www.infoglobe.cz » Francie: departement Hérault – Minerve a Olargues

Francie: departement Hérault – Minerve a Olargues

Publikováno: 3.2.2017
Po nádherném Avignonu se přesuneme více na jih – do Héraultu, což je departement oblíbený zejména pro své pláže, které omývají vody Středozemního moře.

V Héraultu se nachází jedna z údajně nejkrásnějších vesniček ve Francii. Leží asi 130 kilometrů od Montpellieru, hlavního města tohoto departementu (tam se podíváme příště). Věřte, že Minerve stojí za to.

Minerve

Jedná se o jednu z oněch vesnic, které si zachovaly svůj středověký ráz a působí spíše jako pevnost. A to taky byla, tedy dokud zde stál hrad. Po masakru v Béziers na začátku 13. století se sem uchýlila skupinka perzekuovaných katarů. Dokonce sem bylo posláno vojsko, které začalo vesnici obléhat. Teprve po šesti týdnech obléhání se obránci museli vzdát, a to částečně kvůli nedostatku vody. Kataři se přes nátlak nechtěli zříci své víry, a tak byli upáleni.

Minerve

Tato ponurá epizoda z dějin vesnice vytváří dokonalý kontrast k příjemné atmosféře, jakou zde můžete dnes zažít. Pozor, autem do vesnice vjet nemůžete, musíte jej ponechat na parkovišti před ní. Vstup do vesnice se nachází poblíž místa, kde dříve stával zmíněný hrad. Jediné, co z něj zbylo, je osmihranný sloup. Hned vedle bývalého hradu stojí kostel Sv. Etienna s oltářem, jenž je datován údajně až do roku 456.

Olargues

Nechybí ani informační centrum, podél něhož vede cesta, kterou šli kataři na smrt (upálení). Ve městě můžete spatřit i zbytky opevnění nebo krásný kamenný most, který překlenuje rokli. Za pozornost stojí i rekonstruovaný trebuchet, středověká obléhací zbraň, která byla použita i během obléhání Minerve ve 13. století.

Olargues

Minerve opustíme a zamíříme do Olargues, další z nejkrásnějších vesnic, jaké můžete ve Francii spatřit. Vesnička leží na malé řece Jaur, která ji v podstatě obepíná. MeziOlargues hlavní dominanty obce Olargues patří právě mosty přes Jaur. Jeden z nejkrásnějších má tři oblouky a byl postaven už ve 12. století. Jeho jméno zní Pont du Diable neboli Ďáblův most, údajně na něm místní smlouvali se samotným ďáblem.

Ve vesnici můžete spatřit zbytky středověkého opevnění a hradeb. Kdyby vás zajímalo, co se s hradbami stalo, tak v 17. století bylo jejich kamení použito na stavbu místního kostela svatého Vavřince (Saint-Laurent).

Procházet se po vesničce je radost. Je zde mnoho kamenných domů se zajímavými vchody a dekoracemi. Mimochodem v samotném centru vesnice je dokonce muzeum umění a lidových tradic. Na vrcholu kopce, na němž se Olargues rozkládá, stojí věž, ze které je pěkný výhled na vesnici i do okolní krajiny.

Pokračování již za týden...

GPS: 43°21'17.3"N 2°44'45.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TouN, Christian Ferrer, BlueBreezeWiki, Fagairolles 34, Christian Ferrer (2), PalagretDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie – Avignon
Publikováno: 20.1.2017
Francii ani protentokrát neopustíme. Je to nejen země krásné přírody a památek, ale samozřejmě dobrého jídla a vína.

Francie, Avignon – památky města a okolí
Publikováno: 27.1.2017
Už v minulém díle jsme si udělali procházku po krásném Avignonu a dnes v ní budeme pokračovat.

Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier
Publikováno: 10.2.2017
Centrem jihofrancouzského departmentu Hérault je Montpellier. Toto čtvrtmilionové město se rozkládá v kopcovitém terénu u břehů Středozemního moře.

Francie, Bretaň – Nantes I
Publikováno: 2.12.2016
Po zastávce v Rennes, hlavním městě Bretaně, se podíváme do Nantes, nejlidnatějšího města regionu a šestého nejlidnatějšího města Francie. Známý americký magazín Time dokonce Nantes označil za nejlepší evropské město pro život.

Francie, Bretaň – Nantes II
Publikováno: 9.12.2016
Byla by škoda opustit Nantes po tak krátké návštěvě. Dnes se sem proto vydáváme znovu, abychom toto město poznali o něco lépe. Stojí to za to.

Francie, Bretaň – Rennes
Publikováno: 25.11.2016
Vyprávění o Bretani bude dnes pokračovat zastávkou v Rennes, městě v srdci regionu, které je zároveň jeho hlavním městem. Nikoliv tedy v Nantes, které je „pouze“ největším městem. Rennes je skvělým místem pro poznání kultury francouzského severu. Plavební kanál Canal d'Ille-et-Rance spojuje Ille s řekou Rance, čímž má město říční spojení se Saint-Malo a tím i s Lamanšským průlivem.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.
Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.


Souvisejicí fotogalerie

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C