www.infoglobe.cz » Island - setkání na jiné planetě IX.

Island - setkání na jiné planetě IX.

Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

17. 8. 2013

kráter Víti, Leirhnjúkur

Zde jsem si poprvé připadala jako na Měsíci. Barevné odstíny, které zde můžete spatřit, se těžko popisují (ryolit je vyvřelá hornina obvykle světlé barvy, která však výjimečně může být zbarvena až do odstínů červené). Popojdete jen pár kroků a okolí se naprosto změní. Procházíte podél smrdutých jezírek, kouřících solfátar, až vystoupáte do Pekla. Kráter se jmenuje Peklo, ale krásná akvamarínová voda tento prostor rozhodně neevokuje. Zato lávová pole v okolí Leirhnjúkur temně černé barvy, kde se občas objeví rudý výčnělek skály tu a tam pokrytý mechem zářivě zelené barvy, ano, tak to by mohlo být peklo. V celé oblasti se pohybujete po vyznačených cestách, které není radno opouštět, zem je neskutečně horká, což by vás mohlo nemile překvapit.  

Leirhnjúkur

Geologicky je Island nejmladší v Evropě a dále se vyvíjí. Krajina, na kterou působí mnohé tektonické síly. Okolo 50 % plochy tvoří pouštní plošiny, 20 % zaujímají zelené plochy (louky, lesy, rašeliniště), 12 % tvoří ledovce a 11 % lávová pole, na ostatní ploše jsou písky. To není mnoho prostoru k běžnému životu místních obyvatel. Navíc, jak už víme, je Island jednou z nejvíce aktivních vulkanických oblastí na světě. V zemi je okolo dvou set vulkánů, z nichž nejméně třicet vybuchlo v období od 9. století, kdy byl ostrov osídlen. Zaznamenáno bylo více jak 150 erupcí. Průměrně k nim dochází každých 5 let. Život zde opravdu není jednoduchý, ale místní obyvatelé to nevzdávají a snaží se využít, co jim domovina poskytuje. Např. horká voda je využívána odedávna, nejdříve sloužila k praní prádla nebo k vaření, později byly vystavěny geotermální továrny, které horkou páru stoupající z hlubokých vrtů zpracovávají na energii, pomocí které vytápějí objekty. Příjemným překvapením pro vás může být teplá voda, která teče z mnoha kohoutků umístěných na WC napříč zemí.

Leirhnjúkur

Geotermální továrna Krafla je další zastávkou. Zhlédli jsme krátký film, který popisuje způsob zpracování horkých pramenů k výrobě tolik potřebné energie. Přímo do továrny se dostat nelze, ale v návštěvní místnosti jsou fotografie a popis celé výroby.

Námafjall - pestrobarevný skalní hřeben, další z lahůdek, která nás dnes potěšila. První co objevíte u paty hory, je Hverir - velké pole bublajících bahenních jezírek - solfátar. Horké zapáchající tůňky jsou velmi fotogenické. Teplota uvnitř dosahuje až 200 °C a i zde je nutno dodržovat vyznačené trasy a pohybovat se po dřevěných chodníčcích, které vás oblastí bezpečně provedou. Jezírka střídají parní otvory, navršené kameny, štěrk a půda, které popraskaly horkem, a z otvorů intenzivně uniká pára.

Leirhnjúkur

Vystoupali jsme na vrchol Námafjallu, odkud jsou úžasné výhledy na tu nádheru kolem. Říkám vystoupali jsme, ale pro mne je to teď poslední z vrcholů, které absolvuji, a už moc nestoupám, už funím a výšku pouhých 500 m překonávám s obtížemi. Doprovází mne bezva parťák Mirek, který mi dodává energii a nadšení k dalšímu postupu. Snaha stojí za to, z hřebene pozorujeme celou oblast Mývatnu od Hrossaborgu až k Hverfjallu.

