www.infoglobe.cz » Malajsie, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves

Malajsie, Kuala Lumpur – chrám Sri Maha Mariamman a Batu Caves

Publikováno: 3.3.2018
Nejpozoruhodnějším znakem chrámu Sri Maha Mariamman je struktura podobná tvaru lidského těla s hlavou směrem na západ a nohama směřujícíma na východ. Nohy symbolizuje věž vysoká 75 metrů, je ozdobená 228 hinduistickými bůžky, jejichž design je ve stylu jižní Indie.

Sri Maha Mariamman – svatyně chrámu   Sri Maha Mariamman

Hlavní náčelník (Sri Maha Mariamman) je instalován ve vnitřní části, u jediného vchodu směrem na východ. Hlavní modlitební hala chrámu je vyzdobena nástěnnými malbami aThaipusam – hinduistický festival očištění. Oslavy zahrnují oběti různého stupně, např. doprava nádob s mlékem či propichování různých částí těla. freskami a také tu najdeme tři svatyně, to celé je zastřešeno ornamentální zdobenou kopulí. Kromě toho se zde nachází čtyři menší svatyně věnované lordu Ganeshovi a jeho bratrovi, lordu Murugovi. Můžete zde vidět i obrovský vozík, který je důležitou dominantou na hinduistickém festivalu Thaipusam (festival očištění). Pokud navštívíte chrám v rámci tohoto festivalu, můžete vozík vidět, když veze sochy lorda Murugy a jeho manželky (Valli a Teivayanni) až do jeskyně Batu. Pokud vás láká hinduistická kultura, je Thaipusam nejlepší způsob, jak ji pochopit.

Chrám je otevřen denně od 6.00 do 20.30. Při zvláštních festivalech se otevírací doba může lišit. Vstup do chrámu je zdarma. Drobný poplatek je však účtován za uložení obuvi na bezpečném místě, protože není povoleno vstoupit do chrámu v botách.

Batu Caves

Kopce s mnoha vápencovými jeskyněmi patří k dalším místům, která si musíte v rámci návštěvy Kuala Lumpuru prohlédnout. Cesta z centra města trvá taxíkem přibližně 30 minut, ve špičce až hodinu. Na návštěvu jeskyně Batu Caves, nejnavštěvovanější kualalumpurské turistické atrakce, se vyplatí si přivstat, abyste tam byli mezi prvními a vyhnuli se tak příchozím davům. Vstupné se do této jeskyně neplatí. Před vchodem nelze nevidět obří sochu Batu Caves. Tato gigantická socha hinduistického boha Murugana (bůh války), známá ze všech turistických průvodců, je ve skutečnosti ještě větší, než si vůbec dovedete představit. Měří necelých 43 metrů a prý ji stavěli 3 roky. Je to nejvyšší socha hinduistického boha v Malajsii a druhá nejvyšší socha hinduistického boha na světě. Je vyrobena z 1 550 kubických metrů betonu, 250 tun ocelových tyčí a na její nabarvení bylo spotřebováno 300 litrů zlaté barvy.

Batu Caves   Batu Caves

Po zdolání schodů se před vámi otevře tajemná vápencová jeskyně, ve které na hlavy návštěvníků stékají kapky vody. Pokud budete mít štěstí, budete svědkem hinduistických modliteb. I uvnitř jeskyně se nevyhnete schodům, po kterých se pokračuje do další části. Únavné zdolávání schodů vám zpestří opičáci, kteří se neštítí loudit na turistech něco dobrého. Pokud chcete, můžete navštívit některou ze sousedních jeskyní. Přímo vedle jeskyně Batu je jedna hezky nasvícená barevnými světýlky a po celou dobu vás doprovází příběh Rámy. Pro dobrodruhy a milovníky hadů, pavouků a další havěti doporučujeme zavítat do jeskyně Dark Cave. Do jeskyní se neplatí žádné vstupné a rádi vás uvítají každý den od 6.00 do 21.00 h.

další jeskyně hned vedle Batu Caves

další jeskyně hned vedle Batu Caves   park vedle jeskyně

O dalších výletech v Kuala Lumpuru si můžete přečíst už další sobotu.

