www.infoglobe.cz » Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer

Norsko: Severské metropole VIII – Lillehammer

Publikováno: 31.12.2016
Dnes navštívíme Lillehammer, dějiště zimní olympiády v roce 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými můstky a pod námi se rozkládá celé město. Po železných schůdkách scházíme podél můstků dolů. Máme štěstí, právě probíhá trénink, a tak si můžeme vychutnat pohled na skokany v akci.

Lillehammer – dějiště olympijských her v r. 1994

trénink na skokanském můstku   skokanské můstky

Další lahůdka je teprve před námi. Návštěva opravdu vydařeného skanzenu Maihaugen. Muzeum lidové architektury bylo otevřeno už v roce 1904. Založil ho norský lékař a sběratel lidového umění Anders Sandvig. Je to vlastně celé město s asi 150 historickými budovami. Obzvlášť příjemné a vlastně i překvapivé je to, že skanzen „žije“. Téměř v každém domku někdo bydlí, přivítají vás, jako byste šli k nim na návštěvu a vyprávějí vám, jak zde žijí a čím se živí. Jsou zde i děti, které v sezoně nechodí do školy, musejí rodičům pomáhat s úrodou. Když se v Rožnově pod Radhoštěm připravovala realizace tamního skanzenu, přijeli se naši učit sem.

skanzen Maihaugen

Nejdříve je třeba zajít do kostela. Před vikingským kostelíkem nás vítá paní, která nás zároveň zve dál. Všichni se způsobně usadíme do lavic a výklad může začít. Tento kostel byl do skanzenu přemístěn z jiného místa. Původně měl tento katolický kostel obdélníkový tvar, tvořila ho jen centrální část nynější stavby. Neměl žádná okna ani osvětlení. Mše probíhala v latinském jazyce – nikdo jí ale nerozuměl, a tak trvala jen 30 minut. Poté co Norsko připadlo pod správu Dánska, byly ke kostelu přistavěny boční strany s okny. Kázalo se v dánštině a do kostela byly umístěny nové lavice. Došlo také ke změně na luteránský kostel. Kázání se protáhlo na 2–3 hodiny. Když se kostel přesouval na své nynější místo, bylo hodně jeho vybavení poškozeno nebo se ztratilo, takže to současné je poskládané z různých míst.

skanzen Maihaugen

Z kostela pokračujeme dál na farmu. Narazíme na útulný dřevěný domek, uvnitř sedí matka se dvěma dětmi, které něco vyšívají. Usadíme se ke stolu a poslechneme si vyprávění z minulosti. Dozvídáme se, že na farmách býval dům letní a zimní. Ten letní byl výrazně větší – musela se do něj vejít celá rodina i s čeledíny. Všichni zasedali k jednomu stolu. V chalupě spal jen farmář s rodinou, děvečka a čeledíni spali u dobytka. Dozvídáme se, co jedli, pili a jak život na farmě probíhal. Vyprávění je velmi zajímavé, poté máme prostor si prohlédnout celou farmu, včetně chlévů. Poměrně velkým zážitkem je návštěva místní školy. Paní učitelka už nás čeká před budovou. Děvčata mají své místo napravo učebny, chlapci zase nalevo. Začíná výuka. Probereme výslovnost zvláštních norských písmen, která v češtině nenajdeme. Paní učitelka vše píše na tabuli a následně nás zkouší. Napotřetí se zdá, že jsme byli úspěšní, tak si zazpíváme nějakou českou národní a hodina již pomalu končí. Naše průvodkyně působí opravdu věrně a všichni jsme si to dost užili.

skanzen Maihaugen   skanzen Maihaugen

Stoupáme do mírného kopce až k rybníku a pokračujeme do novější části. Tedy novější, jsou zde domy z počátku dvacátého století. Nejdříve jsem si říkala, že dovnitř ani nemusím, ale naštěstí jsem si to rozmyslela. Je to tu báječné. Nábytek, kuchyňské zařízení – vše mi připomíná dětství.

skanzen Maihaugen

Pokračujeme vesničkou dál a je to čím dál hezčí, nechybí voňavá cukrárna, důležitá lékárna, pošta ani nádraží, někde jsou živí obyvatelé, jinde třeba figuríny. Abych si tu atmosféru náležitě vychutnala, objednávám místní specialitu – lahodné vafle s domácí marmeládou a zakysanou smetanou.

skanzen Maihaugen   skanzen Maihaugen

Čas letí jako splašený, musíme se vydat na cestu. Před námi je asi 7 hodin dlouhý přejezd do Stockholmu, v kempu Ängby bychom měli být nejpozději do 22 h.