Leirhnjúkur 

Zdolala jsem vrchol a opět překonala sama sebe, vracíme se do kempu. Jsme plni dojmů i moje paměťová karta je plná skvělých záběrů. Jak nejlépe zakončit tak úspěšný den, kdy i sluníčko nakonec zvítězilo nad nepřízní počasí? Koupel v termálních lázních to jistí. V oblasti je více možností, dnes volíme ty menší - Jarðböðin. Zájem je veliký, jede nás skoro 20. Lázně sestávají z několika menších rybníčků a výborných dřevěných boxů, ve kterých může najednou odpočívat až 6 osob. Teplota je v každé části jiná a nejlepší je proplouvat prostorem a užívat si vše plnými doušky. Pokud vás horká voda omrzí, můžete využít saunu, která je společná, s teplotou 40 °C. Strávíme zde 3 hodiny a zaplatíme 2900 ISK, což je zlevněné skupinové vstupné, obvyklá cena činí 3200 ISK.

Leirhnjúkur

Už jsme nasáli atmosféru ostrova a přijali zvyky místních obyvatel. Elfy a Trolly je třeba hýčkat a komunikovat s nimi. Tak je tedy poprosíme, aby pomohli změnit deštivý den v krásný a slunečný. Termální lázně a společná koupel jsou výbornou příležitostí k realizaci. Spojíme ruce a síly a požádáme skřítky o pomoc. Hned ráno zjistíme, jak jsme byli úspěšní. Do kempu se vracíme až kolem 23. hodiny. Je velká zima, okolo 6 °C, tak rychle do stanu a do spacáku.

Leirhnjúkur

Příště se dozvíte jak vznikají pseudokrátery, podíváme se k vodopádu bohů a do druhého největšího města Islandu.

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě XVIII.
Publikováno: 22.3.2015
Opouštíme kemp, je třeba sbalit stany, karimatky a spacáky a putovat dál.

Island - setkání na jiné planetě XIX.
Publikováno: 29.3.2015
Myslím, že tento den mohu bez výčitek nazvat tím nejkrásnějším, který jsem na Islandu zažila. Pochopitelně k báječným zážitkům přispělo i naprosto výstavní počasí, od samého rána až do večera slunečno, teplo, obloha téměř bez mráčku a skvělá viditelnost trvající až do noci.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.

Island - setkání na jiné planetě XXI.
Publikováno: 12.4.2015
Po dlouhé době jsme si přispali, budíček až v 9,30. Noc byla klidná, jediná nepříjemnost je teplota vzduchu v couchettech, určitě více než 30°C, což v kombinaci s teplotou na palubě není optimální, prostě z velkého horka do velké zimy.

Island - setkání na jiné planetě XXII.
Publikováno: 19.4.2015
Máme před sebou dva dny na lodi a poslední zastávku v dánském Ejer Bavnehøj s celoročně otevřenou věží.

Island: Drsný kout Evropy I – nezaměnitelně svérázný charakter – VIDEO
Publikováno: 1.3.2016
Pokud chcete vycestovat do nějaké nádherné země, která je velmi odlišná od té naší, ale nechcete jet na jiný kontinent, může být Island i vaší volbou. Nachází se poblíž polárního kruhu a je nejzápadnější evropskou zemí. Okouzlí každého turistu – a to hlavně díky přírodním jevům, které se jinde v Evropě najdou jen výjimečně nebo vůbec.

Island: Drsný kout Evropy II – z bundy do plavek – VIDEO
Publikováno: 8.3.2016
K objevování Islandu jsme si zvolili cestu okolo celého ostrova. Z Reykjavíku vyrážíme východním směrem, kde je naším prvním cílem národní park Þingvellir (Thingvellir), který je v seznamu světového dědictví UNESCO.

Island: Drsný kout Evropy III – tajuplná místa na jihu ostrova – VIDEO
Publikováno: 15.3.2016
Jestli se i vy budete nacházet nedaleko Hveragerði, určitě doporučuji zamířit na jihozápad, kde se asi po 15 minutách jízdy (nedaleko silnice č. 39) nachází lávová jeskyně Raufarholshellir.

