www.infoglobe.cz » Velká Británie, Lincoln – rodiště George Booleho

Velká Británie, Lincoln – rodiště George Booleho

Publikováno: 29.9.2017
Hrabství Lincolnshire, kam se dnes společně vydáme, naleznete na východě Anglie. Centrem hrabství je Lincoln, který se po boku Windsoru, Warwicku, Canterbury, Londýna, Yorku a dalších míst řadí k významným historickým městům Anglie. Stotřicetitisícový Lincoln je situován na řece Witham a jednoznačně mu dominuje katedrála. V centru najdete historické domy, nechybí ani opevnění, které zde po dobytí Anglie postavili Normané, a dokonce je k vidění i římská architektura.

Právě Římané založili Lincoln jako Lindum Colonia, ale nejvíce se na podobě města podepsali Normané, kteří kromě opevnění postavili i místní hrad a katedrálu. V 19. století se díky železničnímu spojení Lincoln propojil se zbytkem Anglie. To sem přineslo převážně ocelářský průmysl. Dnes hraje výroba stále významnou roli v ekonomice města, nicméně Lincoln je zajímavý převážně pro turisty, kteří sem jezdí pro jeho skvěle zachovalé historické domy a krásnou zeleň.

Lincoln

Většinu historických budov najdete v Upper Town. Například na úpatí kopce Steep Hill můžete zavítat k Jew’s House, což je normanská kamenná budova, jejíž kořeny sahají až do roku 1170. Naproti stojí Jew’s Court, dříve synagoga, která byla postavena na konci 12. století. Zde je dlužno dodat, že Lincoln byl domovem jedné z pěti největších židovských komunit v Anglii. Silné antisemitské cítění v té době (nejen v Anglii, ale napříč Evropou) vyvrcholilo na konci 13. století masovým vyhnáním židů z města. Rovněž se podívejte ke starým kupeckým domům. Pozornost věnujte obzvláště dvěma stavbám ze 16. století – Harlequin a Harding House; případně Aaron’s House, další normanské stavbě v Lincolnu, která byla postavena okolo roku 1150.

Jew's Court   Jew's House

U normanské architektury ještě chvíli zůstaneme. Pozornost nyní zaměříme na Lincolnskou katedrálu, která je jednou z nejnavštěvovanějších v Anglii. Její stavba byla zahájena na příkaz Viléma Dobyvatele. Katedrála sestává ze tří lodí, jež ohromí svou délkou. Jako stavební materiál byl použit zlatavě zbarvený vápenec a mramor z ostrova Purbeck. Pozornost věnujte kulatému vitrážovému oknu, jemuž se přezdívá děkanské oko, a biskupskému oku, které se skládá ze skel z různých časových období.

Římská brána ze 3. století

Přes umně vypracovanou železnou bránu se dostanete do chóru svatého Huga. Ten je předním příkladem raně gotické architektury. K dalším zajímavostem uvnitř katedrály patří lincolnský rarach, který podle legendy otravoval anděly na chóru tak dlouho, dokud nebyl proměněn v kámen.

Lincoln

V titulku článku jsme zmínili jméno George Boole, které nemusí být každému známé, ale význam této osobnosti se nepřímo dotýká nás všech. George Boole (1815–1864) byl totiž zakladatelem Booleovy logiky, jež se později stala základem informatiky.

GPS: 53°14'02.1"N 0°32'12.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Marek69, Marek69 (2)Richard Croft, Patrick Mackie, Brian, Richard Croft (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británe, Windsor – hrad, ruské kolo a lego
Publikováno: 8.9.2017
Dnes se podíváme do hrabství Berkshire. Naším hlavním cílem je malé městečko Windsor, které leží asi 30 kilometrů západně od Londýna. Jsou pro něj charakteristické polohrázděné domy, klikaté uličky a dlážděné chodníky.

