www.infoglobe.cz » Litva, Vilnius – klenot země

Litva, Vilnius – klenot země

Publikováno: 20.5.2015
Po krátké době se opět vrátíme do Litvy. Pokud si pamatujete, byli jsme na návštěvě městečka Trakai s jeho okouzlujícím Ostrovním hradem. Tentokrát se však ocitneme přímo v hlavním a zároveň největším městě této pobaltské republiky - ve Vilniusu.

Vilnius je přibližně půl milionové město, které se nachází na soutoku dvou řek - Vilija a Neris. Má bohatou historii a svého času patřilo mezi významná hospodářská, kulturní a politická centra. Jeho bohaté dějiny dokumentují památky. Ty jsou ve Vilniusu soustředěny převážně v historickém jádru města, které vymezuje Horní hrad a dnes bohužel už nedochovaný Dolní hrad. Mezi nimi vznikla změť ulic s množstvím budov a náměstí. Celé toto prostranství má rozlohu 3,6 km2, což ho řadí mezi největší centra v Evropě. Ani nás nepřekvapila informace, že centrum starého města je zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vždyť aby také ne, když je tak nádherné.
Vilnius - Horní hradVilnius

Výlet do města si určitě pečlivě naplánujte, a pokud vám můžeme poradit, volte buď jarní, nebo podzimní měsíce. Ať už kvůli poměrně horkým teplotám v létě, nebo pro množství turistů. My jsme si zvolili jaro.

Po našem příjezdu do města jsme se hned vydali k poznávání jeho památek a krás. Jak říká legenda o založení města, Vilnius vznikl na základě snu tehdejšího vládnoucího velkoknížete Gediminase, kterému se zjevil železný vlk na kopci. Gediminas si nechal kněžími vysvětlit tento zvláštní sen a dozvěděl se, že musí postavit hrad a velké město na vrcholu kopce. Ať už je to pravda, nebo ne, faktem zůstává, že velkokníže město skutečně založil, což dokumentuje zvací dopis z roku 1323 adresovaný do mnoha evropských měst.
Vilnius

Městská práva získalo město v roce 1387 od polského krále a litevského knížete Vladislava II. Jagella, největší rozkvět zase za vlády Zikmunda II. Augusta. Dlouhá staletí se psala i smutná historie - úpadek města během rusko-polské války, po anektování města Ruskem v roce 1795 nebo po vpádu a dobytí Napoleonem, kdy se Vilnius stal doslova hrobem francouzských vojáků. První světová válka a období po ní bylo ve znamení obsazování a přivlastňování města i celé země Poláky, Němci a Rusy. Nakonec po akceptování nezávislosti Litvy v září 1991 (ze strany SSSR) bylo město skutečně svobodné a mohl nastat velkolepý rozvoj.
Vilnius - klášter bernardýnů sv. Anny

Vilnius si navzdory všem okolnostem dokázal uchránit svou nádheru, kterou jsme mohli pozorovat na mnoha stavbách. Ne nadarmo je nazýván také "městem baroka". Navštívili jsme Horní neboli Gediminasův hrad, Starou zbrojnici a několik chrámů a kostelů, z nichž nám nedá nezmínit například kostel a klášter bernardýnů, který patří mezi největší a podle nás i nejkrásnější gotické chrámy ve Vilniusu. Nevšední byla i katedrála svatého Stanislava a svatého Vladislava, která byla prohlášena za baziliku minor.
Vilnius - katedrála svatého Stanislava a svatého Vladislava

Vilnius má i moderní část města, ale tu jsme záměrně vynechali, protože jsme se chtěli přesunout k městu Šiauliai, kde se nachází snad nejznámější turistické i poutní místo Litvy - Hora křížů. Více o tomto pahorku, kde jsou umístěny tisíce křížů, se můžete dočíst ZDE.
Hora křížů

Hora křížůHora křížů

Hlavní město Litvy je klenotem země, okouzlilo nás svou malebností, ale i samotnou atmosférou. Pokud tedy budete putovat pobaltskými zeměmi, určitě jeho návštěvu nevynechejte.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litva: Hora Křížů - místo nadějí a vzpomínek
Publikováno: 3.4.2013
"Magica locus." Magické místo nebo i místo nadějí a vzpomínek. Svědčí o tom tisíce křížů, které se tyčí k nebesům. Zapůsobí na vás svou silou a aurou, kterou vyzařuje a přes zvláštní pocit budete vědět, že jste na správném místě. Na místě, kde najdete klid.

Litva: jezera a kříže
Publikováno: 16.6.2014
Průměrný našinec asi ví, že Litva existuje, a možná i to, kde se přibližně nalézá, ale to bude zřejmě všechno. Na rozdíl od tradičních turistických destinací jako je Chorvatsko, Itálie nebo Řecko se Litva nalézá na okraji zájmu průměrného Zápaďana. Je tam sice Baltské moře, na koupání je však chladné.

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí
Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Litva, Trakai – město s Ostrovním hradem
Publikováno: 22.4.2015
Dnes se vydáme do nejjižnější a zároveň největší pobaltské země, do Litvy. Navštívíme zde starobylé město Trakai, které je vzdáleno asi 28 kilometrů západně od hlavního města Vilnius.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:Albína
dnes:
pondělí 16.12.
5 °C
zítra:
úterý 17.12.
2 °C