www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Harrachov: kolébka bílého sportu - VIDEO

Harrachov: kolébka bílého sportu - VIDEO

Publikováno: 28.12.2010
Není „profláklejšího“ místa v Česku, co se týče skoků a letů na lyžích, než je krkonošský Harrachov. Přestože skokanský areál vypadá ve všední den tak trochu opuštěně, sportovní duch je ve významném horském městečku, nedaleko polských hranic, cítit na každém kroku.

Velké přípravy a nakonec zklamání

Nedávno se celý Harrachov chystal na závod Světového poháru ve skocích na lyžích. Ten byl ale kvůli silnému větru nejdřív přeložen a nakonec pak zrušen. Kromě Jakuba Jandy, momentálně nejlepšího českého reprezentanta, se na kvalitní mítink těšil celý Harrachov. Do sportem proslaveného městečka přijely stovky fanoušků tohoto bílého sportu. Fanoušci odjeli ale zklamaní. Podobný příběh není pro místní ničím neobvyklým. Čertova hora je totiž problémy se silným větrem pověstná, ostatně jako skoro každé skokanské středisko. Stojí vysoko a tak tam prostě nepříjemně fouká.

  mamutí můstek

skokanský areál - Harrachovsedačka pro skokanyskokanský areál Harrachov

Harrachov je jedno z pěti míst světa, kde stojí 185 metrů vysoký mamutí můstek a pro město zůstává lákadlem číslo jedna. Harrachovský skokanský areál čítá celkem pět můstků. Na tom nejvyšším se závodí jen zřídka. Vyšplhat se na „mamuta“, nebo si jeho buben sjet na lyžích nebo na prkně, je pro mnohé návštěvníky Harrachova víc než jen pokušením. Výzvu obřího monstra, které se tyčí nad horami, velmi často vyslyší. Jejich odvaha pak stojí zato. Z mamutího můstku se za cenu několika litrů potu, vyplaveného stoupáním nahoru, nabízí dokonalý výhled na kouzelné horské vrcholky. Kromě toho taky podivná bolest v břiše při představě, že je někdo ochoten spustit se z té výšky dolů na lyžích, dopadnout živý a pak to zkoušet znovu a znovu, dokud ho svět nebude oslavovat.

Tak trochu jiný život

Harrachov ale není rájem jen pro skokany na lyžích, ale taky pro běžkaře, mašery a především lyžaře. Pravý život přichází do Harrachova s prvním sněhem. Zimní sezona je pro Harrachováky hlavním zdrojem obživy. Většina místních žije letní a zimní život. Dřinu v průběhu lyžařské sezóny zpravidla v létě střídá nějaký pohodový „šolich“. Zima strávená v městečku pod skokanskými můstky ale skutečně stojí za to. Návštěvníci Harrachova se tam jezdí především bavit. A podle toho taky život ve městě vypadá. Ve dne plno na sjezdovkách, v noci pak ve skoro každém podniku.

HarrachovHarrachovdětský vlek

lanovka na Čertovu horu

Harrachov je oblíbeným cílem Poláků, Němců a Holanďanů. Ti si menší český SKI areál vybírají hlavně kvůli cenově dostupným a zároveň kvalitním lyžařským školám a celkem pohodovým, ne příliš náročným, svahům. Lidiček, kteří přes zimu oblékají bundy s nápisem SKI school pracuje v Harrachově nepředstavitelné množství. Většina z nich stráví na jednom místě celou sezonu a za pár měsíců tak má možnost pochopit, co obnáší tvrdý život v horách. Na svahu stráví denně i osm hodin. Za sezonu jim rukama projdou stovky klientů, kterým musí dát zábavu a vštípit jim alespoň základy lyžování. Přítomnost lidí z lyžařských škol se ve městě jako je Harrachov prostě nedá přehlédnout, a to nejen na kopci.

Harrachov

HarrachovHarrachovHarrachov

Harrachov nejen lyžařský

Kromě dvou červených, jedné modré a jedné černé sjezdovky na Čertově hoře a na Rýžovišti, nabízí Harrachov také široké možnosti po běžkaře. Jeden z nejoblíbenějších cílů příznivců podivných bot, úzkých neposedných lyží a dlouhých hůlek je chata Dvoračky na hřebeni Krkonoš. Pěší se nádhernou a nenáročnou procházkou zase mohou podívat na Mumlavské vodopády, zavítat do místního soukromého pivovaru nebo navštívit harrachovskou sklárnu, jednu z nejstarších v Česku. Pro milovníky adrenalinu funguje v Harrachově bobová dráha, v létě pak lanové centrum.

Lyže kdysi i dnes

Kdo nikdy neslyšel jméno Harrach, zřejmě nechápe, proč se Harrachov jmenuje Harrachov. Dvojité "r" je totiž v české gramatice skutečnou raritou. Tak na vysvětlenou. Hrabě Harrach byl  ten, kdo se v Česku jako první objevil na podivně zahnutých prkýnkách. Od té doby je Harrachov, dřív Dörfl, centrem lyžařského sportu. Roku 1920 pak v Harrachově vyrostl první skokanský můstek. Legendární mamut se tam tyčí od roku 1980. Byl vystaven v rámci rekonstrukce skokanského a běžeckého areálu.

kostel sv. Václava

Text, foto, video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Frýdštejn: českorajeckou přírodou okolo starého hradu - VIDEO
Publikováno: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn se turisté dostanou přímo ze stejnojmenné obce Frýdštejn nebo z blízké Malé Skály, vesničky označované za srdce Českého ráje.

ČR: Jičín - Rumcajsův nebo Český ráj - VIDEO
Publikováno: 22.2.2011
Vítejte ve městě pohádky, v Jičíně. Ten, kdo navštíví historické jádro města ležícího v Českém ráji, jen pár kilometrů od Prachovských skal, ať chce nebo ne, si jako v pohádce připadá. A navíc, kdo by si Jičín nespojil s loupežníkem Rumcajsem, nezapomenutelnou postavičku Václava Čtvrtka?

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO
Publikováno: 31.7.2012
Mnozí si s oblibou zaměňují Turnov s Trutnovem a procitnou až v momentě, kdy dorazí na místo vzdálené od Turnova zhruba 70 kilometrů, kde Trutnov leží.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR, Smržovka – viadukt, sáňky a pošťákova forma - VIDEO
Publikováno: 16.3.2010
Horské městečko v Libereckém kraji známé železničním viaduktem, sáňkařským sportem a pravou Pivrncovou putykou.

ČR: Lázně Bělohrad - terapie klidem - VIDEO
Publikováno: 20.9.2011
Malé lázeňské městečko v podkrkonoší, kde žije asi čtyři tisíce lidí, a taky rodiště slavného spisovatele Karla Václava Raise.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.


Souvisejicí fotogalerieKrkonoše
Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranicích s Polskem a jsou nejvyšším pohořím v České ...


Souvisejicí videa

ČR: Pohádkové město Jičín
Pohádkové město Jičín ležící v Jičínské pahorkatině na řece Cidlině patří prý mezi nejkrásnější v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X