www.infoglobe.cz » Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána

Publikováno: 18.2.2023
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Podle turistických průvodců katedrálu v centru Vídně ročně navštíví přes tři miliony turistů. Stephansdom, čili Dóm svatého Štěpána, leží téměř uprostřed historické části města, proto u něj začíná nebo končí většina tras turistických prohlídek městem.

Videň, Dóm sv. Štěpána

Do vstupní části kostela lze volně vejít, zadní prostor jeho hlavní lodě je ohrazen mříží, aby turisté nerušili věřící v lavicích. Vstup bývá omezen při slavnostních příležitostech, neboť chrám bývá často místem výjimečných událostí za účasti nejvyšších státních představitelů, a někdy i během koncertů. Často však přístup do chrámu limituje zcela jednoduchý důvod: vysoký počet návštěvníků, kteří se právě snaží protlačit dovnitř.

Videň, Dóm sv. Štěpána

Uvnitř chrámu, u mříže oddělující prostor pro turisty od bohoslužebné části, jsou k dispozici monitory s turistickými informacemi ve více jazycích. Vstupné se nevybírá, u vchodu však lze přispět na údržbu chrámu. Samozřejmě, nejvíce se o historii a zajímavostech chrámu dozvědí ti, kdo obětují několik eur za průvodce. Knižní bedekr v různých jazycích se dá zakoupit i přímo uvnitř chrámu (podobný „dom-shop“ je i na věži).

Videň, Dóm sv. Štěpána

Svatoštěpánský dóm je svědectvím vývoje stavebních stylů od románského (nejstarší části se zachovaly zejména ve vstupní západní části od náměstí) přes gotický (hlavní loď a nejvyšší jižní věž) až po renesanci (nižší severní věž) a baroko (interiér). Původní románský kostel sv. Štěpána vysvětili v roce 1147, od 15. století je chrám sídlem vídeňského biskupa. Po dlouhá staletí patřil k nejvyšším stavbám na starém kontinentu, což jednak symbolizovalo jednu z nejmocnějších monarchií, na druhé straně se ani jemu nevyhýbaly zhoubné důsledky válečných konfliktů, naposledy na konci druhé světové války.

Videň, Dóm sv. Štěpána

Zajímavostí je, že u chrámu nadále funguje řemeslnická dílna, složená ze zástupců dnes už často zřídkavých řemesel, jež se nepřetržitě stará o údržbu a obnovu jedinečné památky a klenotů, které ukrývá. A nejedná se pouze o středověká řemesla, ale patří k nim i údržbář výtahu, jímž se turisté mohou vyvézt ke zvonu v nižší severní věži.

 

Adrenalinový výstup na věž

V samotné katedrále se dá sestoupit do podzemí, kde jsou uchovány pozůstatky mnoha církevních, císařských a šlechtických osobností minulosti. Nás však více lákaly výšky a vyhlídka na město z ptačí perspektivy. O Severní věž (Nordturm), v čase naší podzimní návštěvy, jaksi nebyl velký zájem ze strany turistů, a to ani přesto, že na ni kromě výtahu vede pouhých 75 schodů.

Videň, Dóm sv. Štěpána

Příčinou možná bylo inverzní počasí, jež při zemi drželo zápach provázející dlouhé kolony fiakrů, čekajících na zákazníka právě podél této strany chrámu. Samotná severní věž měla být původně vyšší, ale od středověku zůstala vlastně nedokončena. Ve věži je hlavní zvon chrámu a také vyhlídka na typickou vzorovanou střechu.

Videň, Dóm sv. Štěpána

Podstatně větší zájem turistů byl o Jižní věž (Südturm), nazývanou rovněž „Steffl“, do níž se vchází z nízkého strážného domečku, s označením „Aufstieg zur Türmestube“, přilepeného ke chrámové lodi, který dnes slouží jako pokladna. Na této věži nepočítejte se žádným výtahem, poctivě je třeba zdolat 343 schodů po poměrně úzkém spirálovitém kamenném schodišti. Během výstupu se čas od času musíte zastavit nejen kvůli dechu (někteří), ale zejména proto, aby mohli projít návštěvníci sestupující z věže dolů.

Videň, Dóm sv. Štěpána

Jediné větší odpočívadlo je až těsně před koncem cesty v místnosti, kde byl v minulosti (do poškození chrámu při bombardovaní v dubnu 1945) umístěn zvon Pummerin, odlitý v roce 1711 ze zbytků tureckých kanonů, zabavených po úspěšné obraně města. Dnes tu zůstalo jen malé lapidárium původních kamenných detailů věže a informační tabule o poválečném vysvěcení 11 menších zvonů, umístěných v této věži, které se starají o pravidelné zvonění, patřící ke každodennímu koloritu tohoto velkoměsta.

Videň, Dóm sv. Štěpána

Menší rozčarování čeká nejednoho neinformovaného turistu i na konci cesty. Výstup na věž totiž končí ve strážní místnosti (Türmerstube), kde pobýval hlídač hlásící požár nebo případného nepřítele. A ta se nachází přibližně pouze v polovině samotné věže (ve výšce 67 z celkových 136,7 metrů). Výhled na město a jeho okolí poskytují čtyři poměrně malá okénka, orientovaná na jednotlivé světové strany. V nevelké místnosti se našlo místo i pro malý obchůdek se suvenýry, který zřejmě nejvíce prosperuje, když je u malých okének nával a turistům čekajícím na nevšední výhled zůstává jen pár metrů čtverečních právě u prodejního pultu.

Videň, Dóm sv. Štěpána

Avšak pohled ven určitě stojí za všechnu námahu. Až potom pochopíte, proč vás ti před vámi nechali tak dlouho čekat a nedokázali se odlepit od okénka. Z ptačí perspektivy totiž město vypadá úplně jinak, i jeho dominanty jsou trochu jiné. To, co nás na chodníku okouzluje svou výškou a majestátností, najednou při pohledu shora musíme očima hledat ... jako na připojených snímcích.

Videň, Dóm sv. Štěpána

GPS: 48°12'31.6"N 16°22'21.2"E

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň – Albertina
Publikováno: 11.3.2023
Vídeň je bezesporu klenotnicí umění – od vznešeného baroka až po secesní budovy či typické vídeňské kavárny z konce 19. století, kdy Vídni vtiskl její součastnou podobu architekt Hoffmann. Centrum města, tedy cíl většiny turistů, má jednu zásadní výhodu.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 25.3.2023
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 18.3.2023
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 4.3.2023
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Vídeň V. - vzpomínka na věž Bahnorama
Publikováno: 25.2.2023
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štefana se i dnes na rakouskou metropoli podíváme z podobné výšky. Ale bude to už jen nostalgický pohled z dnes už neexistující věže Bahnorama, která byla v roce 2016 demontovaná.

Rakousko, Vídeň - metropole s noblesou I.
Publikováno: 28.1.2023
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město I
Publikováno: 23.4.2022
Přibližně 30 kilometrů jižně od Vídně se ve spolkové zemi Dolní Rakousko rozprostírá lázeňské město Baden (neoficiálně Baden bei Wien), které bylo v době monarchie vyhledávaným místem rakouské smetánky a do současnosti nabízí neopakovatelnou atmosféru plnou elegance a vznešenosti.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město II
Publikováno: 30.4.2022
Minulý týden jsme navštívili dolnorakouské město Baden, už víme o jeho historii a snad i největším turistickém lákadle – lázních. Dnes budeme v objevování pokračovat. Podíváme se na zajímavé památky a instituce, doporučíme pár společenských akcí a na závěr dáme pár tipů na výlety do okolí města.

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží
Publikováno: 11.2.2023
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 4.2.2023
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství  nad epidemiemi II
Publikováno: 7.6.2020
Na slávu církve i jako dík za ochranu před nebezpečím epidemií či válečných konfliktů vznikaly památníky na nejčestnějších místech měst. Dnes se u těch honosnějších zastavíme, zaujmou nás svou krásou a monumentálností. Ale známe jejich minulost a víme, proč dnes zdobí naše náměstí?


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 3. 6. 2023
svátek:Tamara
dnes:
sobota 3.6.
15 °C
zítra:
neděle 4.6.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X