www.infoglobe.cz » Island - setkání na jiné planetě XVI.

Island - setkání na jiné planetě XVI.

Publikováno: 8.3.2015
Budíček v 7 hodin, odjezd z kempu o hodinu později. V původním programu byl nocleh na Vestmanech, což by nám zabralo daleko více času na návrat na naši trasu, ušetřený čas využijeme lépe - jedeme na farmu Skálakot.

25. 8. 2013

Vík, Skálakot,Skógafoss; Dyrhólaey

Farma je situována do krásné oblasti  Eyjafjöll na jihu Islandu. V současné době zde chovají 150 koní a 300 ovcí. Úspěšnost chovu koní dokládají známí hřebci Klængur nebo Skýr. Každoročně zde vychovají nejméně 10 hříbat z těch nejlepších chovných linií. Šéfem zde je Johanna, která je hnacím motorem celého projektu. Bude vás doprovázet na výletech do okolí a rovněž vám připraví výtečnou stravu. Majitelem farmy je Guðmundur Viðarsson. Je rovněž hlavním průvodcem, má přezdívku Mummi, a jinak mu už nikdo neříká. O koních a okolních horách ví naprosto všechno, s troškou nadsázky lze říct: "Co neví Mummi, není důležité vědět."

farma Skálakot

Bohužel v okamžiku, kdy jsme na farmu přijeli, bylo naprosto nevhodné počasí téměř na cokoliv, provazy deště neustávají a vše je doprovázeno velmi silným větrem. Za těchto okolností není možné bezpečně s koňmi vyrazit do přírody. Nezbývá tedy, než přijmout jednu z nabídek - za 3000 ISK se budeme 30 minut projíždět na koních v manéži. Můj islandský koník se jmenuje Fjala.

farma Skálakot

Islandský kůň, jinak také islandský pony, je velmi odolné plemeno vyšlechtěné na Islandu, které vzniklo křížením norských poníků a koní dovezených ze Skotska a Irska. V současné době je zakázán chov jiných plemen, aby čistota islandského ponyho byla zachována. Maximální výšku v kohoutku dosahuje v rozmezí 125 - 134 cm, i tak je zařazen mezi koně, nikoliv mezi poníky. Islandský kůň má krátké nohy a velmi pevná kopyta. Nádherná hříva je hustá a tvrdá. Perfektní stavba těla mu dovoluje nosit těžká břemena a nemá žádný problém nosit na svém hřbetě dospělého člověka. Také délka života je nezvyklá, dožívají se až 30 let. Islandský pony má rád lidi, má mírnou a přátelskou povahu a je možno jej chovat i v rodinách s malými dětmi.

farma Skálakot

Naše cesta pokračuje směrem k dalšímu z úchvatných vodopádů - tentokrát nás čeká Skógafoss, který naleznete poblíž městečka Skógar a vodou ho sytí řeka Skóga. Důležité je, že vodopád patří svou šířkou 25 m  a výškou 60 m k těm největším v zemi.

Podél vodopádu bylo vystavěno kovové schodiště, po kterém pohodlně vystoupáte až na vrchol. Bylo by však velkou škodou, zde vaši prohlídku oblasti ukončit. Cesta od vodopádu pokračuje nádhernou krajinou podél řeky až k dalšímu mohutnému kataraktu. Při chůzi se můžete kochat výhledy do okolí a užívat si mechem porostlá vřesoviště, máte-li obzvlášť štěstí, zahlédnete i nedaleký ledovec. Naše skupina ukončuje procházku u horního vodopádu, trasa však pokračuje až k Þórsmörku (přírodní rezervace - jinak také Thórův les, dle místních obyvatel jedno z nejkrásnějších míst na ostrově). Bohužel na tuto cestu nemáme dostatečné vybavení ani potřebný čas. Důvod, proč se na Island opět vrátit.

rezervace Þórsmörk

vodopádJak jsem zmínila, vydáváme se na cestu zpět, procházka je to skutečně příjemná, počasí nám konečně dopřává a někteří neváhají přijít blíž k řece a v ledové vodě smočit unavené nožky. Sestupujeme po schodišti, vodopád nás doprovází až dolů ke korytu řeky a teprve nyní si zblízka prohlížíme jeho majestátnost. Někteří mají to štěstí, že vidí i krásnou duhu, kterou vytváří masa vody, která se odráží ve slunečních paprscích.

