www.infoglobe.cz » Island: Drsný kout Evropy II – z bundy do plavek – VIDEO

Island: Drsný kout Evropy II – z bundy do plavek – VIDEO

Publikováno: 8.3.2016
K objevování Islandu jsme si zvolili cestu okolo celého ostrova. Z Reykjavíku vyrážíme východním směrem, kde je naším prvním cílem národní park Þingvellir (Thingvellir), který je v seznamu světového dědictví UNESCO.

Toto místo je historicky známé především díky tomu, že zde v roce 930 vznikl jeden z nejstarších parlamentů, tzv. Althing. Až roku 1798 bylo zasedání přesunuto do hlavního města. NP Þingvellir leží na hranici tektonických desek, proto je to oblast stále aktivní. Severoamerický a euroasijský kontinent se v těchto místech ročně oddalují o několik milimetrů. Je zde impozantní sopečná scenerie. Krajinu dokreslují potoky, jezera a hory v okolí. V Þingvelliru se nám poprvé ukázalo slunce a vyzvalo nás tak k lenošení. Až tehdy jsme zjistili, jak je místní mech obdivuhodně měkoučký.

krajina v okolí NP Þingvellir

Dalším zajímavým místem, které byste neměli při návštěvě Islandu vynechat, je slavný gejzír Strokkur. Oblast gejzírů se nachází přímo podél silnice, nemůžete je tedy minout. Z míst, kde vyvěrá bahno, stoupá pára. Podél pěšinky najdete i jezírka s horkou vodou. Vítr zde unáší vodu vypuzenou ze země takovou rychlostí, že kompaktní fotoaparát má problém gejzír zachytit v požadované fázi. Gejzír Strokkur se ukazuje nepravidelně, ale dostatečně často, aby si pohled na něj každý návštěvník užil. Nejprve se vytvoří krásná čistá světlemodrá kupole, kterou se prorve voda a dosáhne do výšky několika metrů.

kupole gejzíru Strokkur   gejzír Strokkur

O pár kilometrů dál na východ už váš pohled upoutá pán všech islandských vodopádů – Gullfoss. Vrchní kaskády jsou pozvolné a nejnižší je velmi mohutná. Voda kolmo proudí do skalní průrvy, kterou řeka odtéká. Díváte-li se ze správného úhlu, zjeví se před vámi krásná duha, která se vykresluje na vznášející se vodní mlze. Pokoušeli jsme se navštívit i Duhové hory (Landmannalaugar), ale cesta byla v tomto ročním období uzavřená. Na Islandu platí pravidlo, kde je zákaz vjezdu, tam se opravdu projet nedá.

vodopád Gullfoss

Dalšími ujetými kilometry se přibližujeme k městu Hveragerði, kde je možné nakoupit v supermarketu Bonus (jak už bylo řečeno v minulém díle, možností k nákupu tu moc není). Jsme natěšeni na první přírodní termální pramen v údolí Reykjadalur, kde se nachází i horká řeka Varma. Instrukce zněly jasně – zaparkovat u Hot River Café a vydat se údolím vzhůru do hor. Pokud najdete zmíněnou kavárnu, opravdu už nezabloudíte. Cesta od parkoviště k horké řece trvá hodinu a půl. Řeka Varma má tu výhodu, že se sem nedá dostat jinak než pěšky. Nehrozí tu tedy žádné davy lidí.

aktivita po hodinové chůzi údolím   idylické místo bez civilizace

Cesta vede podél kaňonu řeky a pořád je na co koukat. Ze země místy stoupá kouř, který vychází z bahenních a sirných jezírek o různé velikosti. Netrvá dlouho a poznáváme, že jsme na místě (podle lidí v řece). Hodně tu fouká, tak se na převlékání do plavek moc netěšíme. Islanďan, se kterým jsme se dali do řeči, nám poradil nejlepší místo ke koupání. Je to soutok horké a studené řeky, teplotu vody si tak každý může regulovat dle potřeb a dá se zde vydržet hodiny. Podél řeky stanovali místní mladí lidé. Toto místo nás tak nadchlo, že jsme sem v závěru naší cesty zavítali ještě jednou, tentokrát přenocovat. Dají se odsud také podniknout větší či menší výlety, které alespoň nastíní atmosféru Duhových hor, protože i zde hory hrají různými barvami. Na mnoha místech je cítit islandská aktivita formou bublajících kaluží a doutnajících míst.

