www.infoglobe.cz » Kazachstán – po vlastní ose I.

Kazachstán – po vlastní ose I.

Publikováno: 7.1.2023
Kazachstán je 9. největší zemí světa. Pro představu zahrnuje území o velikosti 34 Českých republik a naše sousední Německo by se do něj vešlo více než sedmkrát. U nás o této zemi není zrovna moc slyšet, ale v posledních letech se Kazachstán stále více a více otvírá světu. V roce 2017 dokonce hostil mezinárodní výstavu EXPO.

liduprázdná step 

Nekonečné stepi

Kazachstán si lidé představují různě. Já jsem měla dojem, že to bude země připomínající v mnoha ohledech Rusko. Uvidím zde spoustu lesů a zeleně. Opak byl však pravdou. Rusové sice tvoří 20 % obyvatel, ale krajina Kazachstánu je velice rozmanitá.

modrá a žlutá, národní barvy Kazachstánu nejsou vidět pouze na státní vlajce

Do Kazachstánu jsme vstoupili přes hraniční přechod Ozinki-Kamenka na samém severovýchodě země. Ocitli jsme se tak na území nekonečných stepí. Stepi jsou přesně to místo, kde si naplno uvědomíte onu neskutečnou rozlehlost této krajiny. Kazachstán je největší vnitrozemský stát na světě, přitom ho obývá jen přibližně 15 milionů lidí. Hustota zalidnění dosahuje hodnoty zhruba 6 obyvatel na 1 km². Naprostá většina lidí ale žije ve velkých městech jako Astana a Almaty, takže v takové stepi se klidně může stát, že 300 km nenarazíte na jediného člověka.

noc v kazašské poušti

Vždycky jsem dávala přednost horám a roviny se mi zdály poněkud nezajímavé. Tady to však bylo jiné. Zůstali jsme naprosto okouzleni rozlehlostí zdejších stepí, obrovským prostorem kolem nás, nádherným modrým nebem ve dne a oblohou s miliony hvězd v noci.

stromů ubývá a ocitáme se v nefalšované stepi

Umírající jezero v poušti

Cestou dál na východ se krajina pomalu mění. Trávy postupně ubývá a potkáváme první skupinky velbloudů. Blížíme se k mizejícímu Aralskému jezeru a ocitáme se najednou v poušti, a to v úplně nové poušti. Zlí jazykové tvrdí, že tu vzniká nelítostná poušť Aralkum.

stáda velbloudů v okolí Aralského jezera  

Míříme do města Aralsk. V době jeho největší slávy to byl přístav na Aralském jezeře. A dnes? Dnes je jezero od města vzdáleno přibližně 25 km. Osud jezera byl zpečetěn v 50. letech 20. století. Sověti se tehdy rozhodli zrealizovat megalomanský projekt zavlažování, a zvýšit tak produkci bavlny. A jak tento projekt na pěstování bavlny v poušti dopadl? Mimochodem taková bavlna pro svůj růst potřebuje opravdu hodně vody. Aralské jezero – kdysi velké jako Česká republika – se zmenšilo o 92 %. Voda v jezeře několikanásobně zvýšila svoji salinitu (20×)! Jezero se proměnilo v jedovatou poušť plnou soli, pesticidů a dalších jedů.

nová poušť Aralkum

Aby toho nebylo málo, vybrala si ho Rudá armáda jako lokalitu pro výzkum biologických zbraní. Obrovské znečištění zničilo bohatý rybářský průmysl. Zbylo jen rozpálené prašné město s ploty ze zrezivělých plechů. Tady za těmi vraty se kdysi vykládaly tuny ryb z rybářských lodí.

za těmito vraty se dříve vykládaly tuny vylovených ryb

Kvůli vysychání Aralského jezera se navíc mění i klima v celé oblasti, už tu téměř neprší a zvýšila se průměrná teplota. V době naší návštěvy teploměr ukazuje 43 °C! Aralské jezero se už celé asi nikdy zachránit nepodaří. V současnosti se ale situace aspoň částečně zlepšuje v oblasti Severního jezera. Kazachstánská vláda se snaží o částečné navrácení řeky Syrdarji do původního koryta.    

město Aralsk, plechy z rybářských lodí se hodí třeba na výrobu plotů  

Cesta do vesmíru

Na polovině cesty mezi městy Aralsk a Kyzylorda, ukrytý v opuštěných pláních kazašských stepí a pouští, se nachází kosmodrom Bajkonur. Jeho poloha byla sovětskými úřady utajována údajně až do 12. dubna 1961, kdy odtud Jurij Gagarin jako první člověk vzlétl do vesmíru. Navštívit kosmodrom není pro obyčejného člověka zrovna snadné. Ač Bajkonur leží v Kazachstánu, patří Rusku. Po rozpadu SSSR podepsaly tyto dvě země dohodu, na základě které teď Rusko platí Kazachstánu pronájem 115 milionů amerických dolarů ročně. K návštěvě kosmodromu je tedy kromě speciálních povolení od ruských úřadů potřeba také ruské vízum. 

západ slnka nad Bajkonurom 

GPS: 46°48'14.8"N 61°39'51.0"E (Aralsk)

Text a foto: Jolana SedláčkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Kazachstán – po vlastní ose II.
Publikováno: 14.1.2023
V minulém díle jste se dozvěděli praktické informace o cestování po Kazachstánu a něco málo o zemi. Dnes se s cestovatelkou Jolanou podíváme dál...

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 23.9.2021
Astanu najdete v severní části Kazachstánu. Město leží na Išimu, dva a půl tisíce km dlouhé řece, která je levým přítokem Irtyše. Na rozdíl od Almaty (kdysi hlavní město), které se nachází hned vedle mohutných hor, Astana leží na stepi.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Barvy jara

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
připravujeme...
2. cena:
připravujeme...
3. cena:
připravujeme...
1. cena redakce:
připravujeme...
2. cena redakce:
připravujeme...
3. cena redakce:
připravujeme...

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2023
Klub učitelů geověd SGS vás zve na přednášky RNDr. Dalibora Výberčiho: Daleké výhledy - kdy "začínají" a kde "končí " a RNDr. Jána Košiara: Putování Nepálem, které se uskuteční dne 15. února 2023 o 15-té hodině prezenční v místnosti B1 PLUS na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě.
24.1.2023
Specifikum slovenských cestovatelů? Nejvíce jich podle údajů Kiwi.com odlétá ze sousedního Rakouska. Důvodů je více – kromě geografické blízkosti vídeňského letiště také mohou významně ušetriť, a to hlavně při dálkových letech. Některé aerolinie totiž létají přímo z Vídně i do vzdálených destinací.
21.1.2023
Nádherný zámecký komplex Schloss Hof s rozlehlým areálem, kterému dominuje idylický statek, je skvělou volbou jak efektivně využít volný čas i v období zimních měsíců.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 1. 2023
svátek:Ingrid
dnes:
pátek 27.1.
-2 °C
zítra:
sobota 28.1.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X