www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchově kraji - VIDEO

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchově kraji - VIDEO

Publikováno: 14.8.2012
Většina turistů, kteří se vypraví do Máchova kraje, si užívá léto na plážích a v resortech kolem Máchova jezera. Jenže bylo by poněkud ploché Českolipsko spojovat výhradně s Máchovým jezerem nebo Bezdězem, který dominuje krajině snad ze všech jejích úhlů.

Na Bezdězu byl snad každý pořádný výletník. Kolik turistů ale zavítá na nedalekou zříceninu hradu Jestřebí, nejstaršího hradu celé oblasti, to se dá odhadnout jen těžko. Za vstupenky ba ani za parkovné se tam neplatí. Podle místních, kterých ve stejnojmenné obci žije asi osm set, je takových turistů ale hojnost.

Jestřebí

Jestřebí – nenáročný výlet

Jestli do Jestřebí pojedete vlakem, od zastávky to budete mít tak tři kilometry. Rozhodnete - li se pro auto, zaparkovat můžete přímo pod hradem a nahoru na hrad to máte jen pár minut. Jestřebí ale může být ideální zastávkou pro bikery. Coby hlavní cíl výletu by vás takhle zřícenina nejspíš zklamala, pokud tedy zrovna nejste vášniví milovníci historie. Na dechberoucí pohled na monstrozní pevnost s cimbuřím rovnou zapomeňte. Z původního hradu se totiž zachovala asi jen čtvrtina.

Spíš než na hrad samotný se jako první nejspíš zadíváte na zvonici jestřebského hřbitova, která byla součástí tehdejšího farního kostela v původní obci s názvem Krušina. Když budete mít štěstí a trefíte se s časem do celé hodiny, z opravené věže s gotickým jádrem a novou žlutou fasádou se ozve prastarý zvon, který nechal ulít Jakub Černín z Chudenic.

Jestřebí

Vůně borovic a pískovec nedmyslitelně patří k Máchovu kraji. Také hrad Jestřebí kdysi stával na pískovcové skále, která jakoby najednou vyrostla v otevřené krajině. Základna tehdejšího hradu byla ale v druhé polovině 13. století, kdy byl hrad pány v Dubé podle všeho založen, podstatně mohutnější. Také na Jestřebí se vystřídalo několik majitelů, z nichž posledním byl zřejmě Kryštof z Vartemberka. Od roku 1547 je hrad Jestřebí evidován jako pustý.

JestřebíJestřebíJestřebí

Jestřebí

Zrádný pískovec a „pracovití“ lidé

Pískovci, který se i tak přizozeně odroluje, pomohli k rychlejší zkáze hlavně lidé, kteří jej v 18. století odlamovali, aby z něj pak mohli stavět. Nevyváženost celého masivu, jehož vrchol stále zatěžují zbytky hradeb, o sobě dala vědět znovu před třemi lety, kdy se kus pískovce odtrhlo a balvany téměř zavalily několik rodinných domů v Jestřebí. Místní tahle událost pořádně vyděsila.

Po nutných úpravách by dnes měla být návštěva trosek hradu bezpečná. Je volně přístupná, ale za nepříznivého počasí se přece jen radši zamyká. Nahoru na otevřenou vyhlídku porostlou travou se dostanete kulatou věží ve skále – bývalou hradní studnou, kterou vedou uzounké a poměrně prudké dřevěné schůdky. Pak už jen rozhled na Máchův kraj z širší části původního hradu, ta užší a vyšší přístupná není.

  Jestřebí

Jestřebí jako součást národní přírodní památky

Je to asi měsíc, co byla oblast mezi Jestřebím, Provodínem a Starými Splavy vyhlášena za Národní přírodní památku Jestřebské slatiny. Rašeliniště a mokřady v nivě Robečského potoka totiž tvoří ideální podmínky pro život velmi vzácných rostlin a živočichů. Jinde na světě nenajdete unikáty jako orchidej prstnatec český, masožravou tučnici českou nebo ohroženou popelivku sibiřskou, která podle odborníků rostla na našem území už v době ledové.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Liberec - Vídeň severu
Publikováno: 25.3.2011
Dnešní den Vás zavedeme do jednoho z nejprůmyslovějších měst České republiky.

ČR: Bezděz – hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO
Publikováno: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeské pahorkatiny. Ten větší už pěknou řádku let zdobí zřícenina hradu Bezděz.

ČR, Dubá: ráj lufťáků - VIDEO
Publikováno: 25.6.2013
Dubá - malebné městečko ležící v přírodní krajinné oblasti Dubské Švýcarsko. Příjemné náměstí, ale také poklidný život provází tohle půvabné místo, které se poslední dobou nenápadně hlásí o pozornost turistů – a nejen těch českých.

Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO
Publikováno: 16.7.2013
Další ze skoro povinných zastavení při putování Máchovým krajem je Česká Lípa. Její historické jádro leží na pravém břehu řeky Ploučnice, která městem protéká.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Železný Brod
Město v Krkonošském podhůří, kterým protéká řeka Jizera. Železný Brod je příjemnou zastávkou na c...Souvisejicí videa

ČR: Rokytnice nad Jizerou - výlet do hor
Rokytnice nad Jizerou – město ležící v Krkonoších a také jedno z významných lyžařských středisek,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X