www.infoglobe.cz » Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží

Publikováno: 11.2.2023
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

Mnozí návštěvníci Vídně z našich končin poznají vstup do města z nádraží Wien Hauptbahnhof. Proto je vhodné připojit několik tipů na výlety, jež začínají v této lokalitě.

Wien Hauptbahnhof

Zde je potřebné připomenout, že železniční společnosti nabízejí za příplatek výhodné rozšíření platnosti jízdenky i na vídeňskou městskou hromadnou dopravu. Při delším pobytu je výhodná Vienna-Card, na niž je MHD bezplatná až tři dny a navíc poskytuje slevu na vstupném do většiny památek, muzeí a galerií (a také v některých restauracích a lacinější parkování).

zámek Belvedere

Jen kousek od příštího hlavního nádraží se nachází zámek Belvedere s letohrádkem (Oberes Belvedere) a rozlehlým francouzským parkem s fontánami, sochami a botanickou zahradou. V samotném zámku, jenž kdysi patřil princi Evženu Savojskému, je dnes galerie výtvarného umění se sbírkami zejména domácích mistrů (Gustav Klimt, Oskar Kokoschka). Z opačného konce tohoto parku je to už jen skok na Ringstrasse a do centra města.

zámek Belvedere

K nejnavštěvovanějším moderním památkám Vídně patří zábavní park Prater, k němuž se dá dojet i metrem (jeho trasa za zastávkou Praterstern pokračuje směrem na výstaviště Wiener Messe a ke stadionu, kde se kromě sportovních často odehrávají i velké hudební akce). Osobně však doporučuji tramvaj s označením „0”, jízda s ní poskytuje nejen osobní kontakt s obyvateli této části města (podle nápisů na obchodech tu mají velké zastoupení i Turci, Arabové, asijské či balkánské národnosti), ale i zajímavý výhled na pestrou architekturu města, jež se mění doslova na každé zastávce.

Prater

Milovníci architektury si vůbec ve Vídni přijdou na své, ať už z pohledu historické architektury a zejména vrcholu baroka, nebo vývoje ve 20. století. Právě Vídeň bývá spojována se zrodem a rozmachem ornamentálního stylu secese – název Secession (= odtržení) si koncem 19. století zvolila skupinka mladých avantgardních umělců jako výraz rozchodu s tvorbou svých předchůdců. Jiné nadšence láká barevně i tvarově trochu „uletěná” tvorba malíře Friedensreicha Hundertwassera (vlastním jménem Friedrich Stowasser, ale vždyť našich sto je německy hundert...), našince možná osloví tvorba rodáka z Vysočiny Josefa Hoffmanna. Příkladem jedinečné invence moderní architektury může být například komplex Gasometer nedaleko Prátru, v němž bývalé plynojemy přebudovali na obytné objekty.

Gasometer

Zábavní park Prater je volně přístupný, platí se až za konkrétní atrakce, jichž je tu prý na dvě stě. Na začátku parku stojí socha dvorního kouzelníka Basilia Calafati (1800 Terst – 1878 Vídeň), jenž se zasloužil o vznik vídeňského parku. K nejfotografovanějším atrakcím patří asi 65 metrů vysoké „ruské” kolo (Riesenrad), pomalu se točící nad městem, jakoby ani nepatřilo do společnosti bláznivých houkajících a blikajících hypermoderních strojů. Pokud vám z nich začne hučet v hlavě, můžete se vrátit na okraj parku do některé kavárničky či restaurace, nebo projít dále do hloubky ostrova, na němž se park rozkládá, kde už vládne zeleň a příroda.

Prater

Co se ještě vyplatí vidět ve Vídni?

Moderní čtvrť UNO-City na levém břehu řeky se sídly několika mezinárodních organizací a vyhlídkovou restaurací pod vrcholem 252 metrů vysoké Donauturm, oddychový ostrov Donauinsel mezi rameny Dunaje – místo na procházky, sportovní aktivity i kulturní vyžití, muzejní čtvrť Museumsquartier, nebo příměstskou vinohradnickou čtvrť Grinzing s vinárničkami (Heurige), nákupní zónu okolo Mariahilfer Strasse, vánoční trhy …. Ve městě, kde je 27 zámků, více než 150 muzeí, ale také 35 mostů přes Dunaj a jeho ramena, kde pětinu plochy zabírají parky a jiná zeleň ..., tam je skutečně stále z čeho vybírat.

Vídeň

GPS: 48°11'28.8"N 16°22'51.3"E

Text: Jiří Výborný

Foto: Pixabay.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň – Albertina
Publikováno: 11.3.2023
Vídeň je bezesporu klenotnicí umění – od vznešeného baroka až po secesní budovy či typické vídeňské kavárny z konce 19. století, kdy Vídni vtiskl její součastnou podobu architekt Hoffmann. Centrum města, tedy cíl většiny turistů, má jednu zásadní výhodu.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 25.3.2023
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 18.3.2023
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 4.3.2023
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Vídeň V. - vzpomínka na věž Bahnorama
Publikováno: 25.2.2023
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štefana se i dnes na rakouskou metropoli podíváme z podobné výšky. Ale bude to už jen nostalgický pohled z dnes už neexistující věže Bahnorama, která byla v roce 2016 demontovaná.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 18.2.2023
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město II
Publikováno: 30.4.2022
Minulý týden jsme navštívili dolnorakouské město Baden, už víme o jeho historii a snad i největším turistickém lákadle – lázních. Dnes budeme v objevování pokračovat. Podíváme se na zajímavé památky a instituce, doporučíme pár společenských akcí a na závěr dáme pár tipů na výlety do okolí města.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město I
Publikováno: 23.4.2022
Přibližně 30 kilometrů jižně od Vídně se ve spolkové zemi Dolní Rakousko rozprostírá lázeňské město Baden (neoficiálně Baden bei Wien), které bylo v době monarchie vyhledávaným místem rakouské smetánky a do současnosti nabízí neopakovatelnou atmosféru plnou elegance a vznešenosti.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko, Vídeň - metropole s noblesou I.
Publikováno: 28.1.2023
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 6. 2023
svátek:Dalibor
dnes:
neděle 4.6.
11 °C
zítra:
pondělí 5.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X