www.infoglobe.cz » Rakousko: Vídeň V. - Bahnorama

Rakousko: Vídeň V. - Bahnorama

Publikováno: 10.2.2011
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štěpána dnes pohlédneme na rakouskou metropoli z podobné výšky, avšak z vyhlídky, která se zřejmě nedožije stáří katedrály.

Vídeň BahnoramaVyhlídková věž Bahnorama (přestože každé staveniště na svém počátku nemá nouzi o bahno, v tomto případě název vznikl spojením slova „panorama“ s německým základem Bahn = tedy dráha nebo Bahnhof = nádraží) se nachází v těsném sousedství vídeňského nádraží Südbahnhof, jež prochází rozsáhlou přestavbou na hlavní nádraží města Vídně. Dostaneme se k ní ze stanice Südtiroler Platz (jedna zastávka S-Bahn od konečné vlaků, přicházejících z Bratislavy) odbočením doleva pod nadjezd směrem na Favoritenstrasse a hned za viaduktem uvidíme výškovou konstrukci, vyrůstající z červené přízemní budovy (přesná adresa Favoritenstrasse 51).Vídeň Bahnorama

Projekt kavárny s vyhlídkovou věží Bahnorama je společným dílem dvou hlavních partnerů přestavby celé městské čtvrtě v okolí bývalého nádraží Südbahnhof, a to města Vídně a rakouských spolkových drah (červená je korporatní barva ÖBB). Slavnostní otevření věže proběhlo ještě koncem léta 2010, já jsem se na ni ale dostal za nepříjemného chladného a zamračeného počasí v lednu, jak je vidět na nepříliš zdařilých snímcích. Mělo to však alespoň jednu malou výhodu – ve výhledu mi nikdo nepřekážel, protože na plošině jsem byl úplně sám.

Vídeň BahnoramaVídeň Bahnorama

Prospekty, lákající k návštěvě, ji uvádí jako nejvyšší dřevěnou vyhlídkovou věž v Evropě (der höchste begehbare Holzturm Europas). Její celková výška 66,72 m je přibližně porovnatelná s vyhlídkou z jižní věže svatoštěpánské katedrály, pokud nebereme do úvahy, že vyhlídková plošina Bahnoramy je nějaký ten metr pod úplným vrcholem. Na ni návštěvníka vyvezou dva prosklené panoramatické výtahy, poskytující vyhlídku na obrovské staveniště, jež se každým dnem mění, ale i na celé město s jeho jedinečnými památkami. I v tomto případě platí, že z ptačí perspektivy vypadají úplně jinak než jak je vnímá chodec z ulice.

Vídeň BahnoramaVídeň Bahnorama

Pohled směrem za rozsáhlé staveniště pokračuje dále na torzo bývalého nádraží Südbahnhof Ost, kde je konečná vlaků už jen ze směru od Bratislavy, typickou telekomunikační věž - okrouhlého bývalého plynojemu Gazometer - dnes přebudovaného na byty, až po výškovou čtvrť UNO City s charakteristickou věží. Severním směrem se otevírá panorama historického centra s vrcholky hor na horizontu, západním a jižním směrem další čtvrtě téměř dvoumiliónové rakouské metropole.

Vídeň BahnoramaVídeň Bahnorama

V přízemní budově nad kavárnou se nacházejí informační prostory, kde se každý návštěvník může blíže seznámit s projektem, jemuž dávají přívlastek „století“.Vídeň Bahnorama Na více než stohektarové ploše bývalého nádraží totiž vyrůstá nejen nové ústřední nádraží, ale úplně nová městská čtvrť s přibližně pěti tisícovkami bytů, hotelem, studentským městečkem, kancelářemi, obchody, parky.... Odhaduje se, že projekt přinese asi 20 000 pracovních míst a na této ploše bude v budoucnosti bydlet asi 13 000 lidí. Impozantní! Až se člověku nechce věřit, co všechno by tam mělo vyrůst do roku 2015, kdy zřejmě vyhlídka Bahnorama ztratí svůj význam. V informačním centru nechybí model budoucí čtvrtě, vizualizace, 3D animace a ukázkový film, stejně jako několik atrakcí nejen pro děti, jako jsou počítačové hry nebo trenažér rychlovlaku. Přes nádraží Hauptbahnhof by měly křižovat vlaky tří transevropských koridorů: z Paříže na východ (do Bratislavy), z Německa na Balkán (Berlín – Atény) a z Polska do Itálie.

Vídeň BahnoramaVídeň Bahnorama

Věž Bahnorama je otevřena v zimních měsících od 8. do 18. hod., po přechodu na letní čas až do 22. hod. Vstup na vyhlídku kontroluje turniket (max. počet lidí na plošině je limitován), pokladní automat v přízemí kavárny kromě vstupenky (Zutrittskarte Lift Vollpreis za 2,50 €) nabízí i stylová rudá trička s logem Bahnorama.

Text: Jiří Výborný

Foto: autor a Hauptbahnhof WienDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město I
Publikováno: 23.4.2022
Přibližně 30 kilometrů jižně od Vídně se ve spolkové zemi Dolní Rakousko rozprostírá lázeňské město Baden (neoficiálně Baden bei Wien), které bylo v době monarchie vyhledávaným místem rakouské smetánky a do současnosti nabízí neopakovatelnou atmosféru plnou elegance a vznešenosti.

Rakousko, Klosterneuburg – majestátní klášter v náručí květů
Publikováno: 8.4.2015
Jaro je jako stvořené pro výlety, proto jsme nasedli do auta a vydali se tentokrát do útulného městečka Klosterneuburg, které se nachází přibližně 15 kilometrů severozápadně od Vídně. Už z dálky nás vítala pompézní stavba v podobě kláštera či reklamní poutače zvoucí na výstavu orchidejí v jeho zahradách.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko: 300. jubileum Marie Terezie
Publikováno: 7.5.2017
Je to již 300. let od narození Marie Terezie, panovnice, která výrazným způsobem ovlivnila život v našem středoevropském prostoru. Naši sousedé při této příležitosti uspořádali na čtyřech výstavních místech ve Vídni a v Dolním Rakousku unikátní výstavu představující tuto vladařku jako stratéga, matku a v neposlední řadě i reformátorku.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 13.4.2016
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko: Štýrsko - Dovolenková oblast Murtal
Publikováno: 17.4.2013
Rekreační oblast Murtal se nachází západně od města Graz v regionu Štýrsko. Skrývá v sobě vrcholy Taur, Zirbitzkogelu, Seetalských a Seckauských Alp a také kopcovité zvlněné pohoří Nockberge.

Víte, že? Legenda jménem Vindobona I.
Publikováno: 25.11.2012
Jen málo vlaků se vepsalo do paměti národa tak, jako právě Vindobona, spojující již přes šedesát let tři státy, jejich hlavní města i jejich obyvatele. Jaká byla historie a jaká součanost této dodnes nadmíru vytěžované dopravní osy střední Evropy?

Rakousko, Graz: Historické centrum Štýrského Hradce
Publikováno: 12.10.2012
Jak vypadá historické centrum univerzitního města, ve kterém pobýval mimo jiné i Johannes Kepler?

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 24.10.2011
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 24.1.2011
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží
Publikováno: 30.10.2010
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 23.10.2010
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 13.11.2013
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko, Klosterneuburg – klenoty městečka
Přibližně 15 kilometrů severozápadně od hlavního města Rakouska - Vídně se nachází útulné městečk...

Rakousko, Klosterneuburg – výstava orchidejí
Přeneste se spolu s námi do světa barev, vůní a krásy. V rakouském městečku Klosterneuburg se kaž...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X