Program je nabitý, po přírodním divadle putujeme do skanzenu Skogasafn. Toto muzeum lidové architektury v přírodě je jedinečnou příležitostí seznámit se s životem na jihu ostrova. Skanzen tvoří několik opuštěných farmářských stavení a malé domky, jejichž střechu pokrývá travní porost (vstup 1200 ISK).

skanzen Skogasafnskanzen Skogasafn

Máme velké štěstí, našim průvodcem bude sám Þórdur Tómasson. I ve svých 92 letech je to velmi schopný průvodce, který dokáže o životě ve zdejším kraji barvitě vykládat. On je zakladatelem skanzenu. On je ten, který dokáže popsat téměř každý předmět a vysvětlit, k čemu se dříve používal. Součástí areálu je i škola a kostelík. Prohlídku si užijeme i s hudebním doprovodem, nejdříve v kostele zpívá Þórdur Tómasson a poté ve škole Magda, za doprovodu našeho průvodce Zdeňka. Poslední budovou, kterou zde navštívíme, je muzeum "spojení", které představuje různé prostředky, které se používaly k dorozumění po celém světě, různá telekomunikační zařízení, mobilní telefony, vysílačky a jiné. Návštěvu skanzenu mohu vřele doporučit.

skanzen Skogasafnskanzen Skogasafnskanzen Skogasafn 

Nocovat budeme v městečku Vík, kam nyní směřujeme. Krátký čas ještě věnujeme zastávce na mysu Dyrhólaey, ale to až v příštím díle.

 

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě XIX.
Publikováno: 29.3.2015
Myslím, že tento den mohu bez výčitek nazvat tím nejkrásnějším, který jsem na Islandu zažila. Pochopitelně k báječným zážitkům přispělo i naprosto výstavní počasí, od samého rána až do večera slunečno, teplo, obloha téměř bez mráčku a skvělá viditelnost trvající až do noci.

Island - setkání na jiné planetě XIV.
Publikováno: 22.2.2015
Jsme na prohlídce největších geologických zlomů, na místě, kde islandští kmenoví náčelníci přijímali společné zákony.

Island - setkání na jiné planetě XXII.
Publikováno: 19.4.2015
Máme před sebou dva dny na lodi a poslední zastávku v dánském Ejer Bavnehøj s celoročně otevřenou věží.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.

Island - setkání na jiné planetě XVIII.
Publikováno: 22.3.2015
Opouštíme kemp, je třeba sbalit stany, karimatky a spacáky a putovat dál.

Island - setkání na jiné planetě XVII.
Publikováno: 15.3.2015
Dyrhólaey je poloostrov na jihu země, který je zároveň přírodní rezervací. V místě vás přivítá množství skalních útesů, jejichž pitoreskní tvary mnohé zaujmou. Útesy jsou oblíbeným hnízdištěm kvanty mořského ptactva, mezi kterými nechybí papuchalkové, alkouni nebo kachny. Prostor mezi skalními útvary je vyplněn plážemi s černým lávovým pískem.

Island - setkání na jiné planetě XXI.
Publikováno: 12.4.2015
Po dlouhé době jsme si přispali, budíček až v 9,30. Noc byla klidná, jediná nepříjemnost je teplota vzduchu v couchettech, určitě více než 30°C, což v kombinaci s teplotou na palubě není optimální, prostě z velkého horka do velké zimy.

Island - setkání na jiné planetě XV.
Publikováno: 1.3.2015
Cesta pokračuje podle plánu, směřujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kousek od něho je kemp, který původně měli využít jen řidiči. Po krátké zastávce v kempu jedeme do přístavu, déšť je velmi intenzivní a fouká silný vítr, brzo se dovídáme, že výlet na ostrov se odkládá pro nepřízeň počasí a velké vlny.

Island - setkání na jiné planetě XIII.
Publikováno: 15.2.2015
Dnešním dnem začíná ne zrovna příznivé počasí, tedy leje jako z konve. Pro silný déšť není pořádně vidět a včerejší plány se zdají těžko realizovatelné. Odjezd je odložen, nicméně výstup k nejvyššímu vodopádu Islandu se neruší.

Island - setkání na jiné planetě XII.
Publikováno: 8.2.2015
Ráno nás budí sluníčko a nebe bez jediného mráčku! Paráda! Během noci dorazili další cestovatelé - celkem šest nových účastníků zájezdu.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Přístav Tórshavn na Faerských ostrovech byl naší zastávkou na cestě na Island. Ostrovy patří pod ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 10. 2020
svátek:Teodor
dnes:
pátek 23.10.
15 °C
zítra:
sobota 24.10.
13 °C