. Nebylo tehdy politicky žádoucí udržovat vzpomínky na pány Drtinu či Masaryka.

výhled z rozhledny  výhled z rozhledny

Finální podoba dnešní nové (21 m vysoké) rozhledny je dílem architekta Ing. Jiřího Ondřicha. Masivní dřevěná stavba s dvouramenným schodištěm nabízí pohodlný výstup a je volně přístupná. Pod rozhlednou je vybudované odpočinkové místo. Přijedete-li autem, zaparkujete nejspíše přímo pod kopcem (49.7624725N, 14.3778419E) nebo až v obci Křeničná (49.7657714N, 14.3916606E), odkud vede k rozhledně zelená značka.

Drtinova rozhledna z rozcestí nad Hněvšínem

výhled na Slapy od sv. Jana   výhled od rozcestí s Vymyšlenskou pěšinou

Doporučuji se dále projít po naučné stezce přes Hněvšín na rozcestí s Vymyšlenskou pěšinou. Ta směrem vlevo klesá k vodě. Odbočíte-li doprava, dojdete asi po kilometru k soše sv. Jana na skalním výstupku s nádhernou vyhlídkou na Slapskou přehradu. Dál cesta pokračuje až k další rozhledně na Veselém kopci. Cestou vás informační tabule poučí o místní fauně, flóře, ale také třeba o životě a práci plavců na Vltavě v časech, kdy zde nebylo jezero, jen hluboký kaňon s divokou řekou.

rozcestí Drtinovy stezky s Vymyšlenskou pěšinou   sv. Jan na Vymyšlenské pěšině

V létě je možné výlet spojit s koupáním na Živohošti nebo zkuste navštívit některé z chotilských muzeí, např. Muzeum zlata.

Muzeum zlata v Chotilsku

Text/foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR, Neveklov: malebná vesnička s trpkou minulostí - VIDEO
Publikováno: 30.10.2012
Krajina, známá z filmu Vesničko má středisková, ve kterém se Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal pohádkovou zemí, je úchvatná. Skutečně. Taky vesničky, které do ní zapadají, dokážou svým zevnějškem okouzlit, ale i tím, jakým způsobem v nich lidé žijí. Jednou takovou vesničkou je Neveklov.

ČR: Drbákov – Albertovy skály, výlet pro zdatné turisty
Publikováno: 29.3.2018
Dnes vás zveme na výlet, který není pro každého. Úzká pěšina na úbočí skal je velmi obtížně schůdná, některá místa překonáte jen za pomoci řetězového zábradlí, neustále stoupáte, pak klesáte o desítky metrů, abyste vzápětí znovu šplhali do kopce. Cesta je dlouhá asi 6,5 km a nelze ji nijak zkrátit, navíc cestou nejsou ani stánky s občerstvením, natož hospoda. Tak co? Ještě si troufáte? Výborně! Čeká vás adrenalinový výlet s nádherným výhledem na vltavský meandr a okolní divočinu.

SR: Aplikace pro milovníky přírody a výhledů
Publikováno: 31.3.2021
Pokud se rádi díváte na přírodu z výšky, právě pro vás je určena nová mobilní aplikace „Rozhliadni sa“, ve které najdete informace o všech turistických rozhlednách a vyhlídkových věžích na Slovensku a pohraničí.

Město Sedlčany
Publikováno: 5.11.2010
Sedlčany jsou městem s ranou historií, doloženou již z konce 10. století. Své stopy zde zanechal i Jakub Krčín, jeden z nejznámějších českých rybníkářů, který po roce 1580 nejen spravoval Sedlčany, ale založil známé třeboňské rybníky Svět a Rožmberk.


Souvisejicí videa

ČR, Neveklov: malebné městečko s trpkou minulostí
Pojďte si s námi projít malebný Neveklov, obec, kterou Němci za války vysídlili, aby pak celé Nev...

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z n...

ČR: zámek Dobříš - kus Rakouska v zemi české
Dobříš je město asi 50 kilometrů vzdálené od Prahy. Důvodem návštěvy Dobříše zůstává pro většinu ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X