www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Děčín: Růžová zahrada - VIDEO

ČR, Děčín: Růžová zahrada - VIDEO

Publikováno: 8.4.2014
Děčín – to je spojení historie a přírodních krás Českého Švýcarska. O děčínském zámku jsme si povídali minulý týden. Dnes se budeme věnovat Děčínu samotnému, Růžové zahradě, která je součástí zámku a která nabízí dokonalé výhledy na město i nádhernou okolní přírodu.

Tisíce růžových květů

Samostatnou zastávku si určitě zaslouží Růžová zahrada děčínského zámku, vybudovaná na děčínském zámku v 17. století na pokyn milovníka všeho krásného Fridricha Thuna, v rámci barokní přestavby zámku. Psal se rok 1883, když zahradník František Josst splnil přání svého pána a zahradu osázel dvěma tisíci druhů růží. Růžová zahrada tou dobou zažívala svou největší slávu.

Do Růžové zahrady návštěvníky zavede Dlouhá jízda, evropský architektonický unikát. Kdo za nenápadnou brankou nahlédne, ten musí vstoupit. Toto pravidlo platí snad pro všechny. Spojení baroka a krásy a vůně růžových květů si totiž dokáže omotat kolem prstu i toho největšího drsňáka. Jen za 15 korun si lidé mohou pokochat uměním barokních stavitelů, nezvyklými výhledy na město Děčín a přírodu Česko-saského Švýcarska. Rády tam chodí maminky s dětmi, patřičně vybavené na dlouhé hodiny pobytu, a všichni, kdo mají smysl pro krásu nebo jejichž zálibou je zahrada.

Děčín - Růžová zahradaDěčín - Růžová zahradaDěčín - Růžová zahrada

Děčín - Růžová zahrada 

Vojáci nebyli dobrými zahradníky

Bohužel, i přes záplavu květů různých barev, je vidět, že růžová zahrada není zrovna v nejlepší kondici. Ne vždy byla totiž středem zájmu svých majitelů. Hlavně vojáci, kteří zámek ve válečném období obývali, nebyli, hlavně po konci druhé světové války, dobrými zahradníky. Právě v té době Růžová zahrada dostala nejvíc zabrat a spíš než zónu pro oddech, připomínala pohádku o Šípkové Růžence a princův boj s trnitým nepoddajným porostem. K rekonstrukci došlo na přelomu 50. a 60. let minulého století a k několika nutným opravám také před pár lety.     

Děčín - Růžová zahrada

Výraznými prvky Růžové zahrady je sala terrena (otevřená budova v zahradě) s dochovanými freskami z roku 1678 a gloriet stojící na samém okraji skály. Podobně jako Dlouhá jízda, i gloriet zdobený shora sochami bojovníků a na terasa několika ženskými sochami, mezi nimiž jsou i bohyně Flora, Ceres, Venuše a Pomona, dodává člověku pocit důležitosti a síly. Součástí glorietu je i skrytá chodba vedoucí ze zámku do Kostela sv. Kříže.

Děčín

O Děčínu se hovoří také jako o bráně do Severních Čech. Loni se tohle město dostalo do povědomí lidí hlavně kvůli povodním, které se přes něj přehnaly. Po stopách loňské ničivé velké vody není na první pohled ani památky. Snad všichni, co situaci loni v červnu sledovali, ale mají Děčín v živé paměti jako poslední štaci valící se vlny Českem. 

Vodu nemůže vynechat ani v souvislosti se zastávkou v Růžové zahradě. Tento architektonický skvost, stojí sice vysoko na skále, takže se může zdát zbytečné o vodě jako rizikovém faktoru hovořit. Při opravách růžové zahrady roku 2009 se ale ukázalo, že skalní masiv pod ní, má právě díky vodě a její činnosti narušenou statiku a pomalu se sesouvá dolů.  

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Velké Březno: trpaslík mezi zámky – VIDEO
Publikováno: 11.2.2014
S několika nej si lidé spojují zámek ve Velkém Březně, ležící nedaleko Ústí nad Labem. Mezi českými zámky je úplným trpaslíkem – tedy nejmenší. Je ale také nejmladší a podle mnohých zároveň jeden z nejkrásnějších.

