www.infoglobe.cz » Rakousko: Vídeň – Albertina

Rakousko: Vídeň – Albertina

Publikováno: 11.3.2023
Vídeň je bezesporu klenotnicí umění – od vznešeného baroka až po secesní budovy či typické vídeňské kavárny z konce 19. století, kdy Vídni vtiskl její součastnou podobu architekt Hoffmann. Centrum města, tedy cíl většiny turistů, má jednu zásadní výhodu.

Jarní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Vše je tady blízko, tudíž zde naleznete významné galerie vedle slavných muzeí, to vše je proloženo honosnými paláci či parky.

Albertina

Procházka historickým jádrem města nezabere více než jeden den či dva večery, ale to jen do té doby, než vaše kroky zláká neodolatelné aroma vídeňské kávy, obří řízky či poutače zvoucí na některou z výstav skutečných mistrů výtvarného umění, pro které se v posledních letech vídeňské kustsalony staly druhým domovem.

Albertina

A právě jedna z významných galerií se stala předmětem našeho zájmu v tomto příspěvku. Je jí výstavní síň Albertina, známá především pro své putovní výstavy velikánů výtvarného umění, ale i jednu z nejlepších sbírek grafických listů, kreseb a akvarelů na světě.

Albertina

Palác, nacházející se v rohu Hofburgu, sídelního hradu rakouského císaře, na Augustinerstrasse, v minulosti hostil taková jména jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Rubens, Pablo Picasso či Rembrandt van Rijn. Samotný palác kdysi patřil Marii Kristině, dceři Marie Terezie a jejímu manželovi, vévodovi Albertu von Sachsen-Teschen, po němž byla stavba také později pojmenována – Albertina.

Durer, Albertina

Sbírka dnes čítá asi milion grafických listů, více jak 65 tisích akvarelů a zhruba stejný počet fotografií. Mezi klenoty se řadí především práce renesančního malíře, grafika a teoretika umění Albrechta Dürera, jehož významu se v jeho době rovnal snad jen Leonardo da Vinci. Smysl pro detail a mikroskopickou přesnost jeho práce lze najít ve známém akvarelu Zajíc (z roku 1502) jehož srst je vyvedena s takovou pečlivostí, že budí dojem reality, což bylo do té doby v oblasti výtvarného umění zcela nevídané.

Albertina

Krom tohoto autora jsou zde zastoupena i díla Michelangela či Rubense, přičemž oddělení 20. století vévodí především Piccasova tvorba. Albertina ovšem není pouze klasickým muzeem umění či galerií, nenaleznete zde i stálou expozici, ovšem tři její výstavní síně prakticky po celý rok nabízejí nespočet jedinečných a tématicky laděných přehlídek toho nejlepšího, co historie i součastnost výtvarného umění může nabídnout. Koho láká spíše architektura, jistě ocení, že po více jak 200 letech byly veřejnosti znovu zpřístupněny reprezentační síně Habsburků, neoklasicistní skvostné interiéry z dob vrcholného působení této evropské monarchie. Samotná stavba doznala během renovace mezi lety 1999–2003 hned několik změn a především nutného rozšíření celého objektu. Celkově však byla při rekontrukci paláci vrácena jeho původní krása. V novém křídle (na straně Burggarten) se dnes nacházejí studovny a především pak největší z tamějších výstavních síní.

Albertina

Albertina je prostě skutečným domovem umění, které byste měli vidět. Aktuální informace o akcích a výstavách v češtině naleznete ZDE.

 

GPS: 48°12'15.9"N 16°22'06.0"E

Text: Jan Chaloupka

Foto: Pixabay.com, Wikimedia Commons, Florian Prischl, Nebelvír, Wmpearl, Jlorenz1, AnnaLety, Nebelvír,U3001, NebelvírDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 4.3.2023
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 25.3.2023
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 18.3.2023
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město II
Publikováno: 30.4.2022
Minulý týden jsme navštívili dolnorakouské město Baden, už víme o jeho historii a snad i největším turistickém lákadle – lázních. Dnes budeme v objevování pokračovat. Podíváme se na zajímavé památky a instituce, doporučíme pár společenských akcí a na závěr dáme pár tipů na výlety do okolí města.

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko, Vídeň - metropole s noblesou I.
Publikováno: 28.1.2023
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 4.2.2023
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží
Publikováno: 11.2.2023
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 18.2.2023
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Rakousko: Vídeň V. - vzpomínka na věž Bahnorama
Publikováno: 25.2.2023
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štefana se i dnes na rakouskou metropoli podíváme z podobné výšky. Ale bude to už jen nostalgický pohled z dnes už neexistující věže Bahnorama, která byla v roce 2016 demontovaná.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 31. 5. 2023
svátek:Kamila
dnes:
středa 31.5.
11 °C
zítra:
čtvrtek 1.6.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X