www.infoglobe.cz » ČR: hrad a zámek Bečov nad Teplou – relikviář sv. Maura

ČR: hrad a zámek Bečov nad Teplou – relikviář sv. Maura

Publikováno: 20.12.2015
Pozdně gotický hrad založený pány z Oseka, ke kterému byl koncem 18. stol. postavený barokní zámek, je hlavním cílem všech turistů, kteří stejnojmenné město navštíví. Navíc je zde od roku 2002 vystavován relikviář sv. Maura.

Bečov nad Teplou, hrad a zámek

Stavba na skále vévodí celému okolí. Nepotřebujete ani směrovky „hrad“. Pár zatáček a jste na náměstí, kde zaparkujete. Od renesanční vstupní brány vás dělí pár kroků. V současné době můžete navštívit pouze zámek, sousední hradní komplex prochází rozsáhlou rekonstrukcí (do 2018). Kromě okruhu – zámecké interiéry – můžete zvolit 45minutovou prohlídku relikviáře sv. Maura, při níž se dostanete do pěti místností zámku. Ta poslední je trezorová se stálou teplotou a tlumeným osvětlením, kde uprostřed září zlatem obložený relikviář. Jako druhá nejcennější památka České republiky má k tomu také odpovídající bezpečnostní opatření. Povolený odstup (0,5–1 metr) od skleněné vitríny na podstavci nedá vyniknout všem detailům zpracování. Lidské oko totiž přechází zrak.

Bečov nad Teplou, hrad a zámek     Bečov nad Teplou, hrad a zámek

Průvodkyně nás ale na pár významných detailů upozornila a vysvětlila jejich význam. Každá ze zlatých ozdob nebo drahých kamenů nese svůj symbolický vzkaz. V trezorové místnosti je k vidění i původní dřevěná schránka, na které byly zlaté prvky připevněny. Je to vlastně dřevěný podlouhlý domeček plný děr od hřebíčků. Nová schránka je z ořechového dřeva – dle odborníků nejméně podléhá zkáze. Přemístění všech ozdobných prvků a ostatní restaurátorské práce, které spojily mnoho lidí různých profesí, trvaly 11 let. Náklady téměř za 12 milionů korun jsou u této národní kulturní památky nevyčíslitelné hodnoty zanedbatelné. Napínavý příběh objevení relikviáře, který byl po dobu 40 let ukryt hluboko pod zemí, nechám ale na průvodci.

Bečov nad Teplou, hrad a zámek    Bečov nad Teplou, hrad a zámek

Proces obnovy hradu z počátku 13. stol. bude tedy ukončen nejpozději v roce 2018, kdy mají být veřejnosti zpřístupněny tři nové návštěvnické trasy věnované prohlídkám hradu a poznávání stavební historie. V areálu o rozloze 3,5 ha je kromě 11 budov také hradní park a dvě zámecké zahrady.

Bečov nad Teplou, hrad a zámek

GPS: 50°05'08.0"N 12°50'23.2"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Cheb: Pod střechami chebských domů
Publikováno: 30.7.2019
Nadační fond Historický Cheb vám umožní nahlédnout do historie městských domů na chebském náměstí. Na prohlídkové trase s názvem Pod střechami chebských domů uvidíte krovy zkonstruované v různých staletích – od 14. do 20. Stačí se jen objednat…

ČR, Mariánské Lázně – park Boheminium, Hamelika a zahrada pohádek
Publikováno: 17.9.2015
V kopcích nad centrem Mariánských Lázní, kam se dostanete naučnou stezkou, lanovkou nebo autem, se nacházejí tři velmi často navštěvovaná místa. Jsou jimi park s miniaturami českých památek, rozhledna Hamelika a pohádkové sochy v zahradě před hotelem Krakonoš.

ČR: Mariánské lázně - oáza klidu a luxusu
Publikováno: 9.9.2014
Vystupuji z Pendolina na krásně opraveném nádraží, přesně takto si představuji vstupní bránu do lázeňského města - kéž by takové byly u nás všechny. Od nádraží do centra města sice jezdí každých dvacet minut trolejbusy, i pěšky je to ale kousek a já se rád projdu. Menší domy postupně střídají honosné vily a rezidence, čím blíže k centru, tím více nazdobené.

Františkovy Lázně nebo také Franzensbad
Publikováno: 20.8.2010
Město, kde se hovoří česky i německy. Místo, z něhož naleziště pramenů udělalo nejprve kolonii města Chebu a po schválení projektu veřejné zástavby, dne 27. dubna 1793, i ulicovou vesnici s hlavní třídou. Projekt schvaloval císař František I. a tento den je považován za datum založení Františkových Lázní. Dnes město žije čilým turistickým a lázeňským ruchem.

ČR: Lázně Kynžvart - trochu jiné lázeňství - VIDEO
Publikováno: 4.10.2011
Lázně Kynžvart leží necelých deset kilometrů od Mariánských Lázní. Se svým významnějším sousedem je tohle město bez fontán, honosných domů a kolonád, v naprostém kontrastu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Bečov nad Teplou – relikviář svatého Maura
Městu vévodí velmi zachovalý gotický hradní komplex na skalnatém výběžku, který se k vám z dálky ...

ČR, Mariánské Lázně: Boheminium – park miniatur
Přes šest desítek modelů hradů, zámků či jiných památek 25x zmenšených oproti skutečné velikosti,...

Lázeňské město Františkovy Lázně
Západočeské město plné parků, kolonád a historických budov (od 17.stol) s kavárničkami a obchůdky...


Souvisejicí videa

ČR: Mariánské Lázně - vzpomínka na léto
Mariánské Lázně – pro mnohé je toho lázeňské město nedaleko Slavkovského lesa jedno z nejkrásnějš...

ČR: Karlovy Vary
Karlovy Vary - nejkrásnější české lázeňské město proslavené filmovým festivalem, Becherovkou, skl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
6.12.2019
SNM – Přírodovědecké muzeum vás zve na výstavu TRITRI – Tatry očima geologů. Ta prostřednictvím fotografií přináší pohled na práci geologů snažících se různými výzkumnými metodami dešifrovat a pochopit složitou geologickou historii vytvářející unikátní přírodní klenot.
5.12.2019
Chvíle klidu a pohody zažijete ve dnech 7. a 8. prosince v souboru lidových staveb v Zubrnicích, nejmladším skanzenu v Čechách. Od 9 do 16 hodin si zde připomenete vánoční zvyky z přelomu 19. a 20. století.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 7. 12. 2019
svátek:Benjamín
dnes:
sobota 7.12.
6 °C
zítra:
neděle 8.12.
9 °C