www.infoglobe.cz » Rakousko: 300. jubileum Marie Terezie

Rakousko: 300. jubileum Marie Terezie

Publikováno: 7.5.2017
Je to již 300. let od narození Marie Terezie, panovnice, která výrazným způsobem ovlivnila život v našem středoevropském prostoru. Naši sousedé při této příležitosti uspořádali na čtyřech výstavních místech ve Vídni a v Dolním Rakousku unikátní výstavu představující tuto vladařku jako stratéga, matku a v neposlední řadě i reformátorku.

Ještě než se vydáme po stopách pozoruhodné výstavy, řekneme si něco o Marii Terezii. Když se 13. května 1717 narodila ve Vídni, ještě nic nenasvědčovalo tomu, že se stane jednou z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Její otec sice Pragmatickou sankcí zajistil nedělitelnost habsburských území a pro svou dceru připravil cestu na trůn, avšak aby se stala skutečně akceptovanou panovnicí, musela o své uznání ještě dlouhá léta bojovat. Období její vlády se tak stalo bohužel i obdobím krutých válek.

dobové vyobrazení Marie Terezie s rodinou - (c) SKB
vyobrazení Marie Terezie - (c) SKB

Celkem 40leté období vlády této významné panovnice, které se říkalo také „tchyně Evropy“ (tuto přezdívku získala díky své sňatkové politice), se vyznačovalo množstvím válek, utrpením a netolerancí, ale také modernizací, reformami a smyslem pro umění. Oblasti jako státní správa, daně, administrativa, školství, univerzity nebo vojsko byly zasaženy reformami, které položily základ moderního státu v dnešním významu. Její morální názory však byly v silném protikladu s osvícenským myšlenkovým bohatstvím dané doby. Díky jejímu zájmu o umění a silným reprezentativním potřebám byly vybudovány takové kulturní poklady, jako je zámek Schönbrunn či venkovské sídlo zámek Schloss Hof.

zámek Schönbrunn ve Vídni

A zde plynule přejdeme k výstavě „300. jubileum Marie Terezie – stratég, matka, reformátorka“, která představí úspěchy, ale i stinné stránky této důležité panovnice.
zámek Schloss Hof zámek Schloss Hof
Téma výstavy na zámku Schloss Hof, které rozebírá zahraniční politiku období vlády Marie Terezie, nese název „Spojenci a nepřátelé“. Na loveckém zámku Niederweiden se návštěvníci dozvědí více na téma „Modernizace a reformy“. Ti, kteří budou mít chuť navštívit i výstavy ve Vídni, v muzeu nábytku Hofmobiliendepot mohou obdivovat exponáty na téma „Rodina a dědictví“ a v muzeu kočárů Kaiserliche Wagenburg Wien je rozpracované zajímavé téma s názvem „Ženská síla a životní elán“.

zámek Schloss Hof

Díky těmto čtyřem výstavním místům získá návštěvník kompletní přehled o životě Marie Terezie a o jejích kvalitách panovnice, reformátorky, matky a podporovatelky umění. Dobrou zprávou je, že vybrané prohlídky jsou i ve slovenském jazyce. Výstava potrvá do 29. listopadu tohoto roku.
zámek Schloss Hof – zahrady

V případě zámku Schloss Hof vás kromě výše uvedené výstavy zveme i na některé z celoročně konajících se akcí, jejichž přehled najdete zde.
 
Na závěr vám nabízíme možnost vyhrát dva kombinované lístky na zámek Schloss Hof a zámek Niederweiden! Stačí, když nám na mail: 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx napíšete správnou odpověď na otázku: „Ve kterém městě se narodila Marie Terezie?“. Výherce vylosujeme 24. května 2017 a zveřejníme na našich sociálních sítích.

zámek Schloss Hof

Zdroj: mariatheresia2017.at, schlosshof.at/sk

Foto: redakce, (c) SKB

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 23.10.2010
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

Cyklovýlet: Hainburg - Schloss Hof
Publikováno: 6.8.2013
Středověké městečko Hainburg bylo zajímavou zastávkou v našem putování na kolech. Dnes budeme pokračovat přes dlouhý most, dvě rakouské obce, až po největší barokní zámecký komplex v Rakousku - Schloss Hof.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 24.1.2011
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

Rakousko: zámek Schloss Hof
Publikováno: 9.5.2011
Jen na dohled od předměstí Bratislavy leží rozsáhlý areál zámku Schloss Hof, jehož historie je spojena s císařskou habsburskou rodinou. Rozsáhlý park, přilehlý velkostatek s chovem zvířat, ale i bohatý kulturní program od jara do podzimu z něho udělaly atraktivní cíl na výlet.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 24.10.2011
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 13.11.2013
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Vídeň V. - Bahnorama
Publikováno: 10.2.2011
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štěpána dnes pohlédneme na rakouskou metropoli z podobné výšky, avšak z vyhlídky, která se zřejmě nedožije stáří katedrály.

SR, Bratislava: Cyklomost svobody
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.


Souvisejicí fotogalerie

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku II.
V předešlé fotogalerii jsme ze sedla kola obdivovali krásy přírody, zajímavá zákoutí a místa v ob...

Rakousko: zámecký komplex Schloss Hof
Přeneste se spolu s námi do období baroka, které můžete obdivovat během návštěvy největšího barok...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-1 °C
zítra:
pátek 27.11.
2 °C