barevné hory nedaleko soutoku   místní rádi stanují u soutoku teplé a studené vody

A jak naše cesta pokračovala, se dozvíte už za týden.

GPS: (gejzír Stokkur) 64°18'48.2"N 20°17'56.5"W

 

Text, foto a video: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island: Drsný kout Evropy V – Západní fjordy, tulení sraz a hon na papuchalka – VIDEO
Publikováno: 29.3.2016
Další část našeho putování začíná na severu ostrova ve fjordu Eyjafjördur, kde se nachází druhé největší město Islandu Akureyri. Město je to pěkné, na pohled bohaté a se studentskou atmosférou. Určitě stojí za to ho navštívit. Dlouhý přejezd na západ k poloostrovu Vatnsnes nám ale žádné speciální zážitky nenabídl.

Island: Drsný kout Evropy IV – další kouzelná místa ostrova – VIDEO
Publikováno: 22.3.2016
V dalším díle našeho seriálu nahlédneme na východ a sever ostrova. Na východě se podél silnice číslo 1 nacházejí rybářské vesničky a vládne zde poklidná atmosféra. Objíždění Východních fjordů bylo velmi zdlouhavé. Byli jsme dezorientovaní nejen kvůli tomu, že je to všude velmi podobné, ale i kvůli husté bílé mlze, se kterou není radno si zahrávat.

Island: Drsný kout Evropy III – tajuplná místa na jihu ostrova – VIDEO
Publikováno: 15.3.2016
Jestli se i vy budete nacházet nedaleko Hveragerði, určitě doporučuji zamířit na jihozápad, kde se asi po 15 minutách jízdy (nedaleko silnice č. 39) nachází lávová jeskyně Raufarholshellir.

Island: Drsný kout Evropy I – nezaměnitelně svérázný charakter – VIDEO
Publikováno: 1.3.2016
Pokud chcete vycestovat do nějaké nádherné země, která je velmi odlišná od té naší, ale nechcete jet na jiný kontinent, může být Island i vaší volbou. Nachází se poblíž polárního kruhu a je nejzápadnější evropskou zemí. Okouzlí každého turistu – a to hlavně díky přírodním jevům, které se jinde v Evropě najdou jen výjimečně nebo vůbec.

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě XII.
Publikováno: 8.2.2015
Ráno nás budí sluníčko a nebe bez jediného mráčku! Paráda! Během noci dorazili další cestovatelé - celkem šest nových účastníků zájezdu.


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Island - Trek 2007
foto: Jakub Štantejský


Souvisejicí videa

Island: Západní fjordy, tulení sraz a hon na papuchalka
Na západě ostrova běžně potkáte stádo divokých koní, ale nebojte se, jsou přátelští a taky hodně ...

Island – další kouzelná místa ostrova
I východ a sever ostrova stojí za návštěvu. Na východě je to jedna rybářská vesnička vedle druhé ...

Island – tajuplná místa na jihu ostrova
Na jihu ostrova je mnoho míst, která stojí za návštěvu. Tím prvním je lávová jeskyně Raufarholshe...

Island – z bundy do plavek
Cesta z Reykjavíku na východ není jen tak ledajaká. Jako první jsme přijeli k národnímu parku Þin...

Island – nezaměnitelně svérázný charakter
Pro poznávání naprosto jiné přírody nemusíte opouštět „starý kontinent“, stačí vyrazit na Island....

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan