www.infoglobe.cz » Rusko, Moskva: Nad městem je Kreml a nad Kremlem už jen Bůh

Rusko, Moskva: Nad městem je Kreml a nad Kremlem už jen Bůh

Publikováno: 27.8.2018
Toto ruské přísloví přesně vystihuje, co Kreml pro Rusy znamená. Snad žádná jiná stavba v Moskvě nemá takový historický význam jako právě Kreml. Nyní sídlo ruského prezidenta bylo od 12. století místem, kde vládla velkoknížata a po nich ruští carové.

Historie hradu je velmi bohatá a Kreml je prý jedním z největších hradebních komplexů na světě (3× větší jak Pražský hrad). Tomu není proč nevěřit, protože pokud si ho chcete projít důkladně, vyhraďte si na něj celý den. Obvod jeho zdí je dlouhý 2,3 km a na některých místech dosahuje výška hradeb až k úctyhodným 17 metrům. Zesílené jsou 20 věžemi, které jsou postaveny v jednotném stylu. Až na jednu – Nikolskou věž, která je přestavěna do pseudogotického stylu. Kremelské hradby jsou postavené z neomítaných pálených cihel a jejich cihlově rudá barva přitahuje zrak každého, kdo jim je na dohled.

pohled na Kreml od řeky

Uvnitř areálu najdete několik významných kostelů, které jsou většinou díly italských architektů. Jako ostatně celý Kreml. Chrám Zvěstování Panny Marie je jednou z dominant Kremlu. Jeho čisté bílé zdi kontrastují s pozlacenými kupolemi několika věží, které chrám má. Tento pravoslavný chrám byl postaven v 15. století a svým výrazným vzhledem patří k jedné z ikon Kremlu.

Verchospasskij chrám

Kreml byl také místem, kde probíhaly korunovace ruských carů. Ty se odehrávaly v chrámu Nanebevzetí Panny Marie (Uspenskij). V roce 1547 zde byl např. korunován car Ivan Hrozný. Známý je i Archandělský chrám, kde jsou pochovaní ruští panovníci se svými manželkami. Svůj poslední odpočinek zde našel i již zmiňovaný car Ivan Hrozný.

chrám Uložení roucha Svaté Bohorodičky   chrámy jsou zde blízko u sebe a jsou si mnohdy tak podobné, že je lze stěží od sebe rozeznat

Kromě zmíněných chrámů nás zaujal i zvon zvaný Car Kolokol, který je umístěn uCar Kolokol zvonice Ivana Velikého. Některé návštěvníky překvapí, proč leží na zemi a není na zvonici. Důvod je prostý – zvon váží více jak 200 tun a navíc není celistvý. Rok a půl se pracovalo na přípravách k tomu, aby mohl být zvon odlit a další dva roky probíhala jeho výzdoba. Zvon ještě ani nestihl opustit odlévací jámu, když v Moskvě došlo k požáru. Během hašení se zvon prudce ochladil a praskl. Úlomek, dá-li se tak říkat více jak 11tunovému obrovi, který se v důsledku chlazení od zvonu oddělil, je vystaven spolu se zvonem. Car Kolokol je největší zvon světa a patří k hlavním turistickým lákadlům. Zajímavostí také je, že díky jeho rozměrům (6,14 m výška a 6,6 m průměr) a odlomenému kusu sloužil jistou dobu jako kaplička.

okolí Kremlu je osázené parky, které jsou v letních měsících plné turistů   čestná stráž u věčného ohně

Kreml je lemovaný téměř ze všech stran parky, kde si můžete udělat piknik, dát odpočinout unaveným nohám a podívat se na střídání čestné stráže. Vstupné v areálu hradu se platí do jednotlivých objektů zvlášť. Pokud chcete navštívit katedrální náměstí a chrámy, zaplatíte 500 rublů (cca 170 Kč).

GPS: 55°45'07.6"N 37°37'04.8"E

 

Text: Michal Hejl

Foto: Michal Hejl, Wikimedia Commons: Sergey NemanovDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Rusko: Virtuální prohlídky moskevského metra
Publikováno: 17.4.2020
Pro všechny milovníky podzemních rychloželeznic máme zajímavou pozvánku k virtuální prohlídce moskevského metra. Jedná se o jeden z nejkrásnějších systémů metra na světě, a to hlavně díky nádherné architektuře.

Rusko – Rudé náměstí, srdce Moskvy i celé země
Publikováno: 20.8.2018
Hlavní město Ruska, Moskva, leží v evropské části země. Lidé z nejvýchodnější části země musejí letět osm hodin, aby mohli vidět své hlavní město. Vy tam budete z Prahy za dvě hodiny. A co že je to srdce Moskvy, kam vás dnes zvu?

Rusko, Petrohrad – kouzlo bílých nocí
Publikováno: 16.7.2018
Město plné historie, nádherných staveb a impozantních chrámů, divadel, zvedacích mostů, krásných žen a bílých nocí, kde na vás stále dýchá carská historie, přestože už je to tu zastavěné vysokými paneláky. To je Petrohrad. V současnosti kosmopolitní město, plné barev, turistů a veselých lidí. Přestože vdechnout petrohradský vzduch můžete už po dvou hodinách letu, zřejmě kvůli vízovému omezení a zdlouhavým byrokratickým procedurám sem turisté z Čech ve velkém nejezdí.

Rusko, Petrohrad – to nejlepší z města
Publikováno: 23.7.2018
Naše procházka po Petrohradu se v tomto díle zaměří na významné chrámy sv. Izáka a Kristova vzkříšení (Spasitele na krvi) a zastavíme se také u symbolu Říjnové revoluce – křižníku Aurora.

Rusko, Petrohrad: Ermitáž – místo, kde se minulost prolíná s přítomností
Publikováno: 30.7.2018
Jedno z nejslavnějších muzeí světa – Ermitáž – leží na břehu řeky Něvy v Petrohradu. Jedná se o komplex šesti budov a po pařížském Louvru je tu druhé největší muzeum na světě. Nejznámější budovou muzea je Zimní palác, místo, kde bydlela carská rodina. Sbírky založila v roce 1764 carevna Kateřina II. Veliká (manželka Petra III.), ale veřejnost je může obdivovat až od roku 1922 (v roce 1852 byla zpřístupněna malá část v tzv. Nové Ermitáži).

Rusko, Petrohrad: Oslavy Dne vítězství a návštěva Kateřinského paláce
Publikováno: 13.4.2017
Pokud plánujete návštěvu Finska, popřemýšlejte, zda by vás také nezaujal výlet do Petrohradu. Na rozdíl od Česka je odsud možné navštívit Rusko na 72 hodin bez víza. Musíte ale jet trajektem, což sice zabere nejvíce času, je to však nejlevnější varianta. Na trajektu strávíte jednu noc, kdy přespíte pohodlně v kajutě. Vlakem se dá z Helsinek do Petrohradu dostat sice již za necelé 4 hodiny, avšak zde je vízum nutné a i cena jízdenky je daleko vyšší.


Souvisejicí fotogalerie

Petrohrad – kolébka ruského baletu
Petrohrad (Sankt-Petěrburg) je druhým největším městem Ruska. Starší ročníky mu už ale asi ze zvy...

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
12 °C
zítra:
pondělí 26.10.
11 °C