www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO

Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

 

 

Přestože je všední den, na náměstí vládne klid. Lidé posedávají na zahrádkách kaváren nebo restaurací. Mladá prodavačka zmrzliny se znuděně dívá na hodinky. Je zamračeno, a tak se nudí. Většina mladých jezdí za zábavou do Poděbrad. „Je tady pohodička, asi jako v každém malém městě,“ svěřuje se mladík sedící pod morovým sloupem. Nymburk se jako jedno z míst v Česku prezentuje státní vlajkou i vlajkou se znakem města.

Kostelní náměstí

 

I klidný nymburský život má svá dramata

Blízko u mostu určeného pouze pro auta stojí lávka, podobná té v pražské Tróji. Kdo ji zná, ví, že se dá opakovanými skoky snadno rozhoupat. Lávka pro pěší v Nymburce má stejné kouzlo. Na jejím začátku stojí cedule „Cyklisto, sesedni z kola“. Kolo má v Nymburce snad každý. Málokdo nápis respektuje, starší dáma, která má namířeno na nákup do města, ano. Má k tomu své důvody. „Není to tak dávno, co tu jela paní, které nebrzdilo kolo, taškou se zahákla o zábradlí a skončila dole u řeky. Pak v nemocnici,“ líčí starší dáma nymburské drama a přitom poslušně vede svou starou skládačku.

lavka pro pesivez kostela sv. Jilji nymburska naucna stezkapivovar Nymburk

kostel sv. Jilji

Kdo by čekal šedivé a nudné město, pletl by se. Stačí jen pár kroků podél Labe a je jasné, že Nymburk má bohatou historii, o kterou dbá. Dominantou města jsou cihlové hradby, resp. jejich zbytky a kostel sv. Jiljí. Stojí na kostelním náměstí nedaleko soudní budovy. Za návštěvu stojí také dvě vodárenské věže (renesanční vodárna a Turecká věž) nebo zahradní město, které bylo vzorem pozdějšího Baťova městečka ve Zlíně.

mestske hradby v Nymburce

hradby v Nymburcepohoda na Labinabrezi v Nymburce

Pivo za tři koruny… a Nymburk praská ve švech

Sladem voní místo, kde to zaručeně žije každý den - Nymburský pivovar. Stojí v Pražské ulici, na kraji městské průmyslové zóny. Křídou popsaná tabule láká všechny ty, kteří chtějí za pivo zaplatit jen tři koruny. Podniková prodejna má narváno. Čas na pivo si ten den udělala hlavně starší generace nymburských. Nutno podotknout, že většina degustátorů přijela na „ochutnávku“ Postřižinského piva na kole. Pivo se v Nymburce vaří už od roku 1895.

pivovar Nymburk

Hrabalův nesmazatelný odkaz

Pivo, tamní pivovar i nátura nymburských lidí se staly osudem spisovatele Bohumila Hrabala. On sám v Nymburce vychodil základku a vystudoval gymnázium. V Nymburských listech také vychází jeho první básnické pokusy. Nymburku a jeho okolí pak patřila díla jako Městečko, kde se zastavil čas, Slavnosti sněženek nebo legendární Postřižiny. Hrabalovým životem i dílem vás ale lépe provede Hrabalova stezka, která vede přímo od vrat nymburského Pivovaru do nedalekého Kerska, lesního městečka, kde Hrabal chatařil a tvořil.

Kolo: pro místní dopravní prostředek, pro turisty zábava

Stále víc oblíbená je bruslařská a cyklistická stezka z Nymburka do Poděbrad nebo třeba až do Libice nad Cidlinou. Vede po obou březích Labe a má ideální šířku. „Já sem na brusle jezdím až z Prahy,“ říká mladík, který má namířeno právě do Poděbrad. Druhým směrem se dá podél vody se dá dojet až do Lysé nad Labem. Cesty jsou ale přírodní a místy vedou i přes pole. O cyklostezce se tedy směrem od Nymburka na Prahu dá hovořit jen s nadsázkou. Pro dobrodruhy je to ale výzva.

stara rybarna

hradby v Nymburce

Text/foto: Klára Svobodová

Video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Poděbrady - polabská srdeční záležitost - VIDEO
Publikováno: 23.3.2010
Nevelké lázeňské město, kde se nevyplácí startovat auto, je zpestřením jinak monotónní polabské krajiny. Když ale projíždíte, stojí za to se tam zastavit.

