www.infoglobe.cz » Rakousko, Vídeň - metropole s noblesou I.

Rakousko, Vídeň - metropole s noblesou I.

Publikováno: 28.1.2023
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Vídeň je jen o něco málo větší než Praha – má necelé dva milióny obyvatel – a ani tam jediný den na prohlídku všech památek a zajímavostí určitě nestačí. Těm, kdo by to chtěli zkusit, lze doporučit leda některý z turistických červených či žlutých autobusů, jež nejzajímavější místa v centru stačí objet během dvou či tříhodinové exkurze.

Vídeň

Tehdy můžete říci: „Viděl jsem to nejzajímavější”, ale to nejdůležitější vám uniklo – a to je nenapodobitelná atmosféra města. Možná i proto mnozí turisté upřednostňují projížďku městem na fiakru, který taktéž neodmyslitelně patří k turistickému jádru města. Těm, komu se to zdá příliš drahý špás, doporučuji výlet tramvají  a nemusí to být speciální výletní trasa, ale o tom později. Samozřejmě, nejrychlejší přesun mezi jednotlivými čtvrtěmi města poskytuje kvalitní síť metra (U-bahn), jež však má velkou nevýhodu. V něm uvidíte z města nejméně. O něco lépe je na tom rychlodráha S-Bahn. Takže tu je několik tipů na procházky po rakouské metropoli.

Vídeň - Stephansdom

Nejvíce památek je ve středu města

Procházku můžeme začít ze středu města s největší koncentrací historických pamětihodností, jež připomínají časy, kdy město bylo centrem jedné z nejmocnějších evropských monarchií. Pedantní historiky je však potřebné předem upozornit na jednu maličkost: mnohé středověké a starší budovy byly velice pečlivě obnoveny až po pustošivých válkách s Turky.

Vídeň - Stephansdom

U dominanty města  Dómu svatého Štěpána (Stephansdom) většina turistických tras začíná nebo končí. Nádherná gotická stavba s pestrou mozaikou na střeše upoutá i dvěma nestejně vysokými věžemi. Na nižší jezdí výtah k největšímu rakouskému zvonu, z vyšší je impozantní vyhlídka na město a okolí z více jak šedesátimetrové výšky. Tam je vstupné nižší, avšak bez výtahu se musí vyšlapat přes tři sta schodů.

Vídeň - Stephansdom

Ať se od Stephansdomu vydáte na kteroukoliv stranu rušnou či méně frekventovanou ulicí, procházíte historií, kde turisty láká i množství kavárniček a suvenýrových obchodů, od nichž se tu a tam hodí zdvihnout oči nahoru a kochat se bohatou výzdobou zdejších budov a paláců, rozmanitostí stavebních stylů a výzdoby. Rozhodnete-li se například pro pěší zónu na Kärtnerstrasse, můžete se po pár minutách dostat k budově Opery a hotelu s názvem, jenž k Vídni neoddělitelně patří – Sacher.

Vídeň - Hotel Sacher

Koho nezláká kousek Sacherova dortu, pravděpodobně zamíří naproti pod typické křídlo jedné z nejznámějších vídeňských galerií Albertina. Komplex budov bývalého šlechtického paláce a kláštera augustiniánů leží na místě bývalého římského vojenského tábora Vindobona.

Vídeň - Albertina

Albertina je známa především každoroční nabídkou exkluzivních tematických výstav, sestavených z veřejných i soukromých sbírek z celého světa, což jí v množství vídeňských galerií dává zvláštní postavení.

Vídeň - Hofburg

Cestou od Albertiny doprava se už blížíme k rozsáhlému komplexu bývalého císařského dvora Hofburgu, jehož část i dnes slouží jako prezidentský palác.

Vídeň - Hofburg

Od Stephansdomu k němu vede i kratší cesta přes bulvár Graben (Příkopy) a na jeho konci doleva po Kohlmarkt. Z množství atraktivit, jež Hofburg nabízí, uveďme alespoň Španělskou jezdeckou školu (Reitschule), Muzeum císařovny Sisi, Klenotnici (Schatzkammer), Stříbrnou komnatu (Silberkammer), Císařské apartmány, Národní knihovnu, Muzeum lipicánů, muzeum památek z tureckého Efezu a jiné. V císařské kapli (Hofburgkapelle) bývají koncerty.

Vídeň - Hofburg Skrz majestátní bránu c. a k. paláce a vnitřní nádvoří můžeme projít na rozlehlý Heldenplatz, kde nám po levé straně zůstane podkovovitě zatočené průčelí Hofburgu (část jeho křídla slouží jako luxusní hotel) a po pravé straně se rozkládá městský park Volksgarten.

Vídeň - Maria-Theresia-Platz

Rovně přes další vstupní bránu a po přechodu přes jednu z částí vnitřního dopravního okruhu Ringstrasse vyjdeme na náměstí Marie Terezie (Maria-Theresia-Platz), kde proti sobě stojí téměř symetrické budovy Umělecko-historického (Kunsthistorische) a Přírodovědného (Naturhistorische) muzea, mezi nimiž ve středu parku trůní majestátní pomník slavné habsburské císařovny.

Vídeň - Kunsthistorische MuseumVídeň - Naturhistorische Museum

GPS: 48°12'30.4"N 16°22'20.8"E

Text a foto: Jiří Výborný, Pixabay.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň – Albertina
Publikováno: 11.3.2023
Vídeň je bezesporu klenotnicí umění – od vznešeného baroka až po secesní budovy či typické vídeňské kavárny z konce 19. století, kdy Vídni vtiskl její součastnou podobu architekt Hoffmann. Centrum města, tedy cíl většiny turistů, má jednu zásadní výhodu.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 25.3.2023
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko, Klosterneuburg – majestátní klášter v náručí květů
Publikováno: 8.4.2015
Jaro je jako stvořené pro výlety, proto jsme nasedli do auta a vydali se tentokrát do útulného městečka Klosterneuburg, které se nachází přibližně 15 kilometrů severozápadně od Vídně. Už z dálky nás vítala pompézní stavba v podobě kláštera či reklamní poutače zvoucí na výstavu orchidejí v jeho zahradách.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 18.3.2023
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 4.3.2023
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Vídeň V. - vzpomínka na věž Bahnorama
Publikováno: 25.2.2023
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štefana se i dnes na rakouskou metropoli podíváme z podobné výšky. Ale bude to už jen nostalgický pohled z dnes už neexistující věže Bahnorama, která byla v roce 2016 demontovaná.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 18.2.2023
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží
Publikováno: 11.2.2023
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

Rakousko, Vídeň – za Marií Terezií
Publikováno: 11.1.2018
Rakouská arcivévodkyně, královna uherská a česká – Marie Terezie. Byla bohatá, nadaná a zřejmě i krásná, měla vše, po čem ostatní toužili a zřejmě i vše, co sama chtěla. Ač jí postavení, ambice a okolnosti stavěly do cesty dnes těžko představitelné překážky a potkaly ji mnohé osudové rány, byl její život naplněný a dlouhý. Jak ale doopravdy žila? Dá se ještě někde zahlédnout něco opravdového z jejího života?

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město I
Publikováno: 23.4.2022
Přibližně 30 kilometrů jižně od Vídně se ve spolkové zemi Dolní Rakousko rozprostírá lázeňské město Baden (neoficiálně Baden bei Wien), které bylo v době monarchie vyhledávaným místem rakouské smetánky a do současnosti nabízí neopakovatelnou atmosféru plnou elegance a vznešenosti.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město II
Publikováno: 30.4.2022
Minulý týden jsme navštívili dolnorakouské město Baden, už víme o jeho historii a snad i největším turistickém lákadle – lázních. Dnes budeme v objevování pokračovat. Podíváme se na zajímavé památky a instituce, doporučíme pár společenských akcí a na závěr dáme pár tipů na výlety do okolí města.

Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství  nad epidemiemi II
Publikováno: 7.6.2020
Na slávu církve i jako dík za ochranu před nebezpečím epidemií či válečných konfliktů vznikaly památníky na nejčestnějších místech měst. Dnes se u těch honosnějších zastavíme, zaujmou nás svou krásou a monumentálností. Ale známe jejich minulost a víme, proč dnes zdobí naše náměstí?

Rakousko: zámek Schloss Hof
Publikováno: 9.5.2011
Jen na dohled od předměstí Bratislavy leží rozsáhlý areál zámku Schloss Hof, jehož historie je spojena s císařskou habsburskou rodinou. Rozsáhlý park, přilehlý velkostatek s chovem zvířat, ale i bohatý kulturní program od jara do podzimu z něho udělaly atraktivní cíl na výlet.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko, Klosterneuburg – klenoty městečka
Přibližně 15 kilometrů severozápadně od hlavního města Rakouska - Vídně se nachází útulné městečk...

Rakousko, Klosterneuburg – výstava orchidejí
Přeneste se spolu s námi do světa barev, vůní a krásy. V rakouském městečku Klosterneuburg se kaž...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
20.5.2023
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 28. 5. 2023
svátek:Vilém
dnes:
neděle 28.5.
10 °C
zítra:
pondělí 29.5.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X