www.infoglobe.cz » Francie, Bouches-du-Rhône – Arles

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles

Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.

Arles najdete v srdci Provence a kořeny tohoto města sahají dlouho do starověku. Do dob, kdy Řekové zakládali kolonie podél pobřeží Středozemního moře. Když oblast dobyli Římané, Arles se pro svou polohu stalo velmi významným městem, a dokonce se mu říkalo malý Řím v Galii. Najdete tu mnoho pozůstatků ze starověku včetně arény, římského amfiteátru, fóra či Konstantinových lázní. Není nad to se nechat pohltit poklidným tempem místního života a vychutnávat si atmosféru náměstíček u šálku kávy.

římské divadlo

Když už jsme tak trochu nakousli starověké památky, podívejme se společně na některé z nich zblízka. Arleský římský amfiteátr rozhodně není něco, co by se dalo přehlédnout. Byl postaven za vlády císaře Augusta v 1. století př. n. l. Vejde se sem úctyhodných 8 tisíc diváků. Většina předmětů, které zde byly nalezeny během archeologických vykopávek, je vystavena v Musée d'Art Païen. Nicméně abyste spatřili nejvzácnější artefakt – Arleskou Venuši – musíte jet až do Louvru v Paříži.

amfiteátr

Konstantinovy lázně byly velkým lázeňským komplexem, který spíše připomínal palác. Celé dílo bylo vybudováno okolo 4. století n. l. Jen málo se však dochovalo do současnosti – kaldarium, tepidarium a hypokaust (předchůdce dnešního podlahového vytápění). Starověké lázně jsou částečně přístupné a najdete je poblíž břehů řeky Rhôny.

Konstantinovy lázně   hypokaust

Návštěvu arleských antických památek zakončíme na místě římského fóra na Place du Forum. S trochou představivosti uvidíte, jak to vypadalo, když na dnešním náměstí starověcí obchodníci prodávali své zboží kolemjdoucím nebo když se zde lidé setkávali, aby si poslechli veřejné vystoupení řečníka. Nejzachovalejší částí fóra je tzv. cryptoporticus, postavený v roce 40 př. n. l. Jedná se o podloubí, které se částečně nachází pod zemí.

Place du Forum opustíme a vydáme se na hlavní náměstí. Je jím Place de la République. Srdce náměstí tvoří 15metrový egyptský obelisk, který byl objeven v amfiteátru, sem byl přesunut v roce 1676. Severní část náměstí tvoří radnice neboli Hôtel de Ville ze 70. let 17. století. Její zvonice je však starší, postavena byla o více než sto let dříve a patřila k budově, která stála na místě současné radnice.

   obelisk    Cafe Van Gogh    Terrasse des Cafes

Začali jsme van Goghem a van Goghem také skončíme. Na turisty zde čeká speciální prohlídková trasa, která vás provede místy, jež slavného malíře inspirovala k vytvoření některých z jeho nejslavnějších děl. Jedním z nich je například kopie dnes již neexistujícího padacího mostu Pont de Langlois. Dalším místem na trase je například Van Gogh Café, což je příjemná kavárna s venkovní terasou, která se stala předlohou pro obraz Terrasse des Cafés.

GPS: 43°40'38.8"N 4°37'53.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Mbzt, Rodrigue Eckert, Vincent van Gogh, John, Vincent, Coyau, BokebyDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie: departement Hérault – Montpellier
Publikováno: 17.2.2017
Když se budete procházet historickým centrem, všimněte si pouličního umění. Na rozdíl od jiných měst, kde v sobě umění nese často politický podtext, zde působí spíše vesele a uvolněně. Nedivte se, když narazíte na obrázek pandy tasící revolvery nebo na půlku kola, jak trčí ze zdi některého z domů.

Francie, Nancy –  město secesního umění
Publikováno: 18.2.2018
Dnes vás zavedeme do regionu Lotrinska, kde navštívíme malebné město Nancy, které je zároveň hlavním městem prefektury Meurthe-et-Moselle.

Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier
Publikováno: 10.2.2017
Centrem jihofrancouzského departmentu Hérault je Montpellier. Toto čtvrtmilionové město se rozkládá v kopcovitém terénu u břehů Středozemního moře.

Francie, departement Gard – Nîmes
Publikováno: 21.4.2017
Závěr pracovního týdne dnes strávíme v dalším malebném francouzském městě, v Nîmes. Nacházejí se v něm skvěle zachované antické památky. Tou nejdůležitější je bezesporu amfiteátr z 1. století n. l. Jeho rozměry jsou impozantní 133 na 101 metrů a najednou se do něj mohlo vejít 21 tisíc diváků. Divadlo bylo navrženo pro velké davy skutečně důmyslně. Je zde 124 vchodů, takže diváci se mohli do divadla dostat během několika minut.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.
Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Souvisejicí videa

Francie, Azurové pobřeží VI.: Aix-en-Provence – výstavní město francouzského jihu
Aix-en-Provence je studentské město, ve kterém je opravdu živo, ale také velmi draho. Na univerzi...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:Albína
dnes:
pondělí 16.12.
4 °C
zítra:
úterý 17.12.
3 °C