ČR: Relaxační víkendy v historickém prostředí
Publikováno: 7.12.2012
V posledních letech si získávají stále větší oblibu víkendové relaxační pobyty. Po náročném pracovním týdnu je možné strávit příjemný víkend v některém z hotelů, které se specializují na wellness služby. Možná jste ale nevěděli, že skvělou relaxaci si můžete užít také v historickém prostředí, nebo dokonce přímo na zámku…

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s dětmi
Publikováno: 18.8.2013
Malou zoologickou zahradu Chleby najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko města Nymburk ve Středočeském kraji. Z Prahy a okolních obcí je dobře dostupná především autem díky nedaleko ležící dálnici D11.

ČR, Lošany: po válečných stopách - VIDEO
Publikováno: 31.12.2013
Kdo má rád historii a libuje si v bitvách, určitě bude znát Lošany – vesničku, v blízkosti které se odehrála bitva u Kolína.

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO
Publikováno: 20.5.2014
Důvodů proč navštívit Poděbrady, starobylé město ležící na Labi, je mnoho. Jedním z nich jsou zajisté poděbradské lázně specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí.

Středočeský kraj: mapa středočeských pivovarů
Publikováno: 14.3.2019
Středočeská centrála cestovního ruchu připravila novou mapu, která zachycuje 20 vybraných pivovarů ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci užít exkurzi provozu, zjistit zajímavosti o výrobě chmelového moku a na závěr ochutnat speciály jednotlivých pivovarů.

ČR, Poděbrady: hydroelektrárna jako z filmu - VIDEO
Publikováno: 28.8.2012
Poděbrady se vrací ke své zašlé slávě z dob první republiky. Alespoň tomu všechno nasvědčuje. Oproti minulým rokům tohle město výrazně ožilo. Je plné lidí, plné zábavy a míst, kam je možné se vypravit. Nutno říct, že mu to opravdu sluší. Ve městě takovém už jsme ale byli, tentokrát vás zavedeme na místo, které je nejen příjemné, ale také užitečné – k hydroelektrárně Poděbrady.

ČR, soutok Labe s Cidlinou: magie spojení dvou řek - VIDEO
Publikováno: 17.7.2012
Tentokrát vás vytáhneme ven z města, ale zas ne příliš daleko od něj. Vezmeme vás k soutoku dvou řek – Labe a Cidliny, ale hlavně na místo, které má, bůh ví proč, své neodolatelné kouzlo.

ČR, Libice nad Cidlinou – historie nebo horor?
Publikováno: 30.3.2010
Libice nad Cidlinou je vestnička, která dodnes střeží stopy dávné historie. Žádné paláce, hrady ani zámky, musí si zde vystačit se základy paláce a kostela, zato už z poloviny 10. století.

Kersko aneb příliš hlučná samota - VIDEO
Publikováno: 20.4.2010
Chcete být na dosah přírodě? Máte rádi vůni a zvuky lesa? Vydejte se do Kerska. Místa, které miloval spisovatel Bohumil Hrabal.

Sadská: kopec čnějící nad polabskou rovinou-VIDEO
Publikováno: 27.4.2010
Kousek od Poděbrad, necelých 40 kilometrů od Prahy a taky v okrese Nymburk najdete Sadskou - historicky velmi zajímavé místo.