Velká Británie, Nottingham – vzhůru za Robinem Hoodem!
Publikováno: 13.10.2017
Určitě jste viděli film s Robinem Hoodem nebo jste o něm alespoň slyšeli. Tato legenda se dodnes těší velké popularitě a neustále se objevují nová díla populární kultury, která zájem o tuto postavu oživují. Koneckonců postava, která bohatým bere a chudým dává, se asi jen tak brzy neomrzí. Známá je také nemesis Robina Hooda v podobě obávaného a krutého šerifa z Nottinghamu. A právě město Nottingham bude naší dnešní zastávkou.

Velká Británie, Warwick – městečko v hrabství Warwickshire
Publikováno: 15.9.2017
Když jsme spolu minule zavítali do Windsoru, psali jsme, že místní hrad patří k těm vůbec nejhezčím, které můžete vidět. Jakmile uvidíte Warwick, uznáte, že Windsor v něm má velkou konkurenci. Tento mohutný středověký hrad leží u řeky Avony a jeho kořeny sahají hluboko do raného středověku. V roce 915 jej nechala postavit dcera Alfréda Velikého, krále Wessexu. Tento hrad se stal tak významným mocenským centrem, že se hrabatům z Warwicku přisuzovala rozhodovací moc nad tím, kdo byl anglickým králem.

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži – VIDEO
Publikováno: 11.7.2017
Londýn kdysi býval největší město na světě. Vládli odsud obrovskému britskému impériu, lodě sem přivážely drahocenné zboží z celého světa, vyplouvaly za novým dobrodružstvím a zase se vracely. Dnes se sem stále sjíždějí lidé z celého světa – ať už za obchodem, za prací, obdivovat honosné památky, nasát trochu zdejší unikátní atmosféry, nebo ochutnat jídla z celého světa v jediném městě.

Velká Británie, Londýn - Trafalgar Square
Publikováno: 4.7.2014
Minulý týden jsme zavítali do jedné z nejznámějších londýnských čtvrtí, kdysi čtvrti červených luceren, Soho. Dnes se však přesuneme dále.

Velká Británie, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikováno: 11.7.2014
Po návštěvě oslnivého Trafalgar Square pokračujeme dál po známých památkách Londýna.

Velká Británie, Londýn – Soho
Publikováno: 27.6.2014
Po našich toulkách Janovem se tentokráte vydáme na severozápad do Velké Británie a to konkrétně do jejího hlavního města, Londýna.

Velká Británie, Canterbury – prastaré opatství a světoznámá katedrála
Publikováno: 22.9.2017
Jednou z hlavních atrakcí nevelkého anglického města je slavná katedrála, kde sídlí arcibiskup z Canterbury, nejvyšší hodnostář anglikánské církve. Canterbury je však místem významným pro křesťanství již dlouho. Svatý Augustin zde poprvé pokřtil do té doby pohanské Anglosasy a právě svatý Augustin se zde v roce 597 stal vůbec prvním anglickým biskupem. Jeho hrob kousek od městských hradeb svým náboženským významem dokonce předčí samotnou katedrálu.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie: Londýn – léto 2011
Každý, kdo navštívil britskou metropoli, si nepochybně odvezl mnoho zážitků. Mně se podařilo nahl...


Souvisejicí videa

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži
Každý, kdo byl v Londýně, zná klasické památky jako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge nebo ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. září 2019 máte možnost využít k cestování tradiční vláček Hanička (motorový vůz 810), který jezdí na trati ze Spišského Podhradí do Spišských Vlachů.
21.7.2019
Také toto léto si můžete užít mezinárodní kulturní festival Dny Mistra Pavla v Levoči, který do 28. srpna přináší pouliční vystoupení divadelníků, muzikantů a tanečníků, jakož i poselství kultury.

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 7. 2019
svátek:Magdaléna
dnes:
pondělí 22.7.
28 °C
zítra:
úterý 23.7.
31 °C