GPS: 61°06'51.4"N 10°27'58.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Jak jsem vozil Nory (webinář)
Publikováno: 13.11.2020
Nenechte si ujít on-line dvouhodinovou přednášku cestovatele, profesionálního řidiče i autora knižních bestsellerů Ondřeje Sokola – Jak jsem vozil Nory, a to ve středu 18. listopadu od 19 hodin.

Švédsko: Severské metropole I – cesta a Göteborg
Publikováno: 12.11.2016
Dnešním článkem začíná náš seriál o severských metropolích. Kam všude se s cestovatelkou Magdalénou Radostovou podíváme, se budete dozvídat následujících 11 sobot.

Dánsko: Severské metropole XI – Kodaň
Publikováno: 21.1.2017
Hezké zážitky rychle utíkají, a tak je tu poslední místo, kam se podíváme – Kodaň. Hlavní město Dánska leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager. Kodaň je příjemné moderní město, které mnozí obdivují a rádi se sem vracejí.

Švédsko: Severské metropole X – Stockholm – kolem ostrovů
Publikováno: 14.1.2017
Plujeme podél ostrova Djurgården, kde je několik zajímavých muzeí. Například i muzeum Vasa, o kterém si můžete přečíst v předešlém článku. Ostrov býval loveckou oborou, kterou spravoval král. V současnosti tu najdete národní park Ekoparken. Jedná se o jediný národní park na světě, který leží v centru hlavního města. Najdete tu také nejstarší zábavní park Švédska, půvabný zámek Rosendal a od roku 2013 také muzeum skupiny ABBA.

Švédsko: Severské metropole IX – Stockholm
Publikováno: 7.1.2017
Jsme v kempu nedaleko Stockholmu a vyrážíme na prohlídku města, ale nejdřív se zastavíme v muzeu Vasa.

Švédsko: Severské metropole II – Göteborg – prohlídka města
Publikováno: 19.11.2016
Společně se vydáváme směr náměstí Götaplatsen. Město je velmi klidné, téměř nikoho nepotkáváme. Déšť ustal, ale nepříjemný vítr fouká dál. Pomalu přicházíme k zajímavé soše – revolver se zauzlenou hlavní. Autorem je jeden z nejznámějších představitelů moderního švédského umění – sochař a malíř Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umělec žil nějakou dobu v USA a roku 1980 byl natolik šokován zastřelením Johna Lennona, že vytvořil tuto sochu, kterou nazval Non Violence (Nenásilí). Originál je umístěn před budovou OSN v New Yorku, další můžete najít v různých evropských městech – Berlíně, ve švédských městech Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francouzském městě Caen a v lucemburském Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropole III – Göteborg – pokračujeme v prohlídce města
Publikováno: 26.11.2016
Začínáme prohlídkou luteránského kostela Domkyrkan, který byl dvakrát zničen požárem. První katedrála vznikla v letech 1624–1627. Svatyně byla vysvěcena roku 1633. Bohužel v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požáru a celkem 211 okolních budov lehlo popelem. Ztráty na životech byly také značné a hledal se prostor vhodný jako pohřebiště. Tím se nakonec stal park v okolí katedrály, kde bylo uloženo až 20 000 ostatků.

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy
Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Norsko, Severské metropole V – Oslo – prohlídka města
Publikováno: 10.12.2016
Míříme do centra k městské radnici Rådhuset – zvláštní budově v neoklasicistním stylu. Nepřehlédnutelné jsou dvě obdélníkové věže nad spodní částí objektu. Ta východní je vysoká 66 metrů a uvnitř je umístěna zvonkohra s 38 zvony, severní je o něco nižší, měří 63 metrů. Rovněž astronomické hodiny, které najdete na jižní straně, jsou unikátní, patří k největším v Evropě, ciferník má průměr 8,6 m a ručička je dlouhá 5,7 m. Přiznám se, že první dojem na mě radnice nedělá nejlepší a později se také dozvídám, že i obyvatelé si na ni museli postupně zvyknout. Nyní však neodmyslitelně patří k městu a místní jsou na ni náležitě hrdí. Jistě i díky nádhernému interiéru.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
7 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X