www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO

Publikováno: 20.5.2014
Důvodů proč navštívit Poděbrady, starobylé město ležící na Labi, je mnoho. Jedním z nich jsou zajisté poděbradské lázně specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí.

Tak trochu postaru žije lázeňská kolonáda také letos na jaře, v den, kdy se oficiálně zahajuje lázeňská sezona. V duchu tradice se do dalšího roku vstupuje společně s dechovou hudbou, která hraje převážně pro starší lázeňskou klientelu. K příležitosti nové lázeňské sezony byl letos slavnostně otevřen pramen Eliška. V pořadí šesté zřídlo ve městě, stojí na kolonádě v prostoru před kongresovým centrem.

lázně Poděbrady

lázně Poděbradylázně Poděbradylázně Poděbrady

Mix lázeňských hostí a místních lidí

Lázeňští hosté, kteří mají program dne rozložený na hodiny, tak aby stihli všechny léčebné procedury, se nejčastěji pohybují na trase mezi budovou centrálních lázní a lázeňským domem, kde jsou ubytováni, s přirozenou zastávkou na lázeňské kolonádě. S jejich poslední procedurou roste také chuť probádat, co všechno tyhle lázně vlastně nabízí. V podvečer se proto kolonáda plní lázeňáky i místními lidmi, kteří jsou chtě nechtě součástí lázeňského života, neboť lázně nejsou strčené stranou, ale jsou součástí města. Také oni korzují kolonádou, která spojuje náměstí se zbytkem města, sem tam, a rádi vysedávají v lázeňských kavárnách a užívají všech výhod, které jim lázně přinášejí.  

lázně Poděbradylázně Poděbradylázně Poděbrady

lázně Poděbrady

lázně Poděbradylázně Poděbradylázně Poděbrady

Kouzlo rezavé vody

V prvé řadě je to pramenitá voda Poděbradky, která do rezava barví všechno, s čím přijde do styku. Obsahuje hodně železa, a tak jinak průhledné plastové lahve, do kterých si místní zázračnou vodu obyčejně čepují, mají barvu rzi. Vodu bohatou na oxid uhličitý místní lidé milují a stojí na ní fronty. Pro „cizince“ zas takovým lákadlem není. Většinou jim vadí těžká chuť, ale také aroma, připomínající zkažená vejce. Hlavními spotřebiteli Poděbradky jsou tedy místní, kteří ale respektují lázeňské hosty a mezi čepováním několika svých oranžově zbarvených plastových lahví, jim většinou dají přednost, aby i oni mohli ochutnat a měli tak blíž k železnému zdraví z Poděbrad.

lázně Poděbrady

Přímo v lázních, na kolonádě, stojí altán, určený lázeňským hostům. Za vodu se neplatí ani tady, pouze za kelímek. Zřídlo stojí před i za nádražní budovou, na Riegrově náměstí, na náměstí Jiřího z Poděbrad, přímo pod zámkem. A jak jsme řekli, letos se poprvé lidé mohou napít také z Eliščina pramene.

První zřídlo bylo vyhloubeno na zámku

Vůbec první zřídlo, dnes už nefunkční, najdeme na zámeckém nádvoří. Roku 1905 ho objevil pruský proutkař Karel Bulow. Tehdy se muselo hloubit skoro sto metrů pod zem. Přání tehdejšího majitele poděbradského zámku knížete Hohenlohe, bylo ale splněno a Poděbradům se v té době otevřela slibná budoucnost. Novinky o železitém prameni v Poděbradech se šířily rychle.

lázně Poděbradylázně Poděbradylázně Poděbrady

lázně Poděbrady

Víra v uzdravení přiměla mnohé nemocné, aby do města tu zázračnou vodu přijeli ochutnat. Zámecký pramen a nečekaně velmi úspěšná první lázeňská sezona jen nastartovaly rychlý rozvoj lázeňství v Poděbradech. Roku 1908 nechal kníže Hohenlohe vysvětit lázně na Knížecí. Do města se od těch dob sjížděli významní hosté – T. G. Masaryk, Franc Kafka, Eduard Beneš, Miloš Forman a řada dalších. Vlasta Burian proslavil lázně Poděbrady ve snímku Hrdinný kapitán Korkorán. O „železitých lázničkách“ se vědělo už v 17. století, prvorepubliková doba byla ale pro Poděbrady nejvýznamnější. O slávu městských lázní v Evropě se zasloužil zejména pražský kardiolog Václav Libenský.

lázně Poděbrady

Text/foto/video: Klára Svobodová Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Poděbrady - polabská srdeční záležitost - VIDEO
Publikováno: 23.3.2010
Nevelké lázeňské město, kde se nevyplácí startovat auto, je zpestřením jinak monotónní polabské krajiny. Když ale projíždíte, stojí za to se tam zastavit.

