www.infoglobe.cz » Rusko, Petrohrad: Oslavy Dne vítězství a návštěva Kateřinského paláce

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dne vítězství a návštěva Kateřinského paláce

Publikováno: 13.4.2017
Pokud plánujete návštěvu Finska, popřemýšlejte, zda by vás také nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdíl od Česka je odsud možné navštívit Rusko na 72 hodin bez víza. Musíte ale jet trajektem, což sice zabere nejvíce času, je to však nejlevnější varianta. Na trajektu strávíte jednu noc, kdy přespíte pohodlně v kajutě. Vlakem se dá z Helsinek do Petrohradu dostat sice již za necelé 4 hodiny, avšak zde je vízum nutné a i cena jízdenky je daleko vyšší.

My jsme při pobytu ve Finsku tuto možnost využili a rozhodně se jednalo o příjemnou změnu od severské přírody (a obzvláště to na pár dní ulevilo finančně, protože ceny v Petrohradu byly povětšinou nižší i než v ČR). Shodou okolností jsme měli to štěstí, že jsme zvolili květnové datum, které přesně pasovalo do oslav Dne vítězství spojených s vojenskou přehlídkou. Chcete-li i vy zažít oslavy, je nejvyšší čas začít plánovat.

cesta přes řeku Něvu směrem k Petropavlovské pevnosti   Jedny z nejtypičtějších motivů moderních ruských suvenýrů

Při výstupu z trajektu nás vítala živá kapela a všude jsme byli obklopeni kýčovitými suvenýry s motivy prezidenta V. Putina (věřte mi, určitě si nějaký odvezete). Hned v přístavu stojí plno taxikářů i řidičů minibusů, kteří vás odvezou do centra. Anglicky se ani mluvit nesnažte, místní cizí jazyk nemají moc rádi. Daleko přátelštější a nápomocní Rusové budou, pokud na ně zkusíte mluvit česky. Vůbec se nelekejte, že dveře od domů z ulice mají ráz, jak kdybyste měli vstoupit do nějakého pochybného sklepení, zjevně to má svůj důvod.

Kazaňská katedrála

První den jsme věnovali čistě prohlídce Petrohradu. Začali jsme návštěvou Ermitáže – komplexu pěti budov, který nyní slouží jako muzeum. V určitých časech je prohlídka zdarma, tak jsme využili příležitosti a prošli si část interiéru Zimního paláce. Prohlídka je opravdu rozsáhlá, proto pokud plánujete Ermitáž důkladně projít, zabere vám to minimálně den. A děti to asi zrovna bavit nebude...

výhled z katedrály sv. Izáka

Přes řeku Něvu jsme se poté dostali na Vasiljevský ostrov, konkrétně do historicky známé části nazývané Strelka. Poté jsme pokračovali na Zaječí ostrov přímo v ústí Něvy – do Petropavlovské pevnosti, kterou založil roku 1703 car Petr I. Veliký. Uvnitř se nachází chrám sv. Petra a Pavla, který vlastní nejvyšší pravoslavnou věž na světě.

Zaječí ostrov - Petropavlovská pevnost

Odpoledne jsme navštívili nádhernou katedrálu sv. Izáka – moji nejoblíbenější petrohradskou stavbu. Jedná se o největší a nejvyšší pravoslavný chrám v Petrohradu a druhý nejvyšší na světě. Katedrálu sv. Izáka určitě při prohlídce města nevynechejte, jedná se opravdu o impozantní monument, který má zároveň i nádherný interiér. Katedrála se nachází přibližně 1 km od Ermitáže a cestou je možné navštívit ještě budovu Admirality, která nyní slouží jako námořní škola. Poté jsme se vydali ke klasicistní Kazaňské katedrále a pokračovali až ke chrámu Vzkříšení Ježíše Krista. V této katedrále s pozlacenými kupolemi, která připomíná moskevský chrám Vasila Blaženého, je pohřben car Alexandr II.

katedrála sv. Izáka   katedrála sv. Izáka – interiér

chrám Vzkříšení Ježíše Krista  chrám Vzkříšení Ježíše Krista – interiér  chrám Vzkříšení Ježíše Krista

uvnitř Ermitáže   uvnitř Ermitáže

Následující den (9. květen) se konaly oslavy Dne vítězství (Děň Pobědy) – jedná se o státní svátek, který zavedl J. V. Stalin v roce 1945 na počest ukončení druhé světové války v Evropě. Oslavy jsou opravdu velkolepé a na nohou je již zrána snad každý občan Petrohradu. Probíhá vojenská přehlídka, hraje ruská hymna, všude jsou vyvěšené vlajky SSSR a Rusové volají „Hurá!“ a „Spasibo“. Jde rozhodně o velmi zajímavý zážitek.

