Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

SR, Pavlice: obec, která má své kouzlo - VIDEO
Publikováno: 16.8.2021
Jednou z malebných vesniček v Podunajské nížině jsou i Pavlice. Rozprostírají se na východním okraji Trnavské pahorkatiny v obklopení luk, lesíků a polí, které protíná potok Gidra. Přes 500 obyvatel si zde užívá venkovský život se všemi radostmi i strastmi. My dnes tuto vesničku navštívíme a sami jsme zvědaví, co nám nabídne.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1266. V průběhu časů Pavlice často měnily svůj název až do roku 1948, kdy se již natrvalo osvojilo současné pojmenování obce. Zajímavostí je, že v 16. století patřila tehdejší osada trnavským klariskám, později šlechtické normanské rodině Folliot de Crenville, až nakonec byla součástí panství Esterházy. Současná obec nabízí díky své poloze klidnou rodinnou atmosféru, čistý vzduch a řadu možností turistického vyžití.

Pavlice

Co se týče pamětihodností, tak těch tu je nepočítaně. Najdete zde mnoho kamenných soch, které jsou koncentrované na Hlavní ulici, tedy s výjimkou jedné. Všechny byly opraveny v roce 1966.

kostel svatého Mikuláše

Dominantou obce je určitě renesančně barokní kostel svatého Mikuláše z roku 1643. Situován je na místě původně staršího objektu, což dokumentuje neúplný latinský nápis, který byl sekundárně umístěn nad vchodem do kostela. Sakrální stavbu dala zrenovovat do renesanční podoby představená kláštera klarisek v Trnavě, Klára Szent Királyi. V druhé polovině 18. století byl kostel stavebně upraven a poslední větší opravy byly provedeny v roce 1999.

dřevěný misijný kříž

Vedle kostela nechybí ani dřevěný misijní kříž s uvedenými lety misí 1901,1936, 1947, 1996 a 2011. V jeho okolí se nachází místní hřbitov i s ústředním křížem z roku 1783.

socha svatého Vendelína

ústřední kříž na hřbitově   socha svatého Josefa

Za pozornost určitě stojí i barokně klasicistní socha svatého Vendelína z roku 1799, nacházející se před budovou hasičské zbrojnice. Nevšední je i její podstavec zdobený reliéfem obličeje pravděpodobně Bolestné Panny Marie s mečem směřujícím na srdce. Jedná se snad o nejcennější plastiku v obci.

kříž s ukřižovaným Kristem

V blízkosti obchodu s potravinami a Hlavní ulice je situován kříž s ukřižovaným Kristem, který tvoří lebka a plačící postava Panny Marie. Nápis na podstavci je téměř nečitelný, ale po větší námaze se dozvíte, že byl postaven v roce 1757 a rekonstruován v roce 1968.

sloup Nejsvětější Trojice

Po vstupu na Hlavní ulici vás určitě upoutá i socha svatého Josefa držící v levé ruce lilii a v pravé Ježíška z roku 1932. Opodál stojí sloup s akantovou výzdobou Nejsvětější Trojice. O pár kroků dál se zas vypíná socha svatého Floriána,  patrona hasičů.

socha svatého Jana Nepomuckého

socha svatého Jana Nepomuckého (podstavec)   socha Panny Marie  

Ani v Pavlicích nechybí socha svatého Jana Nepomuckého držící kríž. Její podstavec je ze třech stran obohacený o nápisy. Při procházce natrafíte i na sochu Panny Marie.

socha svatého Floriána

Vesnička Pavlice nám poskytla velmi příjemnou a nenáročnou procházku. Přesvědčili jsme se, že i obec zasazená do rovinaté krajiny má svoje kouzlo, které vám doporučujeme zažít.

GPS: 48°15'33.3"N 17°34'21.4"E

 

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay, Waves: Michael Kobrin - 3782

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR, Abrahám: barokní krása i secesní ruiny - VIDEO
Publikováno: 29.11.2021
Severozápadně od krajského města Galanta (přibližně 13 km) se nachází vesnička Abrahám. Jejími bezprostředními sousedy jsou obce Pavlice, Majcichov, Hoste, Velká a Malá Mača, Sládkovičovo a Pusté Úlany.

SR, Voderady: zeměpanská vesnička – VIDEO
Publikováno: 23.8.2021
Jižně od Trnavy (13 km) u potoka Gidra se rozprostírá obec Voderady. V minulosti patřila do bratislavské župy, ale prozatím je součástí Trnavského kraje.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Trnava: známá – neznámá očima Mateje Bela
Publikováno: 19.12.2018
Přijměte pozvání na procházku historickou Trnavou, kterou nás provede „slavná ozdoba Uherska“ – Matej Bel. Objevme spolu s ním neznámá zákoutí města a jeho dějin a nechme se unášet atmosférou trnavských ulic v osmnáctém století.

SR: Netradiční rekordy Tater i Trnavy
Publikováno: 3.1.2021
Teprve nedávno spatřily světlo světa dvě nové publikace z rodinného vydavatelství Dajama, které se věnují nejen slovenským, ale i evropským a světovým rekordům Tater a Trnavy.

SR, Zavar: Obec s klasicistním kostelem – VIDEO
Publikováno: 14.6.2021
Obec Zavar leží 8 km od Trnavy, na východním okraji Trnavské sprašové tabule. První písemná zmínka pochází z roku 1255. V obci se nachází množství sakrálních památek a zajímavých objektů z historie. Mezi ty nejatraktivnější dozajista patří klasicistní zámeček, nový kostel zasvěcený Narození Panny Marie z roku 1907 či rodný dům hudebního skladatele Gejzy Dusíka.

SR, Dolné Lovčice: vesnička vyzdobená památkami i květenou - VIDEO
Publikováno: 21.6.2021
Vesnička Dolné Lovčice, nacházející se 6 km od krajského města Trnava, láká milovníky toulek po obcích a městech klidnou atmosférou, několika sakrálními památkami a zajímavostmi.

SR, Brestovany: obec, která stojí za návštěvu – VIDEO
Publikováno: 28.6.2021
Obec Brestovany leží v severozápadní části Podunajské nížiny, jen 10 km od okresního města Trnava v nadmořské výšce od 140 do 150 metrů. Katastrální území sestává z částí Velké Brestovany, Malé Brestovany a Horní Lovčice.

SR, Boleráz, Klčovany: sakrální krása – VIDEO
Publikováno: 24.5.2021
Slovensko je země, která se vyznačuje nejen nádhernou přírodou, ale také množstvím sakrálních památek. Je škoda, že je přehlíží množství turistů, kteří sem zavítají. Proto jsem se rozhodl, že alespoň touto formou seznámím návštěvníky obcí Boleráz a Klčovany s těmito památkami, jejich významem a důvodem osazení.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Ľubomír
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X