ČR: Lázně Kynžvart - trochu jiné lázeňství - VIDEO
Publikováno: 4.10.2011
Lázně Kynžvart leží necelých deset kilometrů od Mariánských Lázní. Se svým významnějším sousedem je tohle město bez fontán, honosných domů a kolonád, v naprostém kontrastu.

ČR: Mariánské Lázně - upadá věhlas českého lázeňství? - VIDEO
Publikováno: 27.9.2011
Vedle Karlových Varů jsou Mariánské Lázně asi nejznámější české lázeňské město. Pojmenované jsou po Panně Marii a poslední roky dělají této světici čest. Klidné, krásné, poloprázdné místo, kterému chybí potřebná dynamika. Většina návštěvníků nejspíš očekává od tak vyhlášeného města mnohem víc.

ČR: Lázně Bohdaneč - pohoda, která léčí - VIDEO
Publikováno: 30.8.2011
Zatraceně staré místo - i tak by mohl znít podtitul tohoto lázeňského města. První písemné zmínky totiž sahají až do 14. století.

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svatovítské katedrály – VIDEO
Publikováno: 20.11.2018
V Česku najdete jen málo katedrál, které mohou svou krásou konkurovat té pražské. Gotický chrám svaté Barbory je jedním z nich, okolnosti vzniku jsou navíc naprosto unikátní. Pojďme se do katedrály nyní ve videu i na fotkách společně podívat.

ČR, Kutná Hora: skvost středních Čech – VIDEO
Publikováno: 13.11.2018
Jen něco přes hodinu jízdy z Prahy směrem na východ najdete nádherné město Kutná Hora, jehož centrum je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nechte se v našem článku navnadit k ideálnímu jednodennímu výletu.

ČR, Kersko – po stopách Slavností sněženek
Publikováno: 30.5.2019
Máte rádi film Slavnosti sněženek, jste fanoušky spisovatele Bohumila Hrabala nebo si jen chcete udělat hezkou procházku Polabím? Tak právě pro vás je určena tato stezka. Po cestě, která je lemovaná třinácti naučnými tabulemi, se dozvíte něco ze života spisovatele Bohumila Hrabala, o Slavnostech sněženek nebo o lese a životě v něm. Kersko se nachází ve středních Čechách asi 9 km od města Nymburk.

ČR, Přerov nad Labem I.- skanzen: o staletí zpět – VIDEO
Publikováno: 1.5.2012
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem – naoko upravená, když ale člověk zapátrá víc, je taková jako všechny ostatní – trochu nepořádná. Hlavní turistickou atrakcí je místní skanzen – nejstarší v republice a čtvrtý nejstarší v Evropě. Odborníci ho oficiálně nazývají jako Polabské národopisné muzeum. O něj ale místní pečují jako o klenot.

Karlovy Vary aneb jak se Češi zaprodali Rusku - VIDEO
Publikováno: 1.3.2011
Karlovy Vary bezesporu patří k nejkrásnějším českým lázeňským městům. Město, jehož termální prameny léčily i ruského cara Petra Velikého, Paganiniho, Mozarta nebo Freuda, leží na soutoku řek Teplé a Ohře.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Poděbrady – krátké zastavení
Město na Labi je známé zejména ze dvou pohledů – jako proslavené lázně a také typickou kulatou vě...


Souvisejicí videa

ČR, Kutná Hora – chrám svaté Barbory
V Čechách je jen málo katedrál, které mohou konkurovat té pražské, kutnohorská je však jednou z n...

ČR, Šestajovice: kouzlo plamene svíčky
Jen pár kilometrů od Prahy najdete místo, kde se dá snadno nahlédnout do tajů výroby svíčky. V Še...

ČR, Poděbrady: hydroelektrárna vlastně filmová
Hydroelektrárna na Labi v lázeňském městě Poděbrady začala fungovat roku 1919. Spolu s pohyblivým...

ČR, soutok Labe s Cidlinou-magie spojení dvou řek
Nedaleko od historického centra Poděbrad, ale stále ještě na jeho území se stéká Labe s Cidlinou....

ČR:  Lysá nad Labem - město výstav
Středočeské město Lysá nad Labem, proslavené výstavištěm a dostihovou dráhou, leží v okrese Nymbu...

ČR: Mariánské Lázně - vzpomínka na léto
Mariánské Lázně – pro mnohé je toho lázeňské město nedaleko Slavkovského lesa jedno z nejkrásnějš...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:Viola
dnes:
pondělí 25.5.
12 °C
zítra:
úterý 26.5.
15 °C