www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Bezděz – hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO

ČR: Bezděz – hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO

Publikováno: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeské pahorkatiny. Ten větší už pěknou řádku let zdobí zřícenina hradu Bezděz.

Obyvatelé vesničky Bezděz pochopili, co znamená pojem turistický ruch. Léta bydlí pod kulisou starobylé zříceniny hradu Bezděz, a tak si na hosty, co si do jejich místa bydliště přijíždějí prohlédnout se stopami šedi jinak stále bělostnou dominantu Bezdězu, museli už zvyknout.

Prodává se Bezděz?

O tom, jak místní obyvatelé chápou slovo byznys, vypovídá už parkoviště, první záchytný bod všech motorizovaných turistů. Obec vsadila na neznalost turistů a takticky obšancovala hlavní příjezdovou cestu, kterou se ale dá klidně pokračovat a autem dojet podstatně blíž k hradu. Většina nováčků nechá auto rovnou tady, málokoho napadne, že o něco výš stojí levnější a prázdné parkoviště.

Bezděz

Z parkoviště, které improvizovaně vyrostlo na trávníku vedle silnice, přibude do obecní pokladny padesát korun z každého auta. V ceně jste si koupili jedno parkovací místo a informaci, že za tuto částku tam můžete stát třeba do soudného dne. K hradu jsou to odsud dva kilometry.

Podzim na hradě a v podhradí

Procházka je to ale příjemná. Línou chůzí vzhůru se necháme konejšit pohledem na zříceninu tyčící se na kopci, nasloucháme šumění stromů, jejichž listy už se rozhodly převléknout do podzimních barev, a užíváme si posledních hřejivých paprsků slunce.

Kolem hradu Bezděz se pohybuje spousta cizinců – hlavně Němců a Holanďanů. Pro ně je dovolená v Čechách lacinou zábavou. Majitelé restaurací a hotýlků v Máchově kraji by se bez znalosti němčiny uživili jen těžko.

Bezděz  Bezděz  Bezděz

Bezděz

Křížovou cestu k hradu lemují opravené kapličky. Čím člověk stoupá výš, tím je cesta složitější. Kameny pod nohama kloužou, a tak se lidé vzájemně přidržují, když někomu z nich náhodou podjede noha. Jen kousek od hlavní hradní brány se tak nabízí zajímavá a celkem zábavná podívaná, která se dá proložit mezi stromy prosvítajícím výhledem na nedaleké Máchovo jezero a okolní krajinu.

Všichni, kdo mají co do činění s hrady a zámky, si letos mnuli ruce nad tučnými výdělky. Letošní extrémně teplý podzim je pomohl plnit lidmi do posledního dne sezony. I tady na Bezdězu se stále první říjnový víkend dělají prohlídky. Jen stánky už jsou poněkud vybrané a před zimou už se je ani nikdo doplňovat nechystá.   

Bezděz

Bezděz  Bezděz  Bezděz

Bezděz patří k nejzajímavějším českým historickým památkám. Jako jeden z mála hradů si zachoval svoji původní gotickou podobu. Ke svým dílům se tam nechali inspirovat takoví velikáni jako Karel Hynek Mácha, který má ve skále svou pamětní desku, nebo Bedřich Smetana, jenž Bezdězu věnoval svou práci nazvanou příhodně Tajemství. Se záhadami je zřícenina od pradávna spojována. Raně gotický hrad Bezděz nechal někdy kolem roku 1270 postavit Přemysl Otakar II.

Bezděz

Text/foto: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Město Česká Lípa
Publikováno: 19.11.2010
Okresní město Českou Lípu, které se nachází nedaleko Máchova jezera a hradu Bezděz, protíná řeka Ploučnice.

Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO
Publikováno: 16.7.2013
Další ze skoro povinných zastavení při putování Máchovým krajem je Česká Lípa. Její historické jádro leží na pravém břehu řeky Ploučnice, která městem protéká.

ČR, Krásná Lípa: srdce Českého Švýcarska - VIDEO
Publikováno: 2.7.2013
Krásná Lípa – spojení slov, které by snad mělo předurčovat samotný charakter města, města, které si říká centrum Českého Švýcarska.

ČR, Dubá: ráj lufťáků - VIDEO
Publikováno: 25.6.2013
Dubá - malebné městečko ležící v přírodní krajinné oblasti Dubské Švýcarsko. Příjemné náměstí, ale také poklidný život provází tohle půvabné místo, které se poslední dobou nenápadně hlásí o pozornost turistů – a nejen těch českých.

ČR, Humprecht: lovecký zámeček ve věži - VIDEO
Publikováno: 4.6.2013
Lovecký zámeček Humprecht stojí jen nedaleko města Sobotka. Vystavený na kopci, tudíž dobře viditelný z dálky, avšak obklopený hustým lesem, takže když se k němu člověk přiblíží, musí se pořádně zaklánět, aby si ho prohlédl.

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchově kraji - VIDEO
Publikováno: 14.8.2012
Většina turistů, kteří se vypraví do Máchova kraje, si užívá léto na plážích a v resortech kolem Máchova jezera. Jenže bylo by poněkud ploché Českolipsko spojovat výhradně s Máchovým jezerem nebo Bezdězem, který dominuje krajině snad ze všech jejích úhlů.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR: Toulky po strašidelných místech
Publikováno: 19.11.2015
Zejména v pochmurném podzimním počasí vyrážejí milovníci záhad, pověstí a strašidelných historek na tajemná místa. Také se rádi bojíte? Vydejte se tedy spolu s námi na výlet za příběhy nejen o upírech a čarodějnicích v Čechách.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.

ČR: Obec Ždírec
Publikováno: 28.1.2011
Mezi poli a smíšenými lesíky leží nevelká obec Ždírec. Nachází se v okrese Česká Lípa, nedaleko města Doksy a Mladé Boleslavi, v nadmořské výšce okolo 370 metrů.

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené
Publikováno: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severu republiky, na hranici s Německem a Polskem. Krajským městem a současně přirozeným centrem kraje je město Liberec. Rozlohou je sice druhým nejmenším krajem, avšak v české historii sehrál velkou roli, a to zejména při vytváření obchodních cest.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR, Česká Lípa: stanoviště při toulkách po severu
Pojďte se s námi vypravit do místa podle názvu ryze českého – do České Lípy. Kromě náměstí, které...

ČR, zámek Berštejn: v přátelském duchu
Pojďte se s námi vypravit na českolipsko – na renesanční zámek Nový Berštejn. Stojí jen kousek od...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X