vojenská přehlídka k oslavám Dne vítězství  výzdoba oslav Dne vítězství - Zimní palác  vojenská přehlídka k oslavám Dne vítězství

Abychom po obědě unikli přelidněnému městu, rozhodli jsme se navštívit Kateřinský palác, který car Petr I. věnoval roku 1710 své manželce Kateřině. Palác je vzdálený od centra Petrohradu necelých 30 km. Na místo se lze dostat pomocí minibusu, ale počítejte s doslova pekelnou jízdou. Za hranicemi Petrohradu již zřejmě dopravní předpisy nikoho nezajímají. Prohlídky paláce jsou velice oblíbené a čekají se poměrně dlouhé fronty, než se vůbec dostanete z jedné místnosti do druhé. Vnitřek je nádherný, ale daleko příjemnější je procházka rozlehlými zahradami, kde již člověk konečně nalezne první klid, prostor a svěží vzduch.

Kateřinský palác   v zahradách Kateřinského paláce

v zahradách Kateřinského paláce

GPS: 59°55'56.0"N 30°18'25.8"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko, Petrohrad – kouzlo bílých nocí
Publikováno: 16.7.2018
Město plné historie, nádherných staveb a impozantních chrámů, divadel, zvedacích mostů, krásných žen a bílých nocí, kde na vás stále dýchá carská historie, přestože už je to tu zastavěné vysokými paneláky. To je Petrohrad. V současnosti kosmopolitní město, plné barev, turistů a veselých lidí. Přestože vdechnout petrohradský vzduch můžete už po dvou hodinách letu, zřejmě kvůli vízovému omezení a zdlouhavým byrokratickým procedurám sem turisté z Čech ve velkém nejezdí.

Rusko, Petrohrad – to nejlepší z města
Publikováno: 23.7.2018
Naše procházka po Petrohradu se v tomto díle zaměří na významné chrámy sv. Izáka a Kristova vzkříšení (Spasitele na krvi) a zastavíme se také u symbolu Říjnové revoluce – křižníku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – místo, kde se minulost prolíná s přítomností
Publikováno: 30.7.2018
Jedno z nejslavnějších muzeí světa – Ermitáž – leží na břehu řeky Něvy v Petrohradu. Jedná se o komplex šesti budov a po pařížském Louvru je tu druhé největší muzeum na světě. Nejznámější budovou muzea je Zimní palác, místo, kde bydlela carská rodina. Sbírky založila v roce 1764 carevna Kateřina II. Veliká (manželka Petra III.), ale veřejnost je může obdivovat až od roku 1922 (v roce 1852 byla zpřístupněna malá část v tzv. Nové Ermitáži).

Rusko – místní Versailles a stálá přítomnost carské duše
Publikováno: 6.8.2018
Když francouzští králové mají Versailles, my, ruští carové, budeme mít svoje Versailles. Možná tato myšlenka prolétla hlavou ruskému carovi Petrovi I. Velikému a v roce 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu paláců a zahrad s fontánami, který dnes přijíždějí obdivovat desetitisíce návštěvníků z celého světa. Kam byste se měli vydat, abyste do ruského Versailles dojeli? Do města Petrodvorec, pouhých pár desítek kilometrů od Petrohradu.

Rusko, Moskva: Nad městem je Kreml a nad Kremlem už jen Bůh
Publikováno: 27.8.2018
Toto ruské přísloví přesně vystihuje, co Kreml pro Rusy znamená. Snad žádná jiná stavba v Moskvě nemá takový historický význam jako právě Kreml. Nyní sídlo ruského prezidenta bylo od 12. století místem, kde vládla velkoknížata a po nich ruští carové.

Rusko: Virtuální prohlídky moskevského metra
Publikováno: 17.4.2020
Pro všechny milovníky podzemních rychloželeznic máme zajímavou pozvánku k virtuální prohlídce moskevského metra. Jedná se o jeden z nejkrásnějších systémů metra na světě, a to hlavně díky nádherné architektuře.


Souvisejicí fotogalerie

Petrohrad – kolébka ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Petěrburg) je druhým největším městem Ruska. Starší ročníky mu už ale asi ze zvy...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
12 °C
zítra:
pondělí 26.10.
11 °C