www.infoglobe.cz » Francie, Bretaň – megality a Saint-Malo

Francie, Bretaň – megality a Saint-Malo

Publikováno: 18.11.2016
Dnes opustíme Normandii a vydáme se dále na západ – do sousedního kulturně-historického regionu Bretaň.

Jméno oblasti pochází z římského jména Britannia a nemýlíte se, pokud si myslíte, že je spjato se jménem Británie. V latině totiž Britannia znamená „země Britů“ a Bretani se často říká Malá Británie. Rozloha regionu činí 27 tisíc km2 a žije v něm 3,2 milionu obyvatel.

Osídlení Bretaně lidmi, konkrétně neandrtálci, započalo v raném paleolitu. V tomto ohledu je významným místem komuna Plouhinec, která leží přímo na pobřeží Atlantického oceánu. Bylo zde nalezeno nejstarší ohniště na světě, které naši předci založili před přibližně 450 tisíci lety.

Table des Merchands

Během neolitu začaly být po Bretani stavěny megality, a to dokonce v takovém množství, že je region považován za jádro megalitické kultury. Prim v něm má oblast zálivu Golfe du Morbihan, o němž se praví, že je v něm tolik ostrovů, kolik je dní v roce. Koncentrace megalitů je zde obrovská. Najdete tu gigantické menhiry, stupňovité pyramidy, kamenné kruhy, dolmeny atd.

Třeba na louce v komuně Locmariaquer leží Er Grah – menhir, který byl vztyčen přibližně 4 700 př. n. l. Tento dvacetimetrový blok kamene je největším jednolitým kusem kamene, který lidé v období neolitu vztyčili. Váží asi 330 tun a okolo 4. tisíciletí př. n. l. se zřítil a rozlomil na několik kusů. Na základě nejnovějších výzkumů se badatelé spíše přiklánějí k názoru, že menhir chtěl někdo zničit záměrně, a proto ho svalil.

Er Grah

Nedaleko Er Grahu můžete ještě zajít k Table des Marchands, což je obrovský dolmen (pozn. red. – pohřební památník z velkých kamenných bloků s krycí deskou), na jehož stavbu neolitičtí lidé částečně využili materiál z velkého menhiru. Do stěn uvnitř hlavní místnosti dolmenu jsou vytesána vyobrazení sekyry a pluhu taženého volem.

Po tajemných megalitech se vyplatí podívat se do přístavního města Saint-Malo, které je nejoblíbenějším turistickým místem v Bretani. Saint-Malo si ponechalo ráz středověkého pobřežního města. V minulosti však bylo známé hlavně jako místo, kde se koncentrovali korzáři a podle toho se mu i říkalo – cité corsaire. Mimochodem ze Saint-Malo se na své objevitelské cesty vydal Jacquest Cartier. Možná vám jeho jméno není příliš známé, ale tento mořeplavec je považován za objevitele Kanady. Stejně tak první kolonisté, kteří osídlili Falklandské ostrovy, pocházeli z tohoto krásného města.

Saint-Malo

Za druhé světové války bylo centrum města až na hradební zdi z velké části zničeno. Naštěstí byla po válce zahájena celková rekonstrukce, díky níž bylo postaveno znovu v původním stylu, včetně úzkých uliček a vysokých žulových domů.

Saint-Malo

Doporučujeme se vydat na městské hradby postavené ve 12. století. Celý okruh projdete tak do hodiny. Obzvláště krásné pohledy na město a okolí si užijete z hradebních bašt. Pokud vás budou zajímat detaily o historii města, pak zavítejte do Château de St-Malo (byl postaven vévody z Bretaně během 15. a 16. století). Sídlí zde totiž Musée d'Histoire de St-Malo, které vám kromě politických dějin představí i historii všedního dne města a místní slavné rodáky, včetně zmíněného Cartiera, ale také třeba spisovatele Chateaubrianda nebo „krále korzárů“ Surcoufa. Navíc zámecká věž (podobně jako hradby) nabízí skvělý výhled.

GPS: (Saint-Malo) 48°39'03.5"N 2°01'24.6"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Myrabella, Myrabella (2), Nataraja, Fabos, PlineDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Normandie – hřbitov amerických vojáků a další zajímavá místa
Publikováno: 11.11.2016
Po úchvatném Le Mont-Saint-Michel lze těžko věřit, že v Normandii naleznete zajímavější místo. Ale přesto pro vás máme několik tipů, kam vyrazit.

Francie, Bretaň – Rennes
Publikováno: 25.11.2016
Vyprávění o Bretani bude dnes pokračovat zastávkou v Rennes, městě v srdci regionu, které je zároveň jeho hlavním městem. Nikoliv tedy v Nantes, které je „pouze“ největším městem. Rennes je skvělým místem pro poznání kultury francouzského severu. Plavební kanál Canal d'Ille-et-Rance spojuje Ille s řekou Rance, čímž má město říční spojení se Saint-Malo a tím i s Lamanšským průlivem.

Francie, Bretaň – Nantes I
Publikováno: 2.12.2016
Po zastávce v Rennes, hlavním městě Bretaně, se podíváme do Nantes, nejlidnatějšího města regionu a šestého nejlidnatějšího města Francie. Známý americký magazín Time dokonce Nantes označil za nejlepší evropské město pro život.

Francie, Bretaň – Nantes II
Publikováno: 9.12.2016
Byla by škoda opustit Nantes po tak krátké návštěvě. Dnes se sem proto vydáváme znovu, abychom toto město poznali o něco lépe. Stojí to za to.

Francie, Burgundsko – Cluny, Vézelay, Dijon
Publikováno: 16.12.2016
Naše cestování po historických regionech, místech a městech Francie dnes pokračuje směrem na východ země – do Burgundska.

Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře
Publikováno: 30.12.2016
Gaskoňsko je dalším z historických regionů Francie, do kterého se na našich toulkách vydáme. Najdete ho na jihozápadě země a sousedí se Španělskem. Klasickým obrázkem tohoto regionu jsou vlnitá pole, slunečnice, prázdné silnice a klid.

Francie, Bretaň – země megalitů, kalvárií, keltské kultury a bouřícího Atlantiku
Chtěli byste na svých cestách navštívit místo plné dechberoucích přírodních krás a zajímavé kultury, vydat se do divočiny, nechat se v hospůdkách unášet chytlavými rytmy zdejší tradiční hudby i kulinářskými specialitami, ale nechce se vám přitom cestovat moc daleko? Že je prý na to Evropa moc civilizovaná? Ale kdeže, vyvedu vás z omylu. Stačí se vydat do Bretaně.

Francie, Normandie – Le Mont-Saint-Michel
Publikováno: 4.11.2016
Normandii si fanoušci válečných filmů vybaví především v souvislosti s vyloděním spojeneckých vojsk v červnu 1944. Normandie ale má samozřejmě dlouhou a bohatou historii. Její vlajku zdobí tři zlatí leopardi na červeném poli. Familiárně se jim říká „les treis cats“ neboli tři kočky.


Souvisejicí fotogalerie

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 10. 12. 2019
svátek:Julie
dnes:
úterý 10.12.
0 °C
zítra:
středa 11.12.
-1 °C