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

Benátky nad Jizerou: inspirující? - VIDEO
Publikováno: 22.3.2011
Kdo by si nespojil známé italské Benátky s těmi českými Benátkami nad Jizerou? Každý, kdo tam nebyl. Jenže člověk, který Benátky nad Jizerou zná, má jasno. Ví o nich, že přestože tam stojí zámek, do Itálie mají daleko. Své kouzlo ale rozhodně mají.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO
Publikováno: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – městečko, jemuž dominuje zámek Kinských, který se hrdě tyčí nad řekou Cidlinou, ale také místo, kde se zdá, zastavil se čas. Bohužel ale v době, na kterou nemá český národ příliš příjemné vzpomínky.

ČR: Zámek Loučeň - místo, kde to žije - VIDEO
Publikováno: 8.11.2011
Nádherný zámek v ještě krásnějším parku. Labyrintárium s jedenácti bludišti, kde vám a vašim dětem uteče odpoledne ani nebudete vědět jak. A bude-li pršet, můžete se na zámecké prohlídce dozvědět, podle čeho se jmenuje Taxisův příkop a co má společného s taxislužbou.

ČR: Mladá Boleslav - nejen město automobilů - VIDEO
Publikováno: 13.12.2011
Místo, které si každý správný Čech nespojí s ničím jiným než s automobilkou Škoda. Okřídlený šíp a stovky různobarevných aut, které právě sjely z výrobní linky, jsou vidět už z dálnice směrem na Liberec.

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavního města - VIDEO
Publikováno: 17.1.2012
Další ze středočeských měst, které zřejmě vyroste do krásy. Momentálně to ale spíš vypadá, jako kdyby tam vybuchla bomba.

ČR, Přerov nad Labem I.- skanzen: o staletí zpět – VIDEO
Publikováno: 1.5.2012
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem – naoko upravená, když ale člověk zapátrá víc, je taková jako všechny ostatní – trochu nepořádná. Hlavní turistickou atrakcí je místní skanzen – nejstarší v republice a čtvrtý nejstarší v Evropě. Odborníci ho oficiálně nazývají jako Polabské národopisné muzeum. O něj ale místní pečují jako o klenot.

ČR, Kersko – po stopách Slavností sněženek
Publikováno: 30.5.2019
Máte rádi film Slavnosti sněženek, jste fanoušky spisovatele Bohumila Hrabala nebo si jen chcete udělat hezkou procházku Polabím? Tak právě pro vás je určena tato stezka. Po cestě, která je lemovaná třinácti naučnými tabulemi, se dozvíte něco ze života spisovatele Bohumila Hrabala, o Slavnostech sněženek nebo o lese a životě v něm. Kersko se nachází ve středních Čechách asi 9 km od města Nymburk.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Brandýs nad Labem
Foto: Klára Svobodová

ČR: Nymburk - Hrabalovo město
Foto: Klára Svobodová


Souvisejicí videa

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček
Slavné prvorepublikové lázně Poděbrady, specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí, o...

ČR, Lošany: po válečných stopách
Chcete-li se vydat po stopách bitvy u Kolína, vesničku Lošany, kde žije jen hrstka obyvatel, nemů...

ČR, Poděbrady: hydroelektrárna vlastně filmová
Hydroelektrárna na Labi v lázeňském městě Poděbrady začala fungovat roku 1919. Spolu s pohyblivým...

ČR, soutok Labe s Cidlinou-magie spojení dvou řek
Nedaleko od historického centra Poděbrad, ale stále ještě na jeho území se stéká Labe s Cidlinou....

ČR: Loučeň - na zámku, kde to žije
Loučeň, městečko, správně ale městys, který najdete jen 12 kilometrů od Nymburka, jehož dominanto...

ČR: Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedmitisícové středočeské město nedaleko od Prahy, které proslavil dáns...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 8. 2019
svátek:Bohuslav
dnes:
čtvrtek 22.8.
23 °C
zítra:
pátek 23.8.
25 °C