www.infoglobe.cz » Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže II

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže II

Publikováno: 20.6.2016
Kde to v noci nejvíce žije a jaké je hlavní město Valletta již víme. Pojďme se tedy společně podívat do krásné Mdiny, která byla v historii hlavním městem.

Nenachází se na pobřeží, ale ve vnitrozemí. Své kouzlo má díky úzkým a velmi fotogenickým uličkám, ve kterých je zakázáno jezdit motorovými vozidly. Městem se dá dlouho procházet a vychutnávat si absolutní ticho. Hlavní památkou Mdiny je katedrála sv. Pavla, ale pyšní se i mnoha dalšími historickými budovami, jako jsou paláce, kláštery, kaple atd. 

ulička překrásné Mdiny   uličky zdobí lucerny

Ostrovy nabízejí ale i jiné historické skvosty. Zachovaly se zde také památky z megalitní kultury. V průvodci po Maltě jsem se dočetla, že tajemný megalitní chrám (nachází se na ostrově Gozo) je dle nových výzkumů starší než slavné pyramidy v Egyptě, a to o 500–1000 let. Na stavbu chrámu byly použity obrovské kamenné bloky vážící tuny, což by ani s dnešní technikou nebyl lehký úkol. Jak bylo možné pohnout takovými balvany za pomoci primitivního nářadí je záhadou. Navštivte i Hagar Qim u Qrendi nebo Ta' Hagrat u Mgarru a popřemýšlejte o tom. Dalším skvostem je Hypogeum Hal Saflieni v Tarxienu. Tento chrám, rozkládající se na poměrně velké ploše, byl během staletí vytesán do skály do hloubky čtyř poschodí! Hypogeum bylo kulturním centrem, dále místem, kde se vzdělávaly kněžny a pohřebištěm (nalezené kosti byly údajně pouze ženské). Tato výjimečná památka je stejně jako hlavní město Valletta na seznamu světového dědictví UNESCO.

katedrála sv. Pavla v Mdině

Na Maltě je v létě slunce vždy jisté. I přes mírný vánek, který tělo trochu ochlazuje, je člověk po návštěvách měst a památek splavený, proto je čas na „koupačku“. Koupání je možné jak na útesech podél promenády na severu ostrova a v nejrůznějších zátokách, tak na krásných písečných plážích, které se nacházejí na západě ostrova. Asi nejvíce turistická a s největší nabídkou aktivit (jízda na banánu, let na padáku, který je uvázán k lodi atd.) je Golden Beach (Zlatá pláž). Dále tu najdete zátoky Paradise Bay a Mellieha Bay, které jsou mělčí, tedy vhodnější pro rodiny s dětmi. Při koupání podél skal si dejte pozor na medúzy, které si Maltu také velmi oblíbily. Ale nebojte, když už vás žahne, místní vám vždy rádi poradí, co máte dělat.

skalnaté zátoky   Golden Beach

Máte-li rádi spíše rybaření a přístavní města, vaším cílem určitě musí být Marsaxlokk – prastará rybářská vesnice na jihovýchodě Malty. Ta je známá především díky trhu, který se v neděli rozprostírá kolem celé vesnice. Většina mořských ryb se loví právě zde.

rybářská vesnice Marsaxlokk

A jak vypadají další dva obydlené ostrovy? To se dozvíte už příští pondělí.

GPS: (Mdina) 35°53'11.1"N 14°24'13.1"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže I
Publikováno: 13.6.2016
Členitá skalnatá pobřeží, mezi kterými jsou nejrůznější zátoky, přístavy a písečné pláže – to je Malta. Maltské souostroví se skládá ze 3 obydlených ostrovů. Největší ostrov, který není dlouhý ani 30 km, se nazývá Malta. Středním ostrovem je Gozo a tím nejmenším Comino. Maltské souostroví leží v srdci Středozemního moře, jižně od Sicílie.

Malta: Božský klid, noční život i krásné pláže III
Publikováno: 27.6.2016
Dva díly mého vyprávění o Maltě máme již za sebou, ale stále je kam vyrazit. Dnes se podíváme na další dva obydlené ostrovy.

Malta: Ostrovní stát I.
Publikováno: 3.9.2011
Malta je ostrovní stát, ležící ve Středozemním moři 95 km na jih od ostrova Sicílie (Itálie) a 290 km od Tunisu. Největšími ostrovy jsou: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svatého Pavla. Celková plocha území činí 316 km².

Malta: Ostrovní stát II.
Publikováno: 7.9.2011
V druhém díle o Maltě se dozvíte o místních zvláštnostech.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2020
Mezinárodní den architektury nabídne na tři stovky akcí v různých městech v Čechách a také na Slovensku. V týdnu od 1. do 7. října vás zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná. Hlavní téma letošního ročníku je UDRŽITELNOST a podtéma Sociální aspekt.
18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 9. 2020
svátek:Matouš
dnes:
pondělí 21.9.
23 °C
zítra:
úterý 22.9.
25 °C