Island: Drsný kout Evropy IV – další kouzelná místa ostrova – VIDEO
Publikováno: 22.3.2016
V dalším díle našeho seriálu nahlédneme na východ a sever ostrova. Na východě se podél silnice číslo 1 nacházejí rybářské vesničky a vládne zde poklidná atmosféra. Objíždění Východních fjordů bylo velmi zdlouhavé. Byli jsme dezorientovaní nejen kvůli tomu, že je to všude velmi podobné, ale i kvůli husté bílé mlze, se kterou není radno si zahrávat.

Island: Drsný kout Evropy V – Západní fjordy, tulení sraz a hon na papuchalka – VIDEO
Publikováno: 29.3.2016
Další část našeho putování začíná na severu ostrova ve fjordu Eyjafjördur, kde se nachází druhé největší město Islandu Akureyri. Město je to pěkné, na pohled bohaté a se studentskou atmosférou. Určitě stojí za to ho navštívit. Dlouhý přejezd na západ k poloostrovu Vatnsnes nám ale žádné speciální zážitky nenabídl.

Grónsko – arktická divočina
Publikováno: 24.4.2016
Milovníky věčné zimy a ledu určitě potěší čtení následujících řádků. Tentokrát zavítáme na největší ostrov světa, který je paradoxně nazýván „zelený“ – do Grónska. V místním jazyce se ale tento ostrovní mohykán nazývá Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí.

Island - setkání na jiné planetě XVII.
Publikováno: 15.3.2015
Dyrhólaey je poloostrov na jihu země, který je zároveň přírodní rezervací. V místě vás přivítá množství skalních útesů, jejichž pitoreskní tvary mnohé zaujmou. Útesy jsou oblíbeným hnízdištěm kvanty mořského ptactva, mezi kterými nechybí papuchalkové, alkouni nebo kachny. Prostor mezi skalními útvary je vyplněn plážemi s černým lávovým pískem.

Island - setkání na jiné planetě XVI.
Publikováno: 8.3.2015
Budíček v 7 hodin, odjezd z kempu o hodinu později. V původním programu byl nocleh na Vestmanech, což by nám zabralo daleko více času na návrat na naši trasu, ušetřený čas využijeme lépe - jedeme na farmu Skálakot.

Island - setkání na jiné planetě XV.
Publikováno: 1.3.2015
Cesta pokračuje podle plánu, směřujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kousek od něho je kemp, který původně měli využít jen řidiči. Po krátké zastávce v kempu jedeme do přístavu, déšť je velmi intenzivní a fouká silný vítr, brzo se dovídáme, že výlet na ostrov se odkládá pro nepřízeň počasí a velké vlny.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě XII.
Publikováno: 8.2.2015
Ráno nás budí sluníčko a nebe bez jediného mráčku! Paráda! Během noci dorazili další cestovatelé - celkem šest nových účastníků zájezdu.

Island - setkání na jiné planetě XIII.
Publikováno: 15.2.2015
Dnešním dnem začíná ne zrovna příznivé počasí, tedy leje jako z konve. Pro silný déšť není pořádně vidět a včerejší plány se zdají těžko realizovatelné. Odjezd je odložen, nicméně výstup k nejvyššímu vodopádu Islandu se neruší.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…


Souvisejicí fotogalerie

Grónsko – království ledu
Panenská příroda pokrytá desetitisíce let starým ledem pod správou Dánska, tak nějak bychom mohli...

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Přístav Tórshavn na Faerských ostrovech byl naší zastávkou na cestě na Island. Ostrovy patří pod ...

Island - Trek 2007
foto: Jakub Štantejský


Souvisejicí videa

Island – z bundy do plavek
Cesta z Reykjavíku na východ není jen tak ledajaká. Jako první jsme přijeli k národnímu parku Þin...

Island – nezaměnitelně svérázný charakter
Pro poznávání naprosto jiné přírody nemusíte opouštět „starý kontinent“, stačí vyrazit na Island....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C