www.infoglobe.cz » SR: Dolní Zemplín – Viniansky hrad

SR: Dolní Zemplín – Viniansky hrad

Publikováno: 6.6.2013
Viniansky hrad, z něhož se do dnešních dnů dochovaly už jen ruiny, stále přitahuje množství turistů.

Region Zemplín ukrývá mnoho přírodních ale i historických krás a památek. K nejznámějším turistickým lokalitám tohoto nádherného koutu Slovenska určitě patří Zemplínská Šírava, kterou domácí s láskou přezdívají "Slovenské moře". Když vás však už omrzí slunění, koupání, rybaření, veslování, či jiné vodní radovánky, určitě se vydejte prozkoumat i její blízké okolí.

Viniansky hrad
My jsme si za cíl našeho výletu zvolili zajímavou zříceninu hradu, která se hrdě tyčí na kuželovitém vrchu v jihozápadní části Vihorlatských vrchů, nad obcí Vinné v okrese Michalovce.

Vinianský hrad
Vznik hradu je dodnes nejasný
Vinianský hradJelikož se o vzniku hradu do dnešních dnů dochovalo jen velmi málo informací, můžeme se pouze domnívat, jak to s jeho vznikem skutečně bylo. Většina historických pramenů se přiklání k názoru, že Viniansky hrad byl pravděpodobně postaven někdy v druhé polovině 13. století a měl sloužit na ochranu obchodní cesty Via Magna vedoucí z Potisí do Polska. Jak to již s hrady bývá, i tento zažil vládu více majitelů, odolával menším i větším poškozením, až ho nakonec začátkem 18. století nechal císař zbourat, ale naštěstí jeho dílo nebylo dokonáno úplně, a tak zde ještě i dnes můžeme obdivovat alespoň pozůstatky hradních zřícenin.

Obnova hradu
Dnes kromě turistů a milovníků historie můžete na hradě potkat i skupinku nadšenců z občanského sdružení Zemplínsko-užská hradní cesta. Ti se snaží nejen o záchranu tohoto unikátního hradu, ale také o jeho propagaci. Pokud vše půjde hladce, tak i o jeho oživení, a to například v podobě hradních her či různých workshopů. Při obnově navíc používají původní středověké techniky a postupy, čímž si sice práci vůbec neulehčí, ale na druhé straně hrad si díky nim ponechá svého dávného ducha, který jistě svou jedinečnou atmosférou dýchne i na vás. Další raritou je, že pracují v dobovém oblečení, takže ještě i svým vzezřením perfektně zapadají do prostředí.

Vinianský hrad
Cesta na hrad
Pokud si za svůj výchozí bod zvolíte nedalekou obec Vinné, k zřícenině hradu se dostanete po modré a následně žluté turistické značce příjemným vycházkovým tempem, za necelou hodinku. Ještě do nedávna obklopovala hrad soustava mohutných valů a ze strany od Michalovců byl zarostlý hustými keři, ale dnes je i zde patrný odvedený kus práce. Okolí hradu bylo vyčištěno od vegetace, a tak se zde odkrývají zajímavé výhledy na okolní krajinu.

Vinianský hrad

Vinianský hradVinianský hrad
Vinianské jezero
Pokud se vám zdál tento výlet příliš krátký, vřele vám doporučujeme i návštěvu nedalekého Vinianského jezera. Uprostřed nádherné přírody, v pěší dostupnosti od Vinianského hradu a pouze 3 km od Zemplínské Šíravy, leží malé kulaté Vinianské jezero, jehož rozloha dosahuje 8 ha a průměrná hloubka se pohybuje okolo 3 metrů. Toto uměle vytvořené jezero, které dnes slouží hlavně k rekreaci, vzniklo vytvořením hráze a přivedením vody z Vinianského potoka do sedla na úpatí vrchů Marečková a Šútovo. Jezero je vhodné ke koupání, jízdu na člunu, pro vodní sporty i rybolov.

 
Text: O. Maňáková
Foto: Barbora Kováčová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Michalovce I. – Pohled do historie
Publikováno: 1.12.2011
V třídílném seriálu si představíme metropoli regionu Zemplín. Začneme chronologicky, a tedy historií Michalovců, přejdeme na památky a vyprávění završíme současnými Michalovcemi.

SR, Národní park Poloniny – nejmalebnější kout země
Publikováno: 2.9.2018
V nejvýchodnější části Slovenska, na hranicích s Polskem a Ukrajinou, se rozprostírá jedno z nejméně turisty prozkoumaných přírodních území, které bylo díky své výjimečnosti zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO.

SR, Poznávejte slovenské hrady pěšky a na kole
Publikováno: 29.7.2018
Léto je v plném proudu a s ním i ideální čas na rodinné výlety. Jedním z nejatraktivnějších lákadel dovolenkové sezony na Slovensku jsou středověké hrady. Na své si tu přijdou děti i dospělí. I z tohoto důvodu nás zaujala nová kniha, která láká k návštěvám těchto kamenných klenotů.

Malá Tŕňa: Tokaj pod hvězdami
Publikováno: 25.5.2015
Už 30. května se uskuteční akce Tokaj pod hvězdami, jehož součástí bude i slavnostní otevření a rozsvícení 12 metrů vysoké vyhlídkové věže, která se svým jedinečným tvarem v podobě dřevěného sudu stane novou atrakcí regionu.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

SR: Michalovce II. - Historické stavby města
Publikováno: 8.12.2011
Ve druhém článku o metropoli Zemplína si povíme něco o historických budovách, které se ve městě nacházejí.

SR: Michalovce III. - Současnost perly Zemplína
Publikováno: 15.12.2011
Třetí díl o Michalovcích rozebírá, jak to ve městě vypadá v současnosti a co se tu dá dělat.

Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka
Publikováno: 22.3.2012
Ve 13. století se začala psát historie národní kulturní památky, hradu Krásná Hôrka, který je v dnešní době součástí SNM - Muzea Betliar. V roce 2011 prošly prostory hradu rekonstrukcí a návštěvníci zde měli možnost shlédnout mimořádně cenné sbírky. Ale v sobotu 10. března 2012 vypukl na hradě rozsáhlý požár, který zničil všechny střechy, včetně interiéru horního gotického hradu.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 8. 2020
svátek:Hana
dnes:
sobota 15.8.
21 °C
zítra:
neděle 16.8.
26 °C