Francie, Dijon – město středověké architektury

Podzimní čtení vám přináší:
Dijon je nejhustěji osídlená část Burgund. Ve městě samotném žije kolem 150 tisíc obyvatel a má za sebou staletí slavných dějin. Za starého režimu (t.j. před Velkou francouzskou revolucí) bylo známé jako Zlaté město a dnes je ekonomické centrum oblasti slavné především pro svůj potravinářský průmysl.
Středověký význam Dijonu spočíval v něčem jiném. V 5. století bylo město na čas sídlem biskupů z Langres. V 8. století město napadli Arabové. O dvě století později otec William z Volpiana začal rekonstruovat opatství svatého Benigna a nechal zde postavit rotundu s hrobkou zmíněného svatého.
19. století bylo pro město velkou transformací. Vznikly zde různé školy a začala těžba železných rud. Navíc se stavbou Burgundského vodního kanálu bylo město lépe propojeno se zbytkem země a jeho ekonomická důležitost ještě více vzrostla. Staré městské hradby byly zbořeny a nahrazeny typickými širokými bulváry, ale bohužel byl zničen také hrad postavený Ludvíkem XI. (1461 – 83).
Architektura v Dijonu je velice podmanivá. Sakrální budovy jsou reprezentovány především gotickou katedrálou svatého Benigna Dijonského, která byla dostavěna ve 13. století. Chrám byl ve 12. století poškozen požárem, který zasáhl také město.
Dalším reprezentantem gotické architektury je Notre-Dame de Dijon. Během stavby tohoto kostela, která probíhala v letech 1220 – 1240, byly použity některé nové stavební postupy. V 80. letech 19. století proběhla rekonstrukce, včetně renovace všech soch. Při venkovní prohlídce chrámu si povšimněte jednoho z městských symbolů, sovy Notre-Dame de Dijon.
Mezi dijonskými symboly se řadí La Porte Guillame, vítězný oblouk postavený na místě staré středověké brány, která pochází z 12. století. Vítězný oblouk vznikl v roce 1788 jako pocta burgundskému guvernérovi princi de Bourbon-Condé.
Tour Philippe le Bon je 52 metrů vysoká věž, která vznikla v polovině 15. století na základech staré římské věže. Na vrchol vede spirálovité schodiště o 316 schodech. Stavba, z jejíhož vrcholu je vidět na celý Dijon, byla ve středověku symbolem moci vévodů burgundských.
U věže stojí známý palác burgundských vévodů. Toto majestátní sídlo se začalo stavět v polovině 14. století a 15. století. Nejstarší jeho součástí je věž Le Tour de Bar. V každém z jejich tří pater jsou prostorné místnosti s velkými krby. Levé křídlo paláce kdysi tvořila soukromá kaple Le Sainte Chapelle, která však byla na začátku 19. století zbourána, aby uvolnila místo divadlu.
Dnes je palác muzeem výtvarného umění. Je to vůbec jedno z největších a nejstarších muzeí ve Francii (bylo založeno roku 1787). Najdete v něm například starověké egyptské pohřební umění, renesanční malby, malby 19. století či výstavy současných umělců.
Text: Maxim Kucer
Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org: Edward, G CHP, StéphaneMarie, Alchemica, David Monniaux, Mossot
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Francie: Dům a zahrada Clauda Moneta - impresionismus v celé své kráse

Francie, Paříž XVII.: Tour Montparnasse - zážitek na celý život

Francie, Paříž IV. – cestou ke katedrále Notre Dame

Francie, Paříž III. – historie omotaná zelení

Francie, Paříž II. – město slavných a moudrých

Francie, Paříž I. – město večné krásy

Francie: Nice – středomořské letovisko

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.

Francie, Nancy – město secesního umění

Francie: Guadeloupe - klenot Karibiku
Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska

Francie – jen střípky z této krásné země

Francie: Paříž – město inspirace

Francie: La Norma - pohodové lyžování
Lokace:
