www.infoglobe.cz » Rakousko: 300. jubileum Marie Terezie

Rakousko: 300. jubileum Marie Terezie

Publikováno: 7.5.2017
Je to již 300. let od narození Marie Terezie, panovnice, která výrazným způsobem ovlivnila život v našem středoevropském prostoru. Naši sousedé při této příležitosti uspořádali na čtyřech výstavních místech ve Vídni a v Dolním Rakousku unikátní výstavu představující tuto vladařku jako stratéga, matku a v neposlední řadě i reformátorku.

Ještě než se vydáme po stopách pozoruhodné výstavy, řekneme si něco o Marii Terezii. Když se 13. května 1717 narodila ve Vídni, ještě nic nenasvědčovalo tomu, že se stane jednou z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Její otec sice Pragmatickou sankcí zajistil nedělitelnost habsburských území a pro svou dceru připravil cestu na trůn, avšak aby se stala skutečně akceptovanou panovnicí, musela o své uznání ještě dlouhá léta bojovat. Období její vlády se tak stalo bohužel i obdobím krutých válek.

dobové vyobrazení Marie Terezie s rodinou - (c) SKB
vyobrazení Marie Terezie - (c) SKB

Celkem 40leté období vlády této významné panovnice, které se říkalo také „tchyně Evropy“ (tuto přezdívku získala díky své sňatkové politice), se vyznačovalo množstvím válek, utrpením a netolerancí, ale také modernizací, reformami a smyslem pro umění. Oblasti jako státní správa, daně, administrativa, školství, univerzity nebo vojsko byly zasaženy reformami, které položily základ moderního státu v dnešním významu. Její morální názory však byly v silném protikladu s osvícenským myšlenkovým bohatstvím dané doby. Díky jejímu zájmu o umění a silným reprezentativním potřebám byly vybudovány takové kulturní poklady, jako je zámek Schönbrunn či venkovské sídlo zámek Schloss Hof.

zámek Schönbrunn ve Vídni

A zde plynule přejdeme k výstavě „300. jubileum Marie Terezie – stratég, matka, reformátorka“, která představí úspěchy, ale i stinné stránky této důležité panovnice.
zámek Schloss Hof zámek Schloss Hof
Téma výstavy na zámku Schloss Hof, které rozebírá zahraniční politiku období vlády Marie Terezie, nese název „Spojenci a nepřátelé“. Na loveckém zámku Niederweiden se návštěvníci dozvědí více na téma „Modernizace a reformy“. Ti, kteří budou mít chuť navštívit i výstavy ve Vídni, v muzeu nábytku Hofmobiliendepot mohou obdivovat exponáty na téma „Rodina a dědictví“ a v muzeu kočárů Kaiserliche Wagenburg Wien je rozpracované zajímavé téma s názvem „Ženská síla a životní elán“.

zámek Schloss Hof

Díky těmto čtyřem výstavním místům získá návštěvník kompletní přehled o životě Marie Terezie a o jejích kvalitách panovnice, reformátorky, matky a podporovatelky umění. Dobrou zprávou je, že vybrané prohlídky jsou i ve slovenském jazyce. Výstava potrvá do 29. listopadu tohoto roku.
zámek Schloss Hof – zahrady

V případě zámku Schloss Hof vás kromě výše uvedené výstavy zveme i na některé z celoročně konajících se akcí, jejichž přehled najdete zde.
 
Na závěr vám nabízíme možnost vyhrát dva kombinované lístky na zámek Schloss Hof a zámek Niederweiden! Stačí, když nám na mail: 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx napíšete správnou odpověď na otázku: „Ve kterém městě se narodila Marie Terezie?“. Výherce vylosujeme 24. května 2017 a zveřejníme na našich sociálních sítích.

zámek Schloss Hof

Zdroj: mariatheresia2017.at, schlosshof.at/sk

Foto: redakce, (c) SKB

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 23.10.2010
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

Cyklovýlet: Hainburg - Schloss Hof
Publikováno: 6.8.2013
Středověké městečko Hainburg bylo zajímavou zastávkou v našem putování na kolech. Dnes budeme pokračovat přes dlouhý most, dvě rakouské obce, až po největší barokní zámecký komplex v Rakousku - Schloss Hof.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 24.1.2011
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

Rakousko: zámek Schloss Hof
Publikováno: 9.5.2011
Jen na dohled od předměstí Bratislavy leží rozsáhlý areál zámku Schloss Hof, jehož historie je spojena s císařskou habsburskou rodinou. Rozsáhlý park, přilehlý velkostatek s chovem zvířat, ale i bohatý kulturní program od jara do podzimu z něho udělaly atraktivní cíl na výlet.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 24.10.2011
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 13.11.2013
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Vídeň V. - Bahnorama
Publikováno: 10.2.2011
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štěpána dnes pohlédneme na rakouskou metropoli z podobné výšky, avšak z vyhlídky, která se zřejmě nedožije stáří katedrály.

SR, Bratislava: Cyklomost svobody
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.


Souvisejicí fotogalerie

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku II.
V předešlé fotogalerii jsme ze sedla kola obdivovali krásy přírody, zajímavá zákoutí a místa v ob...

Rakousko: zámecký komplex Schloss Hof
Přeneste se spolu s námi do období baroka, které můžete obdivovat během návštěvy největšího barok...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 13. 12. 2019
svátek:Lucie
dnes:
pátek 13.12.
0 °C
zítra:
sobota 14.12.
5 °C