www.infoglobe.cz » Itálie, Turín – nejen Turínské plátno I.

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno I.

Publikováno: 22.12.2017
Patrně jste slyšeli jméno města v souvislosti s Turínským plátnem. Traduje se, že do něj byl krátce po svém ukřižování zahalen Ježíš Kristus. Je však významné také proto, že otisk obličeje, který je na něm patrný, údajně patří samotnému Kristu. Plátno je dlouho předmětem debat a spekulací, bylo nesčetněkrát zkoumáno, vzniklo velké množství teorií, které buď vyvracejí, nebo potvrzují jeho věrohodnost.

Turínské plátnokatedrála San Giovanni BattistaTato snad nejsvatější z křesťanských relikvií je uložena v katedrále San Giovanni Battista. Nečekejte, že plátno jen tak spatříte na vlastní oči, protože veřejnosti je vystavováno pouze zřídka. Obyčejně leží v neprůstřelném a ohnivzdorném trezoru s kontrolovaným mikroklimatem za oltářem. Místo originálu však v severní lodi katedrály visí jeho replika. Katedrála samotná je snad první renesanční stavbou v Turíně. Postavena byla mezi lety 1492 a 1498.

Na katedrálu navazuje Palazzo Reale. Palác postavený v 17. století tvoří celou jednu stranu náměstí Piazza Castello. Původně patřil dynastii Savojských. Zvnějšku je palác poněkud jednoduchý, ale to neplatí pro vnitřek. Důkazem tohoto můžou být více jak dva tucty opulentních apartmánů.

Palazzo Reale

Pravé křídlo paláce patří královské zbrojnici, která schraňuje jednu z největších sbírek zbraní a brnění v Evropě, zaměřuje se na 15. až 19. století. Součástí paláce je rovněž knihovna, do níž je samostatný vstup a je neméně úchvatná. Za palácem samotným se můžete projít v nádherných zahradách Giardini Reali. V rohu zahrad pak můžete vejít do muzea Museo d'Antichità, jenž se zaměřuje na archeologické nálezy od prehistorie až po období římské říše.

Palazzo Reale

Na Piazza Castello se nachází další monumentální palác, který spíše připomíná hrad, Palazzo Madama. Jeho jádro skutečně tvoří hrad postavený ve 13. století, jenž sám stojí na původní římské bráně. V 15. století byl hrad rozšířen a v 18. století k němu přibylo nové barokní průčelí s dvojitým schodištěm na západní straně.

Palazzo Madama

Uvnitř paláce sídlí muzeum Museo Civico d'Arte Antica, které se zaměřuje na historii umění. Vespod muzea – u jeho římských základů – můžete vidět příklad středověké sochy, šperky nebo kamenickou práci. Přízemí se věnuje středověkému umění a období renesance. V prvním patře pak uvidíte malby a nábytek ze 17. a 18. století. Nejvyšší patro paláce vystavuje dekorativní umění různých historických období – šperky, keramiku, textilie a předměty ze skla.

Mole Antonelliana

Přibližně desetiminutovou chůzí od Palazzo Madama se po ulici Via Giuseppe Verdi dostanete k Mole Antonelliana, významné památce pojmenované podle jejího architekta Alessandra Antonelliho, jenž ji začal stavět v roce 1863. Architekt ji původně navrhl jako synagogu. Se svojí výškou 168 metrů je nejvyšší zděnou budovou na světě. Dnes zde sídlí Filmové muzeum.

GPS: 45°04'20.7"N 7°41'10.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Zhang Yuan I, Fulvio Spada, chensiyuan, neznámý autor, Mg-k, Secundo PiaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno II.
Publikováno: 29.12.2017
Dnes pokračujeme v našich procházkách po městě, které je domovem slavného Turínského plátna.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Francie – výšlap na Mont Blanc I
Publikováno: 21.7.2021
Nejvyšší hora Evropy – Mont Blanc – je mezi horolezci veliký pojem. Na vrchol vede více cest, ale nejčastěji je využívaná jedna z nich, tzv. normálka. A právě tu vám dnes představím. Říká se, že po této cestě je výstup na vrchol jednoduchý, ale není zadarmo. Pravdou ale je, že tato trasa je pro mnohé horolezce smrtelná. O tom, jak to tam opravdu vypadá, jsem se chtěla přesvědčit osobně, a tak jsme vyrazili.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie: Janov - přístavní město s historií
Publikováno: 30.5.2014
O Itálii, jejích regionech a městech jste si na našem portálu mohli přečíst již řadu článků. Doposud jsme se však nevěnovali jednomu z jejích nejslavnějších měst, Janovu.

Itálie: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikováno: 13.6.2014
Léto již sebevědomě dorazilo do našich končin s teplotami, které hravě překračují 30 stupňů Celsia. První červnový týden a vysoké teploty u mnohých jistě vyvolávají myšlenky na blížící se dovolenou, pokud možno strávenou u moře.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X