www.infoglobe.cz » Francie, Dijon – město středověké architektury

Francie, Dijon – město středověké architektury

Publikováno: 27.10.2022
Jméno Dijon je u nás notoricky známé. Je to označení oblíbeného typu hořčice a dnes se dozvíte také něco o místě, odkud tato pochoutka pochází.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Dijon je nejhustěji osídlená část Burgund. Ve městě samotném žije kolem 150 tisíc obyvatel a má za sebou staletí slavných dějin. Za starého režimu (t.j. před Velkou francouzskou revolucí) bylo známé jako Zlaté město a dnes je ekonomické centrum oblasti slavné především pro svůj potravinářský průmysl.

Dijon

Středověký význam Dijonu spočíval v něčem jiném. V 5. století bylo město na čas sídlem biskupů z Langres. V 8. století město napadli Arabové. O dvě století později otec William z Volpiana začal rekonstruovat opatství svatého Benigna a nechal zde postavit rotundu s hrobkou zmíněného svatého.

Dijon

19. století bylo pro město velkou transformací. Vznikly zde různé školy a začala těžba železných rud. Navíc se stavbou Burgundského vodního kanálu bylo město lépe propojeno se zbytkem země a jeho ekonomická důležitost ještě více vzrostla. Staré městské hradby byly zbořeny a nahrazeny typickými širokými bulváry, ale bohužel byl zničen také hrad postavený Ludvíkem XI. (1461 – 83).

Dijon

Architektura v Dijonu je velice podmanivá. Sakrální budovy jsou reprezentovány především gotickou katedrálou svatého Benigna Dijonského, která byla dostavěna ve 13. století. Chrám byl ve 12. století poškozen požárem, který zasáhl také město.

Dijon

Dalším reprezentantem gotické architektury je Notre-Dame de Dijon. Během stavby tohoto kostela, která probíhala v letech 1220 – 1240, byly použity některé nové stavební postupy. V 80. letech 19. století proběhla rekonstrukce, včetně renovace všech soch. Při venkovní prohlídce chrámu si povšimněte jednoho z městských symbolů, sovy Notre-Dame de Dijon.

Dijon

Mezi dijonskými symboly se řadí La Porte Guillame, vítězný oblouk postavený na místě staré středověké brány, která pochází z 12. století. Vítězný oblouk vznikl v roce 1788 jako pocta burgundskému guvernérovi princi de Bourbon-Condé.

Dijon

Tour Philippe le Bon je 52 metrů vysoká věž, která vznikla v polovině 15. století na základech staré římské věže. Na vrchol vede spirálovité schodiště o 316 schodech. Stavba, z jejíhož vrcholu je vidět na celý Dijon, byla ve středověku symbolem moci vévodů burgundských.

Dijon

U věže stojí známý palác burgundských vévodů. Toto majestátní sídlo se začalo stavět v polovině 14. století a 15. století. Nejstarší jeho součástí je věž Le Tour de Bar. V každém z jejich tří pater jsou prostorné místnosti s velkými krby. Levé křídlo paláce kdysi tvořila soukromá kaple Le Sainte Chapelle, která však byla na začátku 19. století zbourána, aby uvolnila místo divadlu.

Dijon

Dnes je palác muzeem výtvarného umění. Je to vůbec jedno z největších a nejstarších muzeí ve Francii (bylo založeno roku 1787). Najdete v něm například starověké egyptské pohřební umění, renesanční malby, malby 19. století či výstavy současných umělců.

 

GPS: 47°19'17.9"N 5°02'29.0"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org: Edward, G CHP, StéphaneMarie, Alchemica, David Monniaux, MossotDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie: Dům a zahrada Clauda Moneta - impresionismus v celé své kráse
Publikováno: 8.8.2011
Podívejte se, kde lze na vlastní oči spatřit krajinné motivy, ze kterých čerpal světoznámý impresionista.

Francie, Paříž XVII.: Tour Montparnasse - zážitek na celý život
Publikováno: 17.9.2014
Chcete mít celou Paříž pod sebou a kochat se nádherným výhledem na toto fascinující město? A přitom vidět i Eiffelovku?

Francie, Paříž IV. – cestou ke katedrále Notre Dame
Publikováno: 18.6.2014
V minulé části našeho seriálu jsme se na Paříž podívali z pohledu milovníků přírody a zeleně, která je ve městě zastoupena v podobě parků a zahrad. Dnes se z jedné takové oázy klidu a odpočinku vydáme ke snad nejznámějšímu ostrovu této metropole, kde se nachází proslulá dominanta - katedrála Notre Dame.

Francie, Paříž III. – historie omotaná zelení
Publikováno: 11.6.2014
V našich toulkách po Paříži budeme pokračovat i dnes. Zvolníme tempo poznávání historie a více dáme prostor krásám přírody. Ta je v Paříži zastoupena v mnoha podobách. Snad ty nejkrásnější ukázky jsme se rozhodli hledat v nádherných parcích či zahradách.

Francie, Paříž II. – město slavných a moudrých
Publikováno: 4.6.2014
Po minulém letmém představení Paříže se dnes vydáme na jeho konkrétnější místa. Náš výlet začneme v Latinské čtvrti, projdeme si dva nádherné bulváry a navštívíme i snad nejznámější hrobku ve městě.

Francie, Paříž I. – město večné krásy
Publikováno: 28.5.2014
Dnes začíná náš nový seriál o městě, které se řadí mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější metropole světa. Ano, je to francouzské hlavní město Paříž. Společně se vydáme na procházku po těch nejvychytanějších místech a povíme si jeho tajuplné příběhy.

Francie: Nice – středomořské letovisko
Publikováno: 13.9.2013
Nice kolem roku 350 př. n. l. založili Řekové z Marseille a z města se rychle stal vytížený přístav. V 7. století n. l. se město připojilo k janovské lize a odrazilo saracénský nájezd. Nicméně, o století později Saracéni dvakrát město dobyli a vyplenili.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.
Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Francie, Nancy –  město secesního umění
Publikováno: 18.8.2021
Dnes vás zavedeme do regionu Lotrinska, kde navštívíme malebné město Nancy, které je zároveň hlavním městem prefektury Meurthe-et-Moselle.

Francie: Guadeloupe - klenot Karibiku
Publikováno: 28.5.2012
Guadeloupe patří k jednomu z francouzských departamentů. Co vše se zde skrývá?


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: La Norma - pohodové lyžování
Pojďte se s námi podívat do jednoho malého lyžařského střediska ve Francii. Skutečnost, že j...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
20.5.2023
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 28. 5. 2023
svátek:Vilém
dnes:
neděle 28.5.
11 °C
zítra:
pondělí 29.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X