www.infoglobe.cz » Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka II

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka II

Publikováno: 1.3.2012
Dnes se vydáme na prohlídku jednoho z nejzajímavějších technicko-technologických muzeí v rámci Slovenska.

Navštívíme areál pánevního solivaru, v minulosti sloužícího pro těžbu a zpracování prešovské soli, který nemá v oblasti technických památek na území Slovenska obdoby.

Solivar dnes - unikátní technická památka

Dnes může návštěvník tohoto zajímavého muzea obdivovat unikátní komplex technických objektů pocházejících ze 17. století, které sloužily k čerpání a vaření soli ze solanky.

gágel
gágelNad šachtou Leopold (jáma se původně nazývala Císařská) bylo postaveno důmyslné tažné zařízení nazývané „gápel“. Právě zde se odborným výkladem začíná i prohlídka muzea.

měch na vytahování solanky měl obsah 5-7 hektolitrůDá se tu vidět velmi starý, avšak dodnes funkční tažný stroj i později používané elektrické tažné zařízení. Nahlédnout zde můžete i do jámy se solankou, kterou po vytěžení uskladňovali do osmi dřevěných nádrží na kamenných podstavcích na terasách ve svahu, každá z nich měla obsah 1320 hektolitrů. V této budově návštěvníci procházejí po dřevěné lávce nad nádržemi. Z poslední nádrže se solanka samospádem sváděla do předehřívání a následně do odpařovací pánve. Na přelomu 18. a 19. století byly postaveny dvě varny - František a Ferdinand. Do dnešních dnů se zachovala pouze jedna z nich - varna František, avšak ani ta už nemá původní podobu, protože ji zničil silný požár. Dnes zde můžete vidět expozici s mnoha dobovými fotografiemi, ale také dřevěné nářadímnožství zajímavých zmenšených modelů. Poslušné děti, které klidně vydržely téměř hodinovou prohlídku muzea, si mohou na konci prohlídky na vlastní pěst vyzkoušet modely. Tak nejen nejmenší, ale také my dříve narození, určitě pochopíme, jak celý tento důmyslný systém fungoval. V solné varně se prohlídková trasa v prešovském solivaru končí. Cesta soli však pokračovala. Sůl se z varny do skladu převážela v malých dřevěných vozících po kolejích. Ze skladu však mnoho nezůstalo, protože v roce 1986 vyhořel. Kdysi měl areál bývalého pánevního solivaru více objektů, ale dnes už jde jen o budovy bez příslušného technického zařízení. Například turňa - zvonice, postavená na návrší, v minulosti plnila funkci klepačky. Klepání na desku horníkům sdělovalo např. začátek pracovní doby či jiné významné nebo mimořádné události. V roce 1970 byl celý areál těžby soli prohlášen za národní kulturní památku.

Malá zajímavost na závěr

Možná jste i vy už někdy slyšeli o nádherných solnobanských krajkách. Solivar byl v minulosti známý jako centrum paličkovaného krajkářství. Pro manželky a děti místních horníků bylo krajkářství dalším vítaným zdrojem příjmů pro celé rodiny.

Text: O. Maňáková
Foto: O. Maňáková a O. Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Prešov
Publikováno: 4.3.2009
Prešov nebo také rusínsky Prjašev, německy Preschau nebo maďarsky Eperjes, se nachází na východním Slovensku a je hlavním městem Prešovského samosprávného kraje.

SR, Prešov – drahokam Šariše
Publikováno: 11.5.2016
Dnes se vydáme do třetího největšího města Slovenska, abychom poznali jeho krásy, památky i zajímavosti. Nachází se v kraji, který je po něm pojmenován. Město je známé díky soli i Turínskému plátnu a v neposlední řadě je vstupní branou do rázovitého regionu Šariš. Pokud jste tipovali, že je řeč o Prešově, tak jste uhodli.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů I
Publikováno: 18.3.2024
Nejlidnatějším krajem Slovenska je Prešovský kraj, který se nachází na severu východního Slovenska. Na jeho území se rozprostírají regiony Spiše, Šariše a Zemplína. Ty oplývají nádhernými městy, osobitou kulturou i přírodními unikáty, které budeme v následujících týdnech představovat a inspirovat vás k jejich návštěvě.

Východní Slovensko: Drienica – výstup na Lysou
Publikováno: 2.2.2012
Vánoční svátky i příchod nového roku jsme oslavili u rodičů mého manžela, ve východoslovenském městečku Sabinov. Jelikož Markova mamina je znamenitá kuchařka, není divu, že už po dvou dnech jsem měla problém zapnout rifle. Dobroty na stole však každým dnem přibývaly. A tak jsme se dohodli, že si dáme každý den kromě dobrot i malý výlet do okolí, ať se alespoň trošku rozhýbeme.

Východní Slovensko – návštěva Mořského oka a ochutnávka vína
Publikováno: 20.8.2015
Poté, co jsme strávili den v Herlanech, přesunuli jsme se po silnici E58 do obce Orechová, která se nachází v okrese Sobrance. Kromě ochutnávky vína jsme si naplánovali i výlet k Mořskému oku, který jsme uskutečnili další den. Jak to dopadlo, se dozvíte v následujících řádcích.

SR, Háj: cesta ke kouzelným vodopádům - VIDEO
Publikováno: 1.9.2015
Přeneste se s námi do krásného údolí Slovenského krasu mezi Hájský vrch a Miglinc, kde leží malebná vesnička Háj. Ta nabízí vyjížďky na nedalekou Zádielskou planinu nebo středověký Turňanský hrad. Ale my dnes navštívíme jinou pozoruhodnost, a to Hájské vodopády a kaskády.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy I – putování divočinou
Publikováno: 15.11.2015
Bukovské vrchy jsou nevysoké pohoří ležící na úplném východě Slovenska s přesahem do sousedního Polska ze severu a do Ukrajiny na východě. Převážná část území je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národního parku Poloniny, který zde byl vyhlášen v roce 1997.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy II – putování divočinou
Publikováno: 22.11.2015
Po dlouhé cestě vlakem a autobusem jsme v sobotu odpoledne konečně dorazili do nejvýchodnější vesnice Slovenska – Nové Sedlice. Protože hned po příjezdu ještě vydatně pršelo, zamířili jsme rovnou do místního penzionu Kremenec, kde se dá kromě ubytování za nevelké peníze i slušně najíst. Samozřejmě jsme také nemohli pohrdnout východoslovenským pivem Šariš, které nám však ve srovnání s českými pivy přišlo poněkud vodové.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy III – putování divočinou
Publikováno: 29.11.2015
Následujícího dne jsme se probudili do slunečného, i když poněkud chladného rána. Po zjištění, s kolika pavouky jsme strávili noc a kolik je v chatě děr, jsme se posilnili, sbalili a vyrazili na poslední část našeho přechodu Bukovských vrchů. Na tento den byl plánovaný již jen sestup po modré turistické značce přes bývalou vesnici Ruské, sedlo Zálomy a rozcestí Smrekovica až do obce Runina, který měl trvat přibližně 3 hodiny. Reálný čas byl však asi o hodinu delší, protože jsme po cestě dělali pravidelné zastávky na focení a doplňování energie.

Východní Slovensko, Vihorlat I – putování divočinou
Publikováno: 6.12.2015
Vihorlat (chcete-li Vihorlatské vrchy) je pohoří vulkanického původu směrem na jih od Bukovských vrchů. Převážná část pohoří byla formována v období neogénu (mladší třetihory) a geomorfologický vývoj byl dokončen zhruba před 9 milióny let.

Východní Slovensko, Vihorlat II – putování divočinou
Publikováno: 13.12.2015
Následující ráno bylo opět ve znamení krásného a slunečného dne. Po sbalení všech věcí jsme vyrazili směrem vzhůru po žluté turistické značce, která nás dovedla na červenou magistrálu. Dále jsme pokračovali po zelené značce až do Polany. Odtud jsme stoupali po lesní neznačené cestě až k vrcholu Vihorlat, který měl být zlatým hřebem dnešního dne.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka I
Publikováno: 23.2.2012
Dnes se společně opět vydáme na východní Slovensko. V našem dvoudílném seriálu navštívíme jednu z nejpozoruhodnějších technických památek na Slovensku – prešovský Solivar.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.

Prešov: Rekonstrukce historického solivaru
Publikováno: 19.2.2012
Historická budova výroby soli v Prešově, v městské části Solivar, se dočká rekonstrukce. Solivar, který v roce 1986 vyhořel, čeká na jaře přestavba, po které tu vzniknou prostory pro muzejní činnost a kulturní a společenské akce.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR, Hájské vodopády – krása vody
Nedaleko malebné vesničky Háj se nachází okouzlující příroda Slovenského krasu s řadou vodop...

SR: Prešov – Národní kulturní památka Solivar
Prešovský Solivar je jedna z nejpozoruhodnějších technických památek v rámci Slovenska. Areál pán...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Čergov - Z Drienice na Lysou
Jen čtyři kilometry od východoslovenského okresního města Sabinov leží obec Drienica, která je me...


Souvisejicí videa

SR, Spišský hrad – monumentální krása
Na rozhraní Prešovského a Košického kraje či regionů Spiš a Šariš se nachází jedna unikátní střed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X