GPS: (Batu Caves) 3°14'14.2"N 101°41'01.2"E

 

Text: Monika Fuchsová

Foto: Monika Fuchsová, Wikimedia Commons: RanveigDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malajsie, Melaka – město s koloniální atmosférou
Publikováno: 22.4.2019
Nejzajímavější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo Malajsie. Dnes se podíváme do města, které by nemělo chybět na seznamu žádného cestovatele. Pouhé dvě hodiny jihozápadně od Kuala Lumpuru narazíme na město Melaka, metropoli stejnojmenného malajského státu. Toto historické město bylo roku 2008 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Malajsie, ostrov Kapas – skrytý poklad
Publikováno: 15.4.2019
Klidný ostrov s bílými plážemi, tyrkysovým mořem a nedotčeným podmořským světem je sen každého z nás. Už jste někdy slyšeli o tomto malém ráji? Díky bílým plážím dostal tento ostrov jméno Pulau Kapas neboli „Bavlněný ostrov“. (Kapas znamená v malajštině „bavlna“, Pulau „ostrov“).

Malajsie, Kuala Lumpur – Chinatown a GuanDi Temple
Publikováno: 24.2.2018
Určitě se během pobytu v Kuala Lumpuru vydejte do čínského města v okolí Petaling Street (stanici Pasar Seni na LRT). Je to červenými lampiony lemovaná ulice, kde téměř polovinu obyvatel tvoří Číňané.

Malajsie – to nejlepší z celé Asie
Publikováno: 18.3.2019
Architektonicky ohromující města, čajové plantáže, tropické deštné pralesy, historické památky a bílé pláže. Vítejte v Malajsii, v multikulturní zemi se silnými vlivy z Číny, Indie a zbytku jihovýchodní Asie.

Malajsie, Kuala Lumpur – Malá Indie a planetárium
Publikováno: 10.3.2018
Brickfields je oficiální Malá Indie a bývala obyčejnou obytnou čtvrtí nedaleko Kuala Lumpuru, nedávno však byla přeměněna na široký bulvár s indickými obchody a restauracemi provozovanými indickou komunitou.

Malajsie, Kuala Lumpur – národní mešita Malajsie a Bird Park
Publikováno: 17.3.2018
Národní mešita Malajsie se nachází diagonálně naproti nádraží. Má velkou kapacitu – pojme až 15 000 lidí a je obklopena bujnou zelení, která se rozprostírá na ploše 13 hektarů. Mešita byla postavena na místě kostela v roce 1965. Hlavními rysy jsou 73 metrů vysoké minarety. Hlavní konstrukce střechy byla inspirována myšlenkou otevřeného deštníku, zatímco minarety mají evokovat deštník naopak složený.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – procházka mangrovovým lesem a ochutnávka mořských specialit
Publikováno: 24.3.2018
Ostrov Borneo se dělí na dvě části, ta jižní spadá pod Indonésii a severní část patří Malajsii. Naším cílem byl právě sever, konkrétně stát Sabah, který je plný exotických rostlin a živočichů.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – kouzelné ostrovy nedaleko hlavního města Kota Kinabalu
Publikováno: 31.3.2018
Národní park Tunku Abdul Rahman (nebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) se nachází u pobřeží Kota Kinabalu v Sabahu. Je tvořen pěti ostrovy – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajsie: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologické zahrady a tradiční rybí trh
Publikováno: 7.4.2018
Projíždíme ostrov Borneo křížem krážem a dnes ho poznáme zase o něco víc…

Malajsie, Kuala Lumpur – srdce země
Publikováno: 10.2.2018
Kuala Lumpur mělo své skromné počátky jako důlní město v 50. letech minulého století, než se stalo federálním hlavním městem Malajsie. Dnes je to nejrychleji rostoucí a turisticky nejvyhledávanější město. Potkáte zde tamilské, čínské, malajské a domorodé obyvatele.

Malajsie, Kuala Lumpur – v oblacích na Petronas Towers a mešita Masjid Al-Bukhary
Publikováno: 17.2.2018
Nenechte si ujít tento pár do nebe stoupajících mrakodrapů – jsou jistě na seznamu míst, která chce každý návštěvník Kuala Lumpuru vidět. Svou siluetou lákají na kilometry daleko. Tyto věže jsou denně navštěvovány neustálým proudem turistů, každým rokem si je přijíždí prohlédnout miliony lidí. Majestátní ve dne a oslňující v noci, to jsou Petronas Towers. Při pobytu v Kuala Lumpuru je máte při každé procházce neustále na očích, v jakékoliv části města nad vámi tito dva něžní obři drží ochrannou ruku. Působí honosně, takže každého zajímá, jestli i uvnitř jsou tyto věže alespoň z poloviny tak úchvatné jako zvenku. Jaký asi nabízejí výhled?


Souvisejicí fotogalerie

Malajsie, Kuala Lumpur – tradiční architektura s mrakodrapy v zádech
V zimních měsících se čím dál tím více promrzlých Evropanů jezdí ohřát do teplých krajů. V malajs...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 10. 12. 2019
svátek:Julie
dnes:
úterý 10.12.
0 °C
zítra:
středa 11.12.
-1 °C