www.infoglobe.cz » Francie, Champagne  – ráj vína I

Francie, Champagne – ráj vína I

Publikováno: 6.1.2017
Champagne je domovem vína – šampaňského. Tento historický region leží na severozápadě Francie. Oproti Gaskoňsku, které jsme navštívili minulý týden, je spíše chladnější. Blízkost Champagne k Paříži byla základním předpokladem pro ekonomický úspěch regionu, nicméně tudy často pochodovaly armády, které táhly na francouzskou metropoli a nezdráhaly se pustošit vše, co jim stálo v cestě.

Tradice pěstování vína je zde velmi dlouhá. První vinice zde založili již starověcí Římané. Ale počátek zlatého věku nastal až za Huga Kapeta, který byl v 10. století korunován v remešské katedrále králem franské říše. Ten totiž měl víno z Champagne na svém korunovačním banketu, čímž začala tradice, která z vína udělala prominentní francouzský mok.

Champagne

Nejhorším obdobím pro Champagne byla první a druhá světová válka. v té první lehla popelem katedrála v Remeši a z vinic se staly krátery nebo ležely ladem, ale i tak se místním dařilo produkci vína zachovat.

Druhá světová válka nebyla pro region tak tragická jako ta předchozí, ale přesto místní produkce vína trpěla. Mimochodem když došlo k podepsání bezpodmínečné kapitulace nacistického vrchního velitele Jodla, tak se následující den slavilo – jak jinak než místním vínem. V současnosti se lahví vína z Champagne prodává přibližně 200 milionů ročně.

banketní sál zvenční

Vydejme se ale do jednoho z hlavních lákadel v oblasti – je jím město Remeš. Co si v něm nesmíte nechat ujít? Nejprve namiřte své kroky ke katedrále Notre-Dame. Tento gotický chrám byl postaven už ve 12. století a je ozdoben krásnými vitrážovými okny. Uvnitř můžete spatřit například gotické varhany a z venčí si povšimněte orloje. Jak bylo naznačeno výše, mnozí z francouzských králů byli v katedrále v Remeši korunováni. Pro zajímavost – katedrála je 149 metrů dlouhá a její věže sahají do 82 metrů.

remešská katedrála

Jakmile se do sytosti nabažíte katedrály, vydejte se do Palais du Tau, který je bývalou rezidencí remešského arcibiskupa. Po korunovaci, která se odehrála v sousední katedrále, probíhaly právě v tomto paláci honosné bankety, které daly vínu z Champagne prestiž. První doložený korunovační banket zde proběhl v roce 990 a ten poslední roku 1825.

Palais du Tau

Ještě v římských dobách zde stála vila, kterou později nahradil palác. Jméno Tau (písmeno T v řecké abecedě) se údajně používá od počátku 12. století a je dán tvarem paláce, který písmeno připomíná. V paláci sídlí muzeum, které vystavuje sochy (ačkoli některé jsou bohužel v žalostném stavu) a tapiserie pocházející z katedrály. Výška vstupného v porovnání s rozsáhlostí sbírky se zdá spíše nadsazená, zaplatíte 7,5 eur. Palác, který ročně navštíví na 100 tisíc lidí, spadá pod ochranu organizace UNESCO.

Pokračování za týden...

GPS: 48°55'13.4"N 4°09'23.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: G. Garitan, Ludovic Péron, Vassil, Sand, GaritanDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře
Publikováno: 30.12.2016
Gaskoňsko je dalším z historických regionů Francie, do kterého se na našich toulkách vydáme. Najdete ho na jihozápadě země a sousedí se Španělskem. Klasickým obrázkem tohoto regionu jsou vlnitá pole, slunečnice, prázdné silnice a klid.

Francie, Champagne – ráj vína II
Publikováno: 13.1.2017
V minulém díle jsme zmínili, že bezpodmínečná kapitulace Německa, která se uskutečnila v Remeši, byla na oslavu spojeneckého vítězství zapita vínem z Champagne. Tomuto historickému aktu je věnováno Musée de la Reddition, které se nachází v domě, kde měl americký generál Dwight Eisenhower dočasně svůj hlavní stan. V muzeu visí na zdech bojové plány, fotografie, různé vojenské artefakty a můžete zhlédnout i krátký dokumentární film. Za 4 eura muzeum rozhodně stojí.

Francie, Nancy –  město secesního umění
Publikováno: 18.2.2018
Dnes vás zavedeme do regionu Lotrinska, kde navštívíme malebné město Nancy, které je zároveň hlavním městem prefektury Meurthe-et-Moselle.

Francie, Paříž I. – město večné krásy
Publikováno: 28.5.2014
Dnes začíná náš nový seriál o městě, které se řadí mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější metropole světa. Ano, je to francouzské hlavní město Paříž. Společně se vydáme na procházku po těch nejvychytanějších místech a povíme si jeho tajuplné příběhy.

Francie, Paříž II. – město slavných a moudrých
Publikováno: 4.6.2014
Po minulém letmém představení Paříže se dnes vydáme na jeho konkrétnější místa. Náš výlet začneme v Latinské čtvrti, projdeme si dva nádherné bulváry a navštívíme i snad nejznámější hrobku ve městě.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě I.
Publikováno: 12.7.2015
Chtěla jsem vyrazit někam na výlet, a tak jsem sedla k internetu a zkoumala své možnosti. Po chvilce hledání je rozhodnuto. Vítězí Paříž! Výlet to bude sice krátký, ale nabitý zajímavým programem.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě II.
Publikováno: 19.7.2015
Po Lucemburských zahradách pokračujeme ke světoznámé univerzitě Sorbonna, o jejíž rozvoj se postaral sám kardinál Richelieu. Financoval její rekonstrukci a změnil dříve obyčejné koleje pro chudé studenty teologie na významné centrum vzdělanosti.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě III.
Publikováno: 26.7.2015
Nedělní program je velice lákavý. Po snídani opouštíme hotel, odvážíme část turistů do Paříže k individuálnímu programu a směřujeme do Giverny. Městečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okouzlí. Obzvlášť, když dorazíte ve slunečný den.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 8. 2019
svátek:Sandra
dnes:
pátek 23.8.
24 °C
zítra:
sobota 24.8.
25 °C