www.infoglobe.cz » Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží

Publikováno: 30.10.2010
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

WienMnozí návštěvníci Vídně z našich končin poznají vstup do města z nádraží Südbahnhof, které v posledních měsících úplně zbourali, aby na jeho místě brzy vyrostlo nové Hlavní nádraží (Wien Hauptbahnhof). Proto je vhodné připojit několik tipů na výlety, jež začínají v této lokalitě. Zde je potřebné připomenout, že železniční společnosti nabízejí za příplatek výhodné rozšíření platnosti jízdenky i na vídeňskou městskou hromadnou dopravu. Při delším pobytu je výhodná Vienna-Card, na niž je MHD bezplatná až tři dny a navíc poskytuje slevu na vstupném do většiny památek, muzeí a galerií (a také v některých restauracích a lacinější parkování).

Wien - Belvedere

Jen kousek od příštího hlavního nádraží se nachází zámek Belvedere s letohrádkem (Oberes Belvedere) a rozlehlým francouzským parkem s fontánami, sochami a botanickou zahradou. V samotném zámku, jenž kdysi patřil princi Evženu Savojskému, je dnes galerie výtvarného umění se sbírkami zejména domácích mistrů (Gustav Klimt, Oskar Kokoschka). Z opačného konce tohoto parku je to už jen skok na Ringstrasse a do centra města.

Wien - PraterK nejnavštěvovanějším moderním památkám Vídně patří zábavní park Prater, k němuž se dá dojet i metrem (jeho trasa za zastávkou Praterstern pokračuje směrem na výstaviště Wiener Messe a ke stadionu, kde se kromě sportovních často odehrávají i velké hudební akce). Osobně však doporučuji tramvaj s označením „0”, jízda s ní poskytuje nejen osobní kontakt s obyvateli této části města (podle nápisů na obchodech tu mají velké zastoupení i Turci, Arabové, asijské či balkánské národnosti), ale i zajímavý výhled na pestrou architekturu města, jež se mění doslova na každé zastávce.Wien Messe

Milovníci architektury si vůbec ve Vídni přijdou na své, ať už z pohledu historické architektury a zejména vrcholu baroka, nebo vývoje ve 20. století. Právě Vídeň bývá spojována se zrodem a rozmachem ornamentálního stylu secese – název Secession (= odtržení) si koncem 19. století zvolila skupinka mladých avantgardních umělců jako výraz rozchodu s tvorbou svých předchůdců. Jiné nadšence láká barevně i tvarově trochu „uletěná” tvorba malíře Friedensreicha Hundertwassera (vlastním jménem Friedrich Stowasser, ale vždyť našich sto je německy hundert...), našince možná osloví tvorba rodáka z Vysočiny Josefa Hoffmanna. Příkladem jedinečné invence moderní architektury může být například komplex Gasometer nedaleko Prátru, v němž bývalé plynojemy přebudovali na obytné objekty.Wien - Prater

Zábavní park Prater je volně přístupný, platí se až za konkrétní atrakce, jichž je tu prý na dvě stě. Na začátku parku stojí socha dvorního kouzelníka Basilia Calafati (1800 Terst – 1878 Vídeň), jenž se zasloužil o vznik vídeňského parku. K nejfotografovanějším atrakcím patří asi 65 metrů vysoké „ruské” kolo (Riesenrad), pomalu se točící nad městem, jakoby ani nepatřilo do společnosti bláznivých houkajících a blikajících hypermoderních strojů. Pokud vám z nich začne hučet v hlavě, můžete se vrátit na okraj parku do některé kavárničky či restaurace, nebo projít dále do hloubky ostrova, na němž se park rozkládá, kde už vládne zeleň a příroda.

Co se ještě vyplatí vidět ve Vídni? Moderní čtvrť UNO-City na levém břehu řeky se sídly několika mezinárodních organizací a vyhlídkovou restaurací pod vrcholem 252 metrů vysoké Donauturm, oddychový ostrov Donauinsel mezi rameny Dunaje – místo na procházky, sportovní aktivity i kulturní vyžití, muzejní čtvrť Museumsquartier, nebo příměstskou vinohradnickou čtvrť Grinzing s vinárničkami (Heurige), nákupní zónu okolo Mariahilfer Strasse, vánoční trhy …. Ve městě, kde je 27 zámků, 150 muzeí, ale také 35 mostů přes Dunaj a jeho ramena, kde pětinu plochy zabírají parky a jiná zeleň ..., tam je skutečně stále z čeho vybírat.

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství  nad epidemiemi II
Publikováno: 7.6.2020
Na slávu církve i jako dík za ochranu před nebezpečím epidemií či válečných konfliktů vznikaly památníky na nejčestnějších místech měst. Dnes se u těch honosnějších zastavíme, zaujmou nás svou krásou a monumentálností. Ale známe jejich minulost a víme, proč dnes zdobí naše náměstí?

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město II
Publikováno: 30.4.2022
Minulý týden jsme navštívili dolnorakouské město Baden, už víme o jeho historii a snad i největším turistickém lákadle – lázních. Dnes budeme v objevování pokračovat. Podíváme se na zajímavé památky a instituce, doporučíme pár společenských akcí a na závěr dáme pár tipů na výlety do okolí města.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město I
Publikováno: 23.4.2022
Přibližně 30 kilometrů jižně od Vídně se ve spolkové zemi Dolní Rakousko rozprostírá lázeňské město Baden (neoficiálně Baden bei Wien), které bylo v době monarchie vyhledávaným místem rakouské smetánky a do současnosti nabízí neopakovatelnou atmosféru plnou elegance a vznešenosti.

Rakousko: Nádherné hrady v pohraničí
Publikováno: 21.3.2019
Netrpěliví turisté už jistě vyhlížejí první sluníčko a nemohou se dočkat konce března, kdy konečně opět začne hradozámecká sezona. Už víte, kam letos vyrazíte? Přinášíme tři tipy na výlety do blízkého Rakouska, kde stojí u nás téměř neznámé a přitom úžasné hrady. Nechte se pozvat, bude to výlet snů!

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko: Hornatá země plná zeleně – VIDEO
Publikováno: 8.8.2017
Rakousko je velmi oblíbeným cílem naší letní dovolené, a to především díky vysokým pohořím, která u nás bohužel nenajdeme. V dnešním článku vám dáme pár tipů, kam vyrazit.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 13.4.2016
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Víte, že? Legenda jménem Vindobona II.
Publikováno: 2.12.2012
Vlak, který spojoval a spojuje již více jak půlstoletí střední Evropu, významná dopravní osa, která si jako jediná z mála evropských železnic udržovala jeden unikát - vozy vyráběné na míru jedné konkrétní lince.

Víte, že? Legenda jménem Vindobona I.
Publikováno: 25.11.2012
Jen málo vlaků se vepsalo do paměti národa tak, jako právě Vindobona, spojující již přes šedesát let tři státy, jejich hlavní města i jejich obyvatele. Jaká byla historie a jaká součanost této dodnes nadmíru vytěžované dopravní osy střední Evropy?

Rakousko, Graz: Historické centrum Štýrského Hradce
Publikováno: 12.10.2012
Jak vypadá historické centrum univerzitního města, ve kterém pobýval mimo jiné i Johannes Kepler?

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 24.10.2011
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Vídeň V. - Bahnorama
Publikováno: 10.2.2011
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štěpána dnes pohlédneme na rakouskou metropoli z podobné výšky, avšak z vyhlídky, která se zřejmě nedožije stáří katedrály.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 24.1.2011
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 13.11.2013
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X