www.infoglobe.cz » SR, Bratislava: Petržalské hájovny

SR, Bratislava: Petržalské hájovny

Publikováno: 22.11.2020
Teprve nedávno se staly Petržalské hájovny významnými lesnickými místy, díky čemuž částečně prošly obnovou, znovu se dostaly do povědomí nejen místních a poskytují nám zapomenutý pohled do minulosti.

Nejdříve poodhalíme historii petržalských hájoven i jejich výjimečnost v celoměstském měřítku. Jedny z nejstarších staveb Petržalky v minulosti sloužily jako sídla hajných a myslivců, kteří se starali o zdejší lužní lesy a lovecké revíry. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale Petržalka byla kdysi pokryta bohatými lesy a protkána rameny Dunaje.

hájovna Gejzy Dražďáka

Území bylo majetkem významného rodu Pálffyů. V letech 1858 až 1863 zde působil jeden z nejvýznamnějších evropských ochránců přírody a průkopníků pokroku lesnictví Wiliam Rowland, který se podílel na založení čtyř lesních školek a vysadil bezmála 2 miliony sazenic. V následujících letech se stal i vrchním lesmistrem Oravského komposesorátu, zalesnil ohromné ​​území, dělal osvětu, zarybňoval potoky, a dokonce založil i muzeum v Oravském Podzámku. Ale přejděme k samotné hájovně.

hájovna Gejzy Dražďáka

hájovna Gejzy Dražďáka (před vyčištěním)   hájovna Gejzy Dražďáka

První malebnou hájovnu najdete na Starhradské ulici (číslo 5) a neoficiálně nese název chaloupka Gejzy Dražďáka. Lovecký dům „Jagdhaus“ upoutá vaši pozornost už z dálky. Přestože je veřejnosti nepřístupný a od silnice ho odděluje plot, pohled na něj stojí za to. Ještě nedávno byla celá stavba obrostlá keři a stromy, ale vyčištěním se znovu ukázala její krása. Hned vedle mysliveckého domu se nachází zděný dům s umístěným nápisem CISP a rokem 1779, který jen potvrzuje historickou hodnotu objektů.

hájovna Gejzy Dražďáka

Tato hájovna byla domovem lesníka Gejzy Dražďáka, po kterém jsou pojmenována i dvě přilehlá jezera – Velký a Malý Draždiak. Gejza patřil do staré lesnické rodiny a hájovna nebyla jen jeho domovem, ale také jakýmsi místem setkávání lidí. Nikdy zde nebyla nouze o vroucné rozhovory či výborné občerstvení. V současnosti ji využívá organizace Bratislavské městské lesy, a tak i po více než 240 letech slouží svému původnímu účelu.

Kokešova hájovna

Druhou hájovnu byste našli o pár stovek metrů dál, na Starohájské cestě (také číslo 5). Orientačním bodem by vám měla být dostihová dráha nacházející se v obklopení Starého háje. Tento zelený ostrov uprostřed sídliště skrývá zděný domek z 19. století. V minulosti nazývaný Hostinec u Huberta nebo Kokešova myslivna

Kokešova hájovna

Na fasádě Kokešové myslivny uvidíte výklenek s obrazem Panny Marie, kde v minulosti stála její socha, která dohlížela na pocestné. Pod ním je tabulka v němčině, která připomíná tragickou povodeň z roku 1809 (obnovena v roce 1852), a také je zde vyznačena ryska dokumentující stav vody z další povodně z roku 1850. Memento těchto události je i kousek od myslivny vzdálená kaple. O tomto pietním místě si více můžete přečíst zde.

kaplička

Petržalské hájovny jsou zajímavými střípky minulosti, zároveň jsou jakýmsi vstupními branami do turisticky atraktivních lesoparků.

GPS: 48°06'31.6"N 17°07'00.9"E  (hájovna Gejzy Dražďáka)

GPS: 48°07'10.3"N 17°07'23.6"E  (Kokešova hájovna)

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikováno: 8.4.2020
Největší sídliště Slovenska – bratislavská Petržalka – skrývá mnoho přírodních zákoutí. Jedním z nich je i přírodní rezervace Starý háj, která se nachází ve východní části Petržalky, nedaleko Dunajské cyklostezky (Eurovelo 6).

SR, Bratislava: Velký a Malý Draždiak – petržalská jezera I
Publikováno: 29.11.2020
V minulém týdnu jsme představili petržalské hájovny, dnes se vydáme k snad nejoblíbenějším jezerům Bratislavy, kde si můžete zarybařit, projít se a v létě se vykoupat. V koupání se ale meze nekladou, jezera můžete využít i k otužování, což je v téhle době velmi moderní.

SR, Bratislava: Velký a Malý Draždiak – petržalská jezera II
Publikováno: 6.12.2020
Uběhl už týden od toho, co jsme vás pozvali na procházku kolem petržalských jezer poprvé. Navštívili jsme Velký Draždiak, který se hlavně během letního období mění na oblíbenou rekreační lokalitu s možností koupání, občerstvení i sportovních aktivit.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, sídliště Petržalka – dostihová dráha a její okolí
Publikováno: 24.4.2014
Jedna z nejhustěji obydlených oblastí na Slovensku a dokonce i v celé střední Evropě nabízí hned několik nevšedních přírodních zákoutí. Jedním z nich je lužní les Starý háj, který je prohlášen za chráněnou krajinnou oblast. A právě do tohoto lesa se dnes vydáme.

SR: Bratislava - Přírodní zákoutí a zajímavosti Petržalky
Publikováno: 8.8.2013
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.

SR, Bratislava – nový Starý most
Publikováno: 10.8.2016
Po krásné procházce městskými hradbami jsme se vydali historickým centrem Bratislavy k další pamětihodnosti, jejíž dějiny sahají více než 120 let zpátky, ale přesto je zcela nová.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava: Velký a Malý Draždiak a jejich okolí
Zveme vás na výlet k petržalským jezerům, která najdete na okraji poměrně husté sídlištní zástavb...

SR, Petržalka: Na kole Starohájským ostrovem
Dnes vás zavedeme na největší sídliště Slovenska – do bratislavské Petržalky. Pokud si ale myslít...

SR, Bratislava – ostrov zeleně
Možná se někdo bude divit, ale také Bratislava nabízí množství přírodních zákoutí. Navštivte spol...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalce je oázou zeleně uprostřed největšího slovenského sídliště. Les, kde na větv...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvatského ramene
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 1. 2021
svátek:Alice
dnes:
pátek 15.1.
-3 °C
zítra:
sobota 16.1.
-5 °C