Rakousko: Vídeň – Albertina

Jarní čtení vám přináší:
Vše je tady blízko, tudíž zde naleznete významné galerie vedle slavných muzeí, to vše je proloženo honosnými paláci či parky.
Procházka historickým jádrem města nezabere více než jeden den či dva večery, ale to jen do té doby, než vaše kroky zláká neodolatelné aroma vídeňské kávy, obří řízky či poutače zvoucí na některou z výstav skutečných mistrů výtvarného umění, pro které se v posledních letech vídeňské kustsalony staly druhým domovem.
A právě jedna z významných galerií se stala předmětem našeho zájmu v tomto příspěvku. Je jí výstavní síň Albertina, známá především pro své putovní výstavy velikánů výtvarného umění, ale i jednu z nejlepších sbírek grafických listů, kreseb a akvarelů na světě.
Palác, nacházející se v rohu Hofburgu, sídelního hradu rakouského císaře, na Augustinerstrasse, v minulosti hostil taková jména jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Rubens, Pablo Picasso či Rembrandt van Rijn. Samotný palác kdysi patřil Marii Kristině, dceři Marie Terezie a jejímu manželovi, vévodovi Albertu von Sachsen-Teschen, po němž byla stavba také později pojmenována – Albertina.
Sbírka dnes čítá asi milion grafických listů, více jak 65 tisích akvarelů a zhruba stejný počet fotografií. Mezi klenoty se řadí především práce renesančního malíře, grafika a teoretika umění Albrechta Dürera, jehož významu se v jeho době rovnal snad jen Leonardo da Vinci. Smysl pro detail a mikroskopickou přesnost jeho práce lze najít ve známém akvarelu Zajíc (z roku 1502) jehož srst je vyvedena s takovou pečlivostí, že budí dojem reality, což bylo do té doby v oblasti výtvarného umění zcela nevídané.
Krom tohoto autora jsou zde zastoupena i díla Michelangela či Rubense, přičemž oddělení 20. století vévodí především Piccasova tvorba. Albertina ovšem není pouze klasickým muzeem umění či galerií, nenaleznete zde i stálou expozici, ovšem tři její výstavní síně prakticky po celý rok nabízejí nespočet jedinečných a tématicky laděných přehlídek toho nejlepšího, co historie i součastnost výtvarného umění může nabídnout. Koho láká spíše architektura, jistě ocení, že po více jak 200 letech byly veřejnosti znovu zpřístupněny reprezentační síně Habsburků, neoklasicistní skvostné interiéry z dob vrcholného působení této evropské monarchie. Samotná stavba doznala během renovace mezi lety 1999–2003 hned několik změn a především nutného rozšíření celého objektu. Celkově však byla při rekontrukci paláci vrácena jeho původní krása. V novém křídle (na straně Burggarten) se dnes nacházejí studovny a především pak největší z tamějších výstavních síní.
Albertina je prostě skutečným domovem umění, které byste měli vidět. Aktuální informace o akcích a výstavách v češtině naleznete ZDE.
GPS: 48°12'15.9"N 16°22'06.0"E
Text: Jan Chaloupka
Foto: Pixabay.com, Wikimedia Commons, Florian Prischl, Nebelvír, Wmpearl, Jlorenz1, AnnaLety, Nebelvír,U3001, Nebelvír
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město II

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh

Rakousko, Vídeň - metropole s noblesou I.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána

Rakousko: Vídeň V. - vzpomínka na věž Bahnorama
Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn – císařské sídlo

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Lokace:
