www.infoglobe.cz » Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.

Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.

Tento rok se Marseille stalo evropským městem kultury spolu s východoslovenským městem Košice, které je jeho letošním evropským kulturním dvojčetem. To znamená, že město po dobu jednoho roku organizuje různé události, které mají silný evropský podtext. Marseille je ale bez toho významným francouzským kulturním centrem. Najdete zde operu, mnoho divadel, kin nebo galerií. Každý červen se v Marseille konají různé festivaly, které často nabízejí bezplatně hudební vystoupení.

Marseille

Marseillská opera byla postavena na konci 18. století (nejstarší opery v Evropě jsou o Marseille - operasto let starší) a po velice dlouhou dobu byla hlavní atrakcí ve městě. Opera se nachází poblíž Vieux-Port a roku 1919 byla téměř zničena ničivým požárem. V podstatě z ní zůstala pouze kolonáda a peristyl. Během rekonstrukce dostala opera rysy stylu art deco.

 

Stejně tak jako kultura je pro město důležitý také sport. Mezi hlavní sportovní svatostánky se řadí stadion Stade Vélodrome postavený na konci 30. let 20. století. V současností prochází renovací, která má zvýšit diváckou kapacitu na 67 tisíc míst.

Marseille

Kromě toho je v Marseille velice oblíbené plachtění, pro nějž tu jsou koneckonců příznivé klimatické podmínky. Každý rok sem zavítá soutěž World Match Racing Tour.

Město je sídlem mnoha muzeí. Nachází se zde například přírodovědecké muzeum Muséum d'histoire naturelle de Marseille. To bylo postaveno na začátku 19. století. V současnosti se v jeho sbírkách nachází na 83 tisíc exemplářů fauny, 200 tisíc exemplářů flóry, 81 tisíc fosilií a 8 tisíc minerálů. Výstavy se věnují tématům jako safari, prehistorie a evoluce atd.

Marseille

Muzeum Musée de la Faïence de Marseille je zasvěceno fajánsu. Fajáns je druhem jemné keramiky s glazurovaným povrchem připomínající porcelán. I kdyby vás tento druh výstavy příliš nezajímal, samotná budova muzea si zaslouží alespoň krátké zastavení. Postavit si ji v 60. letech 19. století nechal francouzský loďař a obchodník Eugén Pastré.

Marseille

Pro někoho může být zajímavější navštívit například Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée tedy muzeum evropských a středomořských civilizací. Nachází se v moderní budově. Uvnitř se interdisciplinárně pojaté výstavy snaží co nejzajímavěji přiblížit světovou kulturu regionu, jelikož jeho vliv se dostal daleko za jeho hranice.

bouillabaisse

Během prohlídky města nezapomeňte také ochutnat místní kuchyni. Například takový pokrm bouillabaisse je tradiční francouzská rybí polévka, jejíž původ je právě v tomto městě.

Vyzkoušejte také aioli. Jedná se o tradiční provensálskou omáčku z česneku, olivového oleje, citronové šťávy a vaječných žloutků. Tradičně se podává s mořskými plody, rybí polévkou a podobně.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Slastic, Mrlopez2681, Robert Valette, Robert Valette 2,

Robert Valette 3, SiefkinDR, Moummouse13Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Versailles - výkladní skříň Francie
Publikováno: 19.6.2008
Versailles, lokalita ležící pouhých 24 km od Paříže, původně patřila mocnému a významnému rodu Gondi. Ti zvali krále na lov ve svém širém lese. Králi Ludvíku XIII. (1601-1643) se území zalíbilo tak, že jej postupně odkoupil a v roce 1624 nařídil Philibertu Le Royovi, aby zde vybudoval gentlemanské venkovské sídlo, které by se stalo výchozím místem pro lov ve velkém hvozdě.

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.

Francie: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikováno: 3.2.2017
Po nádherném Avignonu se přesuneme více na jih – do Héraultu, což je departement oblíbený zejména pro své pláže, které omývají vody Středozemního moře.

Francie, Avignon – památky města a okolí
Publikováno: 27.1.2017
Už v minulém díle jsme si udělali procházku po krásném Avignonu a dnes v ní budeme pokračovat.

Francie – Avignon
Publikováno: 20.1.2017
Francii ani protentokrát neopustíme. Je to nejen země krásné přírody a památek, ale samozřejmě dobrého jídla a vína.

Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře
Publikováno: 30.12.2016
Gaskoňsko je dalším z historických regionů Francie, do kterého se na našich toulkách vydáme. Najdete ho na jihozápadě země a sousedí se Španělskem. Klasickým obrázkem tohoto regionu jsou vlnitá pole, slunečnice, prázdné silnice a klid.

Francie, Azurové pobřeží II.: Nice – živé centrum – VIDEO
Publikováno: 29.9.2015
Druhé nejnavštěvovanější město Francie najdete na jihu země v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, nedaleko italských hranic. Miliony turistů sem každý rok přiláká pověstné Azurové pobřeží, krásné počasí a výborné francouzské víno. Věhlas, který Nice získalo díky bohatým anglickým rodinám utíkajícím sem před zimou v 18. století, stále roste. Celé město má navíc nezapomenutelné kouzlo a osobitou atmosféru. Pojďte se do něj s námi na chvíli podívat!

Francie, Paříž IV. – cestou ke katedrále Notre Dame
Publikováno: 18.6.2014
V minulé části našeho seriálu jsme se na Paříž podívali z pohledu milovníků přírody a zeleně, která je ve městě zastoupena v podobě parků a zahrad. Dnes se z jedné takové oázy klidu a odpočinku vydáme ke snad nejznámějšímu ostrovu této metropole, kde se nachází proslulá dominanta - katedrála Notre Dame.

Francie, Paříž III. – historie omotaná zelení
Publikováno: 11.6.2014
V našich toulkách po Paříži budeme pokračovat i dnes. Zvolníme tempo poznávání historie a více dáme prostor krásám přírody. Ta je v Paříži zastoupena v mnoha podobách. Snad ty nejkrásnější ukázky jsme se rozhodli hledat v nádherných parcích či zahradách.

Francie: Nice – středomořské letovisko
Publikováno: 13.9.2013
Nice kolem roku 350 př. n. l. založili Řekové z Marseille a z města se rychle stal vytížený přístav. V 7. století n. l. se město připojilo k janovské lize a odrazilo saracénský nájezd. Nicméně, o století později Saracéni dvakrát město dobyli a vyplenili.

Francie, Dijon – město středověké architektury
Publikováno: 23.8.2013
Jméno Dijon je u nás notoricky známé. Je to označení oblíbeného typu hořčice a dnes se dozvíte také něco o místě, odkud tato pochoutka pochází.

SR: Evropské hlavní město kultury 2026
Publikováno: 8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Francie: Guadeloupe - klenot Karibiku
Publikováno: 28.5.2012
Guadeloupe patří k jednomu z francouzských departamentů. Co vše se zde skrývá?

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.
Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Francie: Dům a zahrada Clauda Moneta - impresionismus v celé své kráse
Publikováno: 8.8.2011
Podívejte se, kde lze na vlastní oči spatřit krajinné motivy, ze kterých čerpal světoznámý impresionista.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
21.2.2020
Zveme vás na akci pro celé rodiny, která se uskuteční již tuto sobotu (22. 2.) v Banské Štiavnici. Dětský festival Zimomravenie přinese celodenní kulturně-zábavný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 23. 2. 2020
svátek:Svatopluk
dnes:
neděle 23.2.
11 °C
zítra:
pondělí 24.2.
6 °C