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice – VIDEO
Publikováno: 3.7.2018
Pokud vyrazíte na výlet do národního parku České Švýcarsko, rozhodně byste neměli minout jednu z nejoblíbenějších částí – soutěsky řeky Kamenice nedaleko Hřenska, kde vás mimo jiné čeká plavba na lodičkách a spousta majestátních skalních útvarů.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 26.6.2018
S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m jde o největší pískovcovou skalní bránu v celé Evropě. Právě její majestátnost proslavila České Švýcarsko nejen u nás, ale i ve světě, proto když do našeho nejmladšího národního parku vyrazíte na výlet, určitě byste Pravčickou bránu neměli minout.

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska - VIDEO
Publikováno: 1.4.2014
Kdo kdy mířil podél Labe do Německa, nemohl si nepovšimnout, jak rozmanitá a krásná je krajina kolem říčního koryta. Podobné přívlastky patří i městu Děčín, ležícímu na soutoku dvou řek - Labe a Ploučnice. Na skále přesně nad bodem, kde se obě řeky stékají, stojí zámek Děčín – dominanta města.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města - VIDEO
Publikováno: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad Labem, jen krátce před tím, než nejdelší českou řeku začnou lidé nazývat po německy Elbe, stojí ozdoba průmyslového města Ústí nad Labem – hrad Střekov.

ČR, Děčín – královské město na soutoku Labe s Ploučnicí – VIDEO
Publikováno: 28.5.2019
Jen několik kilometrů před tím, než voda Labe opustí území Česka, proteče kolem majestátního zámku v Děčíně. Samotné město i jeho okolí nabízí spoustu lákadel k návštěvě, krom zámku i Růžovou zahradu, CHKO Labské pískovce a nedaleké České Švýcarsko.

ČR: Česko vybírá nejlepší destinaci pro rok 2016
Publikováno: 6.8.2016
Agentura CzechTourism vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže o nejlepší turistické atraktivity DestinaCZe 2016. I letos se hlasuje v pěti kategoriích, zastoupeny jsou všechny turistické regiony ČR.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Ústí nad Labem
Pro někoho možná překvapivý turistický cíl, ale svým návštěvníkům má co nabídnout: hrad Střekov,&...
Souvisejicí videa

ČR, Děčín: Růžová zahrada
Tisíce růžových květů zdobí nejpůvabnější kout zámku Děčín. Společnost růží a baroka jsou garante...

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska
Zámek Děčín stojí na skalním ostrohu, nad místem, kde se stéká Labe s Ploučnicí. Děčínský zámek p...

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města
Hrad Střekov je beze sporu symbolem průmyslového města Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalním os...

ČR, Velké Březno: trpaslík mezi zámky
Zámek ve Velkém Březně je vůbec nejmenší zámek v Česku, ale také nejmladší a podle mnohých n...

ČR: Libochovice - pohádkové středohoří
Libochovice leží v litoměřickém okrese na pravém břehu řeky Ohře. Krásné a neprávem trochu opomíj...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.10.2019
Praha nechala zrekonstruovat kobky v nábřežních zdech pražské náplavky. Vzniklý prostor obsadí nájemci. Dny otevřených dveří na Rašínově nábřeží se pro veřejnost uskuteční 23. a 24. října už za provozu.
21.10.2019
Ve čtvrtek 7. listopadu otevře v Trenčíně své brány čtrnáctý ročník festivalu dobrodružných filmů HoryZonty. Akce bude probíhat v kině Hvězda a v klubu Paprsek.
20.10.2019
Martinský cestovatelský festival Bez hranic se již po deváté uskuteční 6.–9. listopadu. Festival opět přinese zajímavé přednášky o cestování, lidech, kultuře i přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 22. 10. 2019
svátek:Sabina
dnes:
úterý 22.10.
14 °C
zítra:
středa